Nezávislost a neutralita Švýcarska je dána ústavou

Zatímco švýcarská ústava ukládá hned několikrát povinnost chránit nezávislost a neutralitu země, česká ústava na potřebu nezávislosti či neutrality vůbec nedbá. Zmiňuje pouze nezávislost soudů, soudců nebo nejvyššího kontrolního úřadu. Slovo neutralita nezmiňuje vůbec.V průzkumech veřejného mínění prováděných bankou Credit Suisse ve Švýcarsku (Worry Barometer) je neutralita pravidelně hodnocena jako jedna z nejdůležitějších předností Švýcarska.
STANOVISKO ŠVÝCARSKÉ DEMOKRACIE

Mnoho lidí říká: “Nemůžeme být neutrální jako Švýcarsko. Je to dáno historickým vývojem.” Asi netuší, že švýcarská Vláda a parlament mají ústavní povinnost zajišťovat neutralitu země. Tuto povinnost jim uložil lid. Byla dána již v ústavě z roku 1874. Oficiálně je Švýcarsko neutrální od Vídeňského kongresu konaného v roce 1815, kde si Švýcaři toto postavení museli vyjednat.

Dle wikipedie dnes v Evropě deklaruje neutralitu šest zemí: Švýcarsko, Rakousko, Irsko, Švédsko, Finsko a Malta. Dva ministáty jsou neutrální, ale de facto pod ochranou Švýcarska – Lichtenštejnsko a Vatikán.

V roce 1938 nás zradil Západ (Mnichovská dohoda), roce 1968 nás zradil Východ (Varšavská smlouva). Není čas začít se spoléhat sami na sebe? Není čas stát se sebevědomou samostatnou zemí, která si v prvé řadě hledí svého? My si myslíme, že ano, a to je i náš cíl.