Bývalý diplomat varuje Švýcarsko před snahou o členství v Radě bezpečnosti OSN

Jenö Staehelin (na obrázku v období, kdy působil jako švýcarský velvyslance v OSN), byl přímým svědkem politického nátlaku, který mohou vyvíjet supervelmoci.


Švýcarsko by se vystavilo nevítanému politickému tlaku, pokud by získalo místo v Radě bezpečnosti OSN, říká bývalý švýcarský velvyslanec v OSN. Jenö Staehelin pochybuje, že by malý alpský národ mohl odolat nátlaku ze strany nejmocnějších států světa.

POZN. PŘEKL.: Rada bezpečnosti OSN může vynucovat své rezoluce i silou. V roce 1999 naopak NATO bombardovalo Srbsko bez schválení Radou bezpečnosti OSN.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rada_bezpe%C4%8Dnosti_OSN
https://en.wikipedia.org/wiki/NATO_bombing_of_Yugoslavia


„Nejsem fanouškem myšlenky kandidování do Rady bezpečnosti,“ řekl novinám Neue Zürcher Zeitung (NZZ). Staehelin, nyní v důchodu, byl v letech 2002 až 2004 prvním stálým švýcarským zástupcem v OSN v New Yorku.

Švýcarsko ale naopak od roku 2011 usiluje o získání dočasného místa v radě na období 2023–2024. Švýcarský ministr zahraničí Ignazio Cassis věří, že pokud bude Švýcarsko v červnu 2022 zvoleno do rady, tuto odpovědnost zvládne. Je přesvědčen, že „přínosy převažují nad riziky“.

Část občanů však věří, že tento krok ohrozí politickou neutralitu Švýcarska. Staehelin věří, že by si Švýcarsko mohlo zachovat široce neutrální postoj, ale obává se tlaku, který silné státy mohou vyvinout při individuálním hlasování v Radě bezpečnosti.

Zkušený diplomat byl svědkem tlaku vyvíjeného Spojenými státy na Chile a Mexiko v souvislosti s invazí do Iráku v roce 2003. „Je naivní si myslet, že v těchto dvou letech nebudeme čelit záludným situacím,“ řekl Staehelin NZZ. „Když jedete na výlet, nemyslíte jen na to, co se stane, když bude dobré počasí. Ale také, co budete dělat, když příjde bouřka. “

Příklad bankovního tajemství

Švýcarsko podlehlo tlaku USA, který začaly vyvíjet po finanční krizi 2008 kvůli daňovým únikům. Vedlo to až ke zrušení bankovního tajemství. Staehelin to považuje za ukázkový příklad toho, jak zranitelné může být Švýcarsko vůči vůli supervelmocí.

„Na základě mých zkušeností nepředpokládám, že by Švýcarsko v choulostivých situacích dokázalo vzdorovat tlaku a postavilo se za své principy,“ řekl.

Rovněž se obává, že by Čína mohla použít dohodu o volném obchodu (omezit obchod – Čína je třetí největší obchodní partner Švýcarska) k vyvinutí tlaku na získání kladných hlasů v Radě bezpečnosti ze strany Švýcarska. To by mohlo vést k nepříjemným politickým a sociálním důsledkům doma.

„Musíte být připraveni na pokusy o nátlak ze strany velmocí na mezinárodní scéně a na bouřlivé debaty ve Švýcarsku. Protože zahraniční politika je vlastně domácí politikou, a to platí mnohonásobně více v naší zemi přímé demokracie,“ varuje Staehelin.

Zdroj: swissinfo.ch 18.9.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/