Hotovost je svoboda – Švýcaři prosazují referendum o změně ústavy s cílem zachování peněžní hotovosti

Digitální způsoby platby se během pandemie Covid rozmohly, ale někteří říkají, že hotovost je stále králem, „cash is king“.



Švýcaři budou pravděpodobně hlasovat o změně ústavy za zachování peněz a bankovek, kterou zahájilo švýcarské libertariánské hnutí (Mouvement libertaire suisse).

Hotovost je svoboda,“ tvrdí příznivci iniciativy, a to z ní činí „absolutní prioritu Švýcarska“. Hnutí se obává úplné digitalizace peněžních transakcí. Snaží se zabránit zrušení hotovosti prostřednictvím změny ústavy tak, aby Švýcarsko mělo vždy dostatek peněz a bankovek v oběhu. Navrhují také, že jakýkoli krok ke zrušení hotovosti by musel schválit lid a kantony.

Švýcarský politický systém se vyznačuje velmi vysokou mírou spoluúčasti občanů na řízení státu. Jedním z pilířů švýcarské přímé demokracie je tzv. lidová iniciativa, která umožňuje občanům navrhnout úplnou nebo částečnou změnu ústavy. Aby byla iniciativa platná, musí během 18 měsíců získat alespoň 100 000 podpisů občanů. Poté jde k celostátnímu hlasování.

Libertariánské hnutí zatím sesbíralo více než 157 000 podpisů, uvedl v neděli švýcarsko-německý list NZZ am Sonntag. Z toho více než 111 000 již bylo ověřeno.

Autoři iniciativy mají obavy z rozšíření elektronických transakcí a obávají se, že hotovost bude nakonec zrušena. Považují tento trend za ohrožení svobody a zvýšení možnosti sledování občanů.

Zdroj: swissinfo.ch 5.2.2023



STANOVISKO HNUTÍ ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE:

K nejen naší měně by se toho dalo říct hodně a je to spíše smutný příběh.

Co se týká omezování plateb v hotovosti, tak bezpochyby probíhá. Již dlouhou dobu je omezení plateb v hotovosti nařízeno přímo zákonem (zákon č. 254/2004). Platby větší než 270 000 korun nesmí být provedeny v hotovosti. Dochází i ke snižování limitu. Dříve byl limit 350 000 Kč. Cílem má být omezení daňových úniků a působení proti trestné činnosti. Zadlužovat naše děti biliony korun (tj. nesplatitelným dluhem) je legální, ale zaplatit za auto v hotovosti je nelegální, protože by teoreticky mohly uniknout daně? Dodnes nemáme zákon o hospodaření s vyrovnaným rozpočtem.

Naši předci odvedli velký kus práce v oddělení peněžního oběhu od bývalého Rakouska Uherska a měli i snahu zavádět zlatý standard v letech 1928 -1932, viz stříbrné oběhové mince 5, 10 a 20 Kčs.

Během první republiky jsme se pyšnili silnou měnou. Jedna Říšská Marka stála v roce 1932 85 haléřů a Švýcarský Frank byl za zhruba 6 korun. Dnes je následovníkem Marky Euro za cenu 25 Kč a Švýcarský Frank stojí zhruba stejně.

Našim předkům se podařilo vytvořit i zlatý poklad. Po rozdělení Československa nám z něj připadlo zhruba 70 tun zlata, které z velké části (zhruba 60 tun) prodala národní banka na konci devadesátých let s argumentem, že zlato nenese úrok. Cena zlata od té doby vzrostla zhruba 6x. Nutno dodat, že zlatý poklad tvořily nejen surové slitky, ale také mince značné sběratelské hodnoty.

V šedesátých letech byl nejmenší raženou mincí 1 haléř. V roce 1993 byl nejmenší mincí 10 haléř. V roce 2008 národní banka haléře zrušila a nejmenší mincí se tak stala 1 koruna (měna ztratila hodnotu a za haléře se již prakticky nedalo nic koupit). To zhruba odpovídá znehodnocení měny na jednu desetinu za 15 let a znehodnocení měny na jednu setinu za období zhruba 45 let.

Zde je namísto hodnoty měny a inflaci potřeba nazývat věci pravými jmény a hovořit o poločasu rozpadu měny. U radioaktivních prvků dochází k jejich postupnému rozpadu, který se vyjadřuje poločasem rozpadu. Poločas rozpadu se počítá ze vstupního hodnoty, času a aktuální hodnoty. Pokud stejný vzorec použijeme pro naši měnu a její znehodnocení v letech 1993 – 2008 zjistíme, že poločas rozpadu české koruny je zhruba 4,5 roku. Pokud bychom použili hodnoty znehodnocení měny od šedesátých let do roku 2008, je poločas rozpadu koruny zhruba 6,8 roku.

