Chcete takové ženy? Ne volebnímu právu žen!

Švýcarský plakát z roku 1966 k referendu o zavedení volebního práva žen, které se konalo v kantonu Basilej-město. Volební právo žen bylo v tomto referendu schváleno převahou 57% hlasů.


Navzdory demokratické tradici bylo Švýcarsko jednou z posledních zemí v Evropě, která dala ženám volební právo.

V roce 1868 skupina žen z kantonu Curych poprvé požádala o volební právo žen na federální (celostátní) úrovni. Iniciativa byla v mnoha kantonech odmítnuta.

K uskutečnění ústavních změn vyžaduje jedinečný švýcarský systém přímé demokracie celostátní referendum. Švýcarské ženy tedy musely čekat, až se jim muži rozhodnou volební právo přiznat.

Švýcarský plakát z roku 1966 podporující zavedení volebního práva žen v kantonu Basilej-město.


První federální hlasování o volebním právu žen proběhlo v roce 1959 a bylo odmítnuto 67% voličů. Ženy musely čekat až do 7. února 1971, kdy jim konečně bylo toto právo na federální (celostátní) úrovni uděleno.

První kantony, které ženám umožnily hlasovat (na kantonální úrovni), byly Vaud a Neuchâtel v roce 1959. Největším „opozdilcem“ se stal kanton Appenzell Innerrhoden, který dal ženám právo hlasovat až v roce 1990.

Zdroj: swissinfo.ch 26.2.2016STANOVISKO ŠVÝCARSKÉ DEMOKRACIE

Zavedení volebního práva žen až v roce 1971 je častou kritikou Švýcarska. Mnoho lidí si ovšem neuvědomuje, že od roku 1971 mají švýcarské ženy naopak větší volební a hlasovací práva než většina mužů a žen na světě.

Od roku 1971 mohou Švýcarky hlasovat o zrušení zákona, o revizi či změně ústavy a v některých kantonech přímo volí soudce.

Jak dlouho ještě budeme muset čekat, abychom dostali práva, které mají švýcarské ženy již padesát let?

Po vzoru Švýcarska prosazujeme zavedení celostátního referenda s možností vetovat přijatý zákon, nařídit revizi ústavy nebo navrhnout změnu ústavy a dále přímou volbu okresních a krajských soudců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *