V souvislosti s kontroverzním referendem o zákazu zahalování obličeje zveřejnil švýcarský veřejnoprávní kanál swissinfo.ch, který je součástí veřejnoprávního rozhlasu, zajímavé informace o četnosti referend a účasti voličů.

Z tabulky je patrné, že referenda Švýcaři pořádají dvakrát až čtyřikrát do roka. Průměrná účast je u voličů žijících ve Švýcarsku 46,2%. U voličů žijících v zahraničí pak 29,3% (aktuálně informace o účasti voličů žijících v zahraničí zveřejňuje pouze 12 z 26ti kantonů).
Jedná se o federální čili celostátní referenda. V tabulce nejsou zahrnuta referenda pořádána na kantonálních a obecních úrovních.
Federální referendum je přijato, pokud je schváleno dvojí nadpoloviční většinou voličů a kantonů.
Ke každému referendu je všem voličům měsíc předem doručena brožurka informující o záměru referenda a obsahující argumenty pro i proti záměru, aby si volič mohl udělat objektivní obrázek o záměru.
V roce 2002 přidělil parlament České republiky našemu Ministerstvu zahraničních věcí částku 200 mil. Kč na provedení informativní kampaně k referendu o vstupu naší země do EU.
Ministerstvo zahraničních věcí pak provedlo informativní kampaň informující občany pouze o výhodách členství v EU, nevýhody byly zamlčeny. Ve Švýcarsku by takto neobjektivní referendum bylo zrušeno Nejvyšším federálním soudem.
Zdroj: swissinfo.ch 9.3.2021
STANOVISKO ŠVÝCARSKÉ DEMOKRACIE
Švýcarsko je hodnoceno jako nejlepší země k životu na světě. Od zbytku světa se odlišuje právě velmi vysokým počtem referend. Je nutno dodat objektivních referend, kdy občané jsou informováni o výhodách i nevýhodách svého rozhodnutí.
Myslíte si, že by nám uzákonění referend po vzoru Švýcarska (s nízkým počtem nutných podpisů, s objektivním informováním veřejnosti a pro politiky závaznými) pomohlo stát se lepší zemí k životu? My si myslíme, že ano, a to je náš cíl.
Údajně několika lety proběhlo ve Švýcarsku referendum krom jiného, o přidání 1 týdne placené dovolené. Švýcaři rozhodli, že NE. Hlavní argument, že by to oslabilo ekonomiku. Jak by rozhodli asi Češi? Víte někdo o tom něco víc?