Kontroverzní švýcarská konvertitka k islámu zemřela ve věku 35 let

Illi konvertovala k islámu v roce 2002 ve věku 18 let.Nora Illi, kontroverzní osobnost švýcarského veřejného života, která spoluzakládala Švýcarskou ústřední islámskou radu (SCIS), zemřela v pondělí 23.3.2020 ve věku 35 let po dlouhé nemoci.

Illi, která je pravděpodobně nejznámější švýcarskou konvertitkou k islámu, často přitahovala pozornost svými názory, včetně podpory polygamie a chvály lidí, kteří odcestovali do Sýrie, aby vedli „svatou válku“.

Illi, původem z Curychu, konvertovala k islámu v roce 2002 ve věku 18 let po cestě do Dubaje. Předtím byla punkerkou a zajímala se také o buddhismus.

Spolu se svým bývalým manželem, Qaasimem Illi, se aktivně podílela na činnosti SCIS, skupiny, která mimo jiné přitahuje kontroverze pro své salafistické a extremistické vazby. V roce 2017 byl Qaasim Illi a další dva členové skupiny obžalováni švýcarským Nejvyšším státním zastupitelstvím za porušení federálního zákona zakazujícího podporu Al-Káidy, Islámského státu a přidružených organizací.

V roce 2006, v den, kdy kanton Ticino přijal zákon zakazující nošení celoobličejového závoje, odcestovala Illi do Locarna s nikábem, aby se nechala zatknout v přímém přenosu.

V roce 2016 během diskuze v německé televizní stanici ARD uvedla, že mladí lidé, kteří odcházející bojovat do války v Sýrii, prokazují „občanskou odvahu“.

Ve SCIS zastávala roli ředitelky pro ženské záležitosti. V oznámení o Illině úmrtí organizace také uvedla, že po ní zůstalo šest dětí a muž, se kterým se v roce 2012 oficiálně rozvedla.

Zdroj: swissinfo.ch 24.3.2020 a swissinfo.ch 24.3.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/