
Keystone / Frank Hormann
Americký prezident Donald Trump v pátek 20.12.2019 podepsal zákon, který uvalí sankce na společnosti spojené s výstavbou ruského plynovodu Nord Stream 2. Mezi nimi je i švýcarská firma Allseas, která v noci na 21.12.2019 oznámila, že práce na projektu zastavuje.
Washington a jeho spojenci na Ukrajině se obávají, že tento projekt zvýší závislost Evropanů na ruském plynu a posílí tak vliv Moskvy. Evropská unie USA za tento zásah do její energetické politiky ostře zkritizovala. „Evropská unie se zásadně staví proti ukládání sankcí proti evropským společnostem, které se zabývají legálními aktivitami,“ uvedl mluvčí EU.
Moskva toto rozhodnutí také odsoudila. „Země se státním dluhem ve výši 22 bilionů dolarů zakazuje solventním zemím rozvíjet jejich skutečnou ekonomiku“, uvedla na své facebookové stránce mluvčí ruských zahraničních věcí Maria Zakharova. Ve svém vyjádření dále odsoudila „americkou ideologii, která nepodporuje globální konkurenci“.
Cílem sankcí je zastavit tento projekt. Potrubí je z 80% dokončeno a mělo být uvedeno do provozu na konci roku 2019. Cílem je překročit Baltské moře a zdvojnásobit dodávky zemního plynu z Ruska do Německa, které bude z projektu profitovat nejvíce. Berlín se proti rozhodnutí USA rovněž ohradil.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo při páteční diskuzi se svým německým protějškem Heiko Maasem opakovaně vyjádřil „silně odmítavý postoj“ proti pokračování výstavby Nord Stream 2. Rusko již před tím jasně uvedlo, že bude v tomto projektu pokračovat navzdory vyhlášení sankcí.
Sankce zahrnují zmrazení aktiv a zrušení víz pro vstup do USA pro dodavatele potrubí. Americké ministerstvo zahraničí nyní musí do 60 dnů zveřejnit jména dotčených společností a jednotlivců.
Jednou z těchto společností je švýcarská společnost Allseas se sídlem ve francouzském Châtel-Saint-Denis v kantonu Fribourg. Tato švýcarská firma vlastní největší loď na světě k pokládání potrubí na mořské dno nazvanou Pioneering Spirit. Tuto společnost si pronajal ruský Gazprom na výstavbu podmořské části potrubí. Allseas, který ještě nedokončil úsek plynovodu v dánských vodách, oznámil, že práce na projektu zastavuje.
Plynovod představuje investici ve výši zhruba deseti miliard eur (250 mld. korun), z nichž jednu polovinu financuje Gazprom a druhou polovinu pět evropských společností (OMV, Wintershall Dea, Engie, Uniper a Shell).
Zdroj: swissinfo.ch 21.12.2019
STANOVISKO ŠVÝCARSKÉ DEMOKRACIE
USA se již před dlouhou dobou odklonily od politiky volného tržního hospodářstí a politické neutrality. Tomu odpovídají i její výsledky. Kdysi nejvíce prosperující země světa upadá téměř ve všech žebříčcích – od kvality demokracie, přes svobodu podnikání až po délku a kvalitu života.
Moderní Švýcarsko, které se při své vzniku v roce 1848 Spojenými státy inspirovalo, se naopak politiky volného tržního hospodářství a politické neutrality dlouhodobě drží a téměř ve všech žebříčcích obsazuje horní příčky.
Recept na úspěch je znám. Myslíte si, že by naší zemi prospělo se tímto jednoduchým receptem řídit? My si myslíme, že ano, a to je i náš cíl.