Česká koruna ztrácí polovinu své hodnoty za méně než deset let. Někteří neinformovaní občané a nechápaví politici to bohužel vykládají jako růst platů, či růst cen nemovitostí.

V roce 1993 byl průměrný plat zhruba 5000 korun. Pár s průměrným platem si mohl dovolit uživit dvě děti, koupit si dům a auto a zajet si na dovolenou. Dnes je průměrný plat zhruba 8x vyšší (stejně jako je množství peněz v oběhu zhruba 8x vyšší). Může si dnes pár s průměrným platem dovolit živit 16 dětí, utáhne 8 hypoték, vlastní 8 aut a jede 8x ročně na dovolenou? Asi ne.

V roce 1993 byl celý státní rozpočet 350 mld. korun. Dnes se jen schodek státního rozpočtu (peníze, které si každý rok půjčujeme) pohybuje okolo 400 mld. korun (v roce 2021 činil schodek 420 mld. korun!!!).

A zde se dostáváme k tomu, k čemu vlastně tištění peněz (znehodnocování měny) v prvé řadě slouží. K financování státního dluhu. Nikdo není tak hloupý, aby půjčoval biliony korun insolvetním organizacím jako je Česká republika nebo třeba USA. A tak si peníze tiskneme sami. Aby to nebylo tak okaté, tak to děláme zkratkou naokolo. Národní banka vytiskne peníze, pak je za nějaký úrok, po většinu času něco blízko 0%, půjčí bankám, a ty je pak půjčí státu za 4% úrok.

Aby byla celá situace ještě absurdnější, národní banka používá vytištěné peníze a znehodnocování měny ještě k jedné věci. Aby z České republiky udělala levnou pracovní sílu pro zahraniční majitele firem. Za vytištěné peníze skupuje Eura a jiné měny (nazývá to devizovými intervencemi). Menší množství cizí měny v oběhu zvyšuje její hodnotu a zároveň více natištěných korun v oběhu snižuje hodnotu koruny. Zahraniční majitelé firem se radují. Zboží vyrobené v ČR prodají ve své zemi za stejnou cenu, ale díky pro ně lepšímu kurzu nám za to zaplatí méně. Máme v podstatě nejnižší nezaměstnanost z celé Evropy. Pracujeme nejvíce z Evropy, ale nebohatneme a zadlužujeme se.

Nezaměstnanost v Evropě v roce 2022. Zdroj statista.com



Dobrou zprávou je, že cizí měny skoupené za vytištěné koruny nikam nezmizely, stále je máme. Kde? Na základě smlouvy o fungování Evropské unie jsou tyto peníze drženy v Evropské centrální bance ve Frankfurtu nad Mohanem. Kolik peněz tam máme? Aktuálně dle České národní banky 3 biliony korun!

Pokud máte pochyby o fungování našeho stávajícího měnového systému, je zde další dobrá zpráva. Celý měnový systém můžeme spolu s řadou dalších věcí změnit jedním velkým krokem. A to přijetím nové ústavy ve které nastavíme nová pravidla týkající se národní banky a měny. Myslíte si, že je nejvyšší čas na změnu? My si myslíme, že ano.

3 komentáře u „Hotovost je svoboda – Švýcaři prosazují referendum o změně ústavy s cílem zachování peněžní hotovosti“

  1. Pro zajímovost pár údajů k lidovým iniciativám ve Švýcarsku:

    a) iniciativu musí podepsat 1.8% oprávněných hlasujících
    100 tisíc podpisů během 18 měsíců při 5 miliónech 540 tisících hlasujících v roce 2022
    https://www.bfs.admin.ch/bfs/de/home/statistiken/politik/abstimmungen/stimmbeteiligung.html

    b) podpis je nutno doložit bydlištěm a datumem narození
    Na podpisové listině je nutno uvést: Kanton, název a PSČ obce ve které hlasujete, jméno, příjmení, datum narození a adresu bydliště. Podepisovat a hlasovat mohou i Švýcarky a Švýcaři žijící v zahraničí, pokud jsou evidováni na příslušném zastupitelském úřadu.
    https://www.ch.ch/de/abstimmungen-und-wahlen/initiativen

    c) platnost podpisu kontrolují obecní úřady
    Na jednom podpisovém formuláři mohou být jen podpisy podporovatelů ze stejné obce, protože jsou to obce, které podpisy kontrolují jako první. Ověřuje se, zda osoba je vedena v obecním registru oprávněných hlasujících, a zda se nepodepsala vícekrát.

    d) potřebné náležitosti kontroluje federální kancléřství (Bundeskanzlei)
    Chronologický přehled aktuálních a odhlasovaných iniciativ můžete najít na oficiálních stránkách švýcarské administrativy:
    https://www.bk.admin.ch/bk/de/home/politische-rechte/volksinitiativen.html

