Povinnost hospodařit s vyrovnaným rozpočtem

V české ústavě chybí povinnost hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Pouze devět států na světě si toto dalo za povinnost. Jen úroky ze státního dluhu dnes činí 46 mld. Kč, tj. cca 4500 Kč na obyvatele. To je na čtyřčlennou rodinu jedna dovolená. Dovolená, na kterou nepojedete.

Ani ve Švýcarsku si toto politici nedali za povinnost sami. Tuto povinnost jim uložili občané
formou lidové iniciativy – práva občanů navrhovat změny ústavy.

K tomu je zapotřebí založit sedmičlenný výbor a předložit iniciativu ke schválení parlamentu. V případě, že iniciativa neodporuje ústavě ani mezinárodnímu právu je schválena. Od tohoto okamžiku běží lhůta 18ti měsíců, během které je potřeba nasbírat alespoň 100 000 podpisů oprávněných voličů. Pokud se toto podaří, je iniciativa předložena formou referenda všem občanům a kantonům. Pokud ji schválí nadpoloviční většina občanů i kantonů, stává se iniciativa platnou, je začleněna do ústavy a politici mají povinnost se novým ustanovením řídit.

Níže přikládáme článek švýcarské ústavy o vyrovnaném rozpočtu. Myslíte si, že je tak složitý, že za 27 let existence naší země jej politici nebyli schopni napsat?


POZNÁMKA: Spousta občanů nahlíží na státní dluh tak, že jsou to peníze, které nebudou nikdy splaceny, takže na výši státního dluhu de facto nezáleží. Že úroky mohou být zaplaceny tištěním peněz, takže to nejhorší, co se může stát, je inflace. Je ovšem potřeba si uvědomit, že státní dluh jsou peníze, které někdo dostal bez práce, a za které si něco koupil. S ohledem na výši našeho státního dluhu si tedy prozatím někdo koupil zboží a služby za 1700 miliard korun. To je obří suma. Pokud toto bude pokračovat, může díky tomu vzniknout superbohatá elita vlastnící obří majetky. A která díky penězům může získat obří politickou moc. Nenávist vůči této elitě pak otevře dveře komunistickým režimům nabízejícím zestátňování majetků a odvetu bohatým. Komunismus pak přinese neefektivní centrálně plánované hospodářství a zásadní porušování lidských práv. Oklikou se dostaneme tam, kde už jsme byli. Státní dluh může způsobit návrat komunismu.

Ve Švýcarsku mají politici ústavní povinnost hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Myslíte si, že by i naší zemi prospěla povinnost hospodařit s vyrovnaným rozpočtem? My si myslíme, že ano, a to je i naš cíl.

2 komentáře u „Povinnost hospodařit s vyrovnaným rozpočtem“

  1. U nás to většinu politiků netíží, vyjímky jsou v médiích ,tiskovkách a v předvolební kampani.
    Podle nich je vložena na bedra daňových poplatníků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *