Povinnost hospodařit s vyrovnaným rozpočtem – 9 řádků, kterým se politici vyhýbají

V české ústavě chybí povinnost hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Pouze devět států na světě si toto dalo za povinnost. Jen úroky ze státního dluhu dnes činí 46 mld. Kč, tj. cca 4500 Kč na obyvatele. To je na čtyřčlennou rodinu jedna dovolená. Dovolená, na kterou nepojedete.

Ani ve Švýcarsku si toto politici nedali za povinnost sami. Tuto povinnost jim uložili občané
formou lidové iniciativy – práva občanů navrhovat změny ústavy.

K tomu je zapotřebí založit sedmičlenný výbor a předložit iniciativu ke schválení parlamentu. V případě, že iniciativa neodporuje ústavě ani mezinárodnímu právu je schválena. Od tohoto okamžiku běží lhůta 18ti měsíců, během které je potřeba nasbírat alespoň 100 000 podpisů oprávněných voličů. Pokud se toto podaří, je iniciativa předložena formou referenda všem občanům a kantonům. Pokud ji schválí nadpoloviční většina občanů i kantonů, stává se iniciativa platnou, je začleněna do ústavy a politici mají povinnost se novým ustanovením řídit.

Níže přikládáme článek švýcarské ústavy o vyrovnaném rozpočtu. Myslíte si, že je tak složitý, že za 27 let existence naší země jej politici nebyli schopni napsat?


POZNÁMKA: Spousta občanů nahlíží na státní dluh tak, že jsou to peníze, které nebudou nikdy splaceny, takže na výši státního dluhu de facto nezáleží. Je ovšem potřeba si uvědomit, že státní dluh, pokud nebude splacen, je forma přerozdělování bohatství a majetku. S ohledem na výši našeho státního dluhu tedy prozatím někdo dostal majetek ve výši 1700 miliard korun. To je obří suma a obří nespravedlivost. Stát zde má být proto, aby občany před obřími nespravedlnostmi chránil, ne aby je sám vytvářel. Náš stát a mnohé další státy světa neplní své základní funkce.

Měli bychom se vydat švýcarskou cestou a přidat se do elitního klubu států, které plní své základní funkce? Pomohlo by to stabilizovat světovou ekonomiku? My si myslíme, že ano, a to je i náš cíl.

3 komentáře u „Povinnost hospodařit s vyrovnaným rozpočtem – 9 řádků, kterým se politici vyhýbají“

  1. U nás to většinu politiků netíží, vyjímky jsou v médiích ,tiskovkách a v předvolební kampani.
    Podle nich je vložena na bedra daňových poplatníků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *