Bohatí cizinci hledají útočiště ve Švýcarsku

Tina Turner žije od roku 1994 na pobřeží Curyšského jezera. Občankou Švýcarska se stala v roce 2014.


Po zrušení omezení pobytu ve Švýcarsku pro občany EU, by se mohl začít přesunovat do Švýcarska stále větší počet bohatých a slavných osob.

Odborníci tvrdí, že bohatí cizinci jsou přitahováni stále – proslulými daňovými úlevami a vysokou kvalitou života ve Švýcarsku.

Švýcarsko – jehož populaci tvoří z 20% cizinci – je domovem tisíců prosperujících přistěhovalců a odhaduje se, že nejméně polovina z 300 nejbohatších lidí v zemi pochází ze zahraničí.

Někteří, například Ingvar Kamprad, zakladatel nábytkářského impéria Ikea, patří mezi nejbohatší podnikatele na světě.

Jiní pocházejí ze světa zábavního průmyslu, jako například zpěvák Phil Collins a zpěvačka Tina Turner, nebo ze světa sportu, například automobilový závodník Michael Schumacher a bývalý tenisový šampion Boris Becker.

Nyní, díky zrušení omezení týkajících se práce a pobytu pro občany EU, ke kterým došlo v loňském roce, se možná budou muset o svá oblíbená místa na březích Curyšského nebo Ženevského jezera podělit.

„Od června 2004 nepotřebují evropští občané k pobytu ve Švýcarsku dokládat i pracovní povolení,“ uvedl Mario Tuor z Federálního migračního úřadu. „Musí jen prokázat, že mají prostředky k tomu, aby se uživili.“

Dříve ve Švýcarsku platilo tak mnoho zákonných omezení, že dokonce i těm nejbohatším Evropanům byl pobyt ve více než 50% případů zamítnut.

Daně

Jednou z hlavních příčin atraktivity Švýcarska zůstává jeho uvolněný daňový režim pro bohaté občany jiných zemí.

François Micheloud, který provozuje stěhovací firmu pro cizince přicházející do Švýcarska, však říká, že to není jediný důvod popularity země.

„Je pravda, že Švýcarsko by nepřitahovalo tolik cizinců, kdyby mělo takový daňový režim, jako mají ve Finsku. Švýcarsko však nelze považovat ani za daňový ráj“, řekl pro swissinfo.

„Miliardář, který se snaží vyhnout daním, se pravděpodobně přestěhuje do Monaka nebo na Bahamy,“ dodal Micheloud, který poskytuje poradenství lidem z 90 různých zemí včetně Británie, Francie a zemí Skandinávie.

Micheloud říká, že existují i další faktory, často podhodnocené, které činí Švýcarsko tak atraktivním. Jedním z nich je jeho centrální poloha v Evropě.

Tento faktor je zvláště důležitý pro Skandinávce, kteří jsou zvyklí žít daleko na severu, odkud to mají daleko ke středomořským rekreačním letoviskům, a kteří pak během dlouhé zimy trpí nedostatkem slunečního svitu.

Švýcarské veřejné služby

Dalším plusovým bodem, zvláště oceňovaným Brity, jsou švýcarské veřejné služby.

„V Británii mi moji klienti říkají, že se mnoho veřejných a sociálních služeb za posledních 20 nebo 30 let zhoršilo,“ uvedl Micheloud a dodal, že si Britové obzvláště cení švýcarského zdravotního systému.

Dále říká, že Britové se ve Švýcarsku cítí také bezpečněji. „Věří, že jejich děti budou moci vyrůstat v přátelském prostředí bez šikany nebo násilí ve školách,“ uvedl.

Micheloudovy francouzské klienty přitahují hlavně švýcarské břehy Ženevského jezera, což je oblast geograficky a kulturně blízká Francii. Je však klidnější a dává více soukromí.

Co však na Francouze dělá největší dojem je švýcarský smysl pro občanskou povinnost. Ten jde mnohem hlouběji než pověstný švýcarský smysl pro veřejný řád, čistotu a péči o životní prostředí.

Dojemný zážitek

„Někteří z mých klientů byli překvapeni, když zjistili, že děti ve Švýcarsku jsou otevřeně přátelské k dospělým. Říká se, že tak to bylo ve Francii před 50 lety, a je to docela dojemné,“ vysvětlil Micheloud.

Francouze láká také jednoduchost života ve Švýcarsku s menšími městy, lehčí dopravou a menší byrokracií.

Celkově je Micheloud přesvědčen, že výhod života ve Švýcarsku existuje mnoho.

„Mnoho Švýcarů o tom neví, ale Švýcarsko nabízí kvalitu života, kterou jinde těžko najdete,“ řekl pro swissinfo.

„Pro mnoho cizinců je myšlenka prožít své dny ve Švýcarsku vrcholem sociálního úspěchu.“

Zdroj: swissinfo.ch 18.5.2005

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/