Volební právo žen až od roku 1971?

Švýcarský plakát z roku 1966 k referendu o zavedení volebního práva žen, které se konalo v kantonu Basilej-město. Volební právo žen bylo v tomto referendu schváleno převahou 57% hlasů.Navzdory demokratické tradici bylo Švýcarsko jednou z posledních zemí v Evropě, která dala ženám volební právo.

V roce 1868 skupina žen z kantonu Curych poprvé požádala o volební právo žen na federální (celostátní) úrovni. Iniciativa byla v mnoha kantonech odmítnuta.

K uskutečnění ústavních změn vyžaduje jedinečný švýcarský systém přímé demokracie celostátní referendum. Švýcarské ženy tedy musely čekat, až se jim muži rozhodnou volební právo přiznat.

Švýcarský plakát z roku 1966 podporující zavedení volebního práva žen v kantonu Basilej-město.První federální hlasování o volebním právu žen proběhlo v roce 1959 a bylo odmítnuto 67% voličů. Ženy musely čekat až do 7. února 1971, kdy jim konečně bylo toto právo na federální (celostátní) úrovni uděleno.

První kantony, které ženám umožnily hlasovat (na kantonální úrovni), byly Vaud a Neuchâtel v roce 1959. Největším „opozdilcem“ se stal kanton Appenzell Innerrhoden, který dal ženám právo hlasovat až v roce 1990.

Zdroj: swissinfo.ch 26.2.2016STANOVISKO ŠVÝCARSKÉ DEMOKRACIE

Zavedení volebního práva žen až v roce 1971 je častou kritikou Švýcarska. Mnoho lidí si ovšem neuvědomuje, že od roku 1971 mají švýcarské ženy naopak větší volební a hlasovací práva než většina mužů a žen na světě.

Od roku 1971 mohou Švýcarky hlasovat o zrušení zákona, o revizi či změně ústavy a v některých kantonech přímo volí soudce.

Kritikové také zapomínají dodat, že Švýcaři své ženy provedli bezpečně dvěma světovými válkami a dali jim zemi, která je pravidelně hodnocena jako nejlepší k životu na světě.

Myslíte si, že si zasloužíme stejná volební a hlasovací práva, jaká mají Švýcarky již padesát let? My si myslíme, že ano a jejich zavedení je náš cíl.

4 komentáře u „Volební právo žen až od roku 1971?“

  1. Je třeba si taky uvědomit, že kdyby bylo k zavedení volebního a hlasovacího práva potřeba většiny hlasů mužů, nejspíš by to nedopadlo jinak. Ve většině států to bylo rozhodnuto v roce 1918 – a to ne v hlasování všech mužských občanů, ale protože to tehdy rozhodla politická elita.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/