  2. “Genauso wie Hitler”: Tschechiens Präsident zieht Putin-Parallele zum Jahr 1938
    “Stejně jako Hitler”: Český prezident zmiňuje Putina v parelele k údálostem roku 1938
    https://www.gmx.ch/magazine/politik/russland-krieg-ukraine/krieg-ukraine-live-ticker-genauso-hitler-tschechiens-praesident-putin-parallele-jahr-1938-37857276

    Nový český prezident se stává celoevropskou mediální hvězdou. Jeho výroky jsou citovány na obou stranách barikády. V poslením týdnu hned dvakrát na ruských serverech, naposledy o tom, že Ukrajina může vstoupit do NATO, protože splnila to, co se po ní žádalo:
    Глава Чехии заявил, что Украина выполнила «домашнее задание» НАТО
    Hlava Česka uvedla, že Ukrajina splnila “domácí úkol” NATO
    https://regnum.ru/news/3784114.html

    Generál Petr Pavel byl v nedávné době nejméně dvakrát znásilněn také západní propagandou, která o něm dnes píše na portálu gmx toto:

    Der gewählte tschechische Präsident Petr Pavel hat Parallelen zwischen dem heutigen Vorgehen des russischen Präsidenten Wladimir Putin und der Expansionspolitik Adolf Hitlers gegenüber der damaligen Tschechoslowakei gezogen. “Damals vor dem Zweiten Weltkrieg verhielt sich Hitler genauso, wie sich Putin jetzt in Bezug auf die Ukraine verhält”, sagte der Ex-General der Agentur CTK zufolge am Samstagabend zum Abschluss einer Pro-Ukraine-Demonstration mit Tausenden Teilnehmern in Prag.

    Zvolený český prezident Petr Pavel uvedl paralely mezi současným jednáním ruského prezidenta Vladimíra Putina a expanzní politikou Adolfa Hitlera vůči tehdejšímu Československu. “Tenkrát před druhou světovou válkou se choval Hitler stejně, jako se nyní Putin chová k Ukrajině”, řekl bývalý generál podle agentury ČTK v podvečer na závěr demonstrace na podporu Ukrajiny s tisícovkami účastníků, která proběhla v sobotu v Praze.

    Hitler habe die deutsche Minderheit in den Sudetengebieten der Tschechoslowakei missbraucht, um Emotionen zu schüren und zu Gewalt aufzustacheln, führte der 61 Jahre alte Pavel weiter aus. Moskau hatte die vor einem Jahr begonnene Invasion in die Ukraine unter anderem mit einer angeblichen Unterdrückung der russischsprachigen Bewohner der Ex-Sowjetrepublik begründet.

    Hitler zneužil německou menšinu v sudetských regionech Československa, aby šířil emoce a podněcoval násilí, rozvedl dále 61-letý Pavel. Moskva odůvodnila před rokem zahájenou invazi na Ukrajinu mimo jiné údajným útlakem rusky mluvících obyvatel postsovětské republiky.

    Das nationalsozialistische Deutschland hatte sich nach dem Münchner Abkommen vom September 1938 die überwiegend deutsch besiedelten Sudetengebiete der Tschechoslowakei einverleibt. Wenige Monate später, im März 1939, marschierte die Wehrmacht auch im Rest des Landes ein. Mit dem Überfall auf Polen am 1. September 1939 brach schliesslich der Zweite Weltkrieg aus.

    Nacionálněsocialistické Německo si po Mnichovské dohodě ze srpna 1938 přisvojilo převážně Němci osídlené sudetské oblasti Československa. Několik měsíců později, v březnu 1939, vpochodoval Wehrmacht také do zbyktu země. Přepadem Polska 1. září 1939 nakonec vypukla druhá světová válka.


    Co k tomu dodat? – Všichni zapomínají na to hlavní. A to nejspíše bohužel záměrně.
    Nikdo se veřejně nezamyslí nad tím, proč Hitler “osvobozoval” všechny krajany v Evropě, jen na několik miliónů německy mluvících sester a bratrů, žijích za jižní hranicí, jaksi “zapomněl”.
    Proč asi germánští Švýcaři – místo aby mu posílali zvací dopisy – na hranicích s Německem budovali obranné koridory?

    Protože je nikdo neutiskoval. Tenkrát i dnes má většina zde žijících lidí pocit, že mohou o věcech veřejných suverénně rozhodovat, ať již na úrovni své obce, kantonu či federace.
    Holt není demokracie jako demokracie.

  3. V dobách ne tak dávno minulých jsme své nadřízené na vojně označovali jako Zelené mozky nebo Gumy.
    V současnosti bychom měli mluvit spíše o Zelenského mozku a Hajzlpapíru:
    – jeden neváhá, aby vešel do dějin, riskovat vyhlazení svého národa nebo i celého lidstva
    – s tím druhým si vytírá zadek kdejaký propagandista na obou stranách bariéry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/