Zároveň s prezidentskými volbami proběhlo v USA 120 referend

Navzdory opatřením spojeným s probíhající pandemií koronaviru byla volební účast v USA rekordní.


Zatímco se většina zpráv ohledně všeobecných voleb v USA zaměřuje pouze na nejvyšší post – prezidentský úřad -, téměř 160 milionů voličů rozhodlo také o tisících dalších volebních témat, stejně jako o místních a celostátních iniciativách a referendech.

Stejně jako v mnoha jiných zemích, které používají k rozhodování o veřejných záležitostech přímou demokracii, proběhlo po celých USA také mnoho státních referend. V Kalifornii, nejlidnatějším státě s více než 20 miliony voličů, hlasovalo 55% zúčastněných voličů proti návrhu č. 18, který by dal sedmnáctiletým občanům volební právo v primárních volbách (v Kalifornii se to týká volby prezidenta, poslanců a senátorů).

Rovněž byla poražena iniciativa na Floridě (pozměňovací návrh 4), která by znesnadňovala přijetí občanské iniciativy. Celkem 3. listopadu proběhlo v USA 120 referend ve 32 státech, což občanům USA, kromě volby politických zástupců, nabídlo mnoho dalších způsobů jak utvářet jejich komunity.

Zdroj: swissinfo.ch 4.11.2020Pozn. překl.: Ve státech Arizona, Montana a Jižní Dakota byla například legalizována marihuana (stejně jako alkohol pro občany od věku 21 let).

Výsledek hlasování o legalizaci marihuany v Arizoně.
Zdroj: https://ballotpedia.org/Arizona_Proposition_207,Marijuana_Legalization_Initiative(2020)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *