
Od 18. ledna nařídila švýcarská vláda uzavření „zbytných“ obchodů a povinnou práci na dálku z domova. Bylo prodlouženo uzavření restaurací a sportovních zařízení od vyhlášení 22.12.2020 do konce února 2021. Cílem je výrazně omezit počet infekcí způsobených koronaviry.
Soukromá shromáždění jsou omezena na pět lidí. Tam, kde není možná práce na dálku, musí být na pracovišti používány roušky, a to i v případě, že jsou udržovány dostatečné rozestupy.
Hospitalizace a úmrtí mírně poklesly. Obsazeno je zhruba 74% lůžek intenzivní péče. Federální úřad pro veřejné zdraví je znepokojen šířením nové varianty koronaviru z Velké Británie, která by se mohla ve Švýcarsku stát dominantním kmenem během dubna až května.
20. prosince Švýcarsko zakázalo lety z Velké Británie a Jihoafrické republiky a po zprávách o novém kmeni koronaviru nařídilo zákaz vstupu z těchto zemí. Do 12. ledna bylo nahlášeno 127 případů rychle se šířících mutantních kmenů viru.
Cestování mezi Švýcarskem, Evropskou unií a zeměmi EFTA je možné. Občané a obyvatelé ze zemí mimo Schengen mohou vstoupit do Švýcarska pouze ve výjimečných případech.
Ti, kdo přicházejí do Švýcarska z „vysoce rizikových“ zemí a regionů musí podstoupit desetidenní karanténu nebo mohou čelit pokutě až 10 000 franků (250 000 korun).

Švýcarská vláda navýšila svůj kompenzační fond pro ekonomicky těžce zasažené společnosti na 2,5 mld. franků (62,5 mld. korun).

Od 22. prosince 2020 byla rovněž uzavřena sportovní a volnočasová centra, knihovny, muzea a další kulturní instituce. Uzavření těchto institucí bylo prodlouženo do konce února.
Cestující ve švýcarské veřejné dopravě jsou povinni nosit roušky a to od 6. července 2020 a v letadlech od 15. srpna 2020. Ve veřejné dopravě se požadavek nosit masku vztahuje na všechny osoby ve věku nad 12 let. Zaměstnanci federálních železnic mohou nařídit tomu, kdo nemá masku, aby opustil vlak. Kdo odmítne, čelí pokutě.
Říjnový průzkum veřejného mínění ukázal, že jen něco málo přes polovinu Švýcarů by se nechalo naočkovat, pokud by existovala účinná vakcína. V prosinci další průzkum veřejného mínění ukázal, že očkovat by se nechala pouze třetina Švýcarů.
Podle oficiálního odhadu bylo ve Švýcarsku od konce prosince naočkováno proti Covid-19 více než 60 000 lidí. Úřady rezervovaly nákup přibližně 15,8 milionů dávek vakcín od společností Pfizer / BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Očkování je ve Švýcarsku dobrovolné.
Lyžařská zařízení mohou být otevřená, je však nutné nosit roušku, a to i ve venkovních frontách, na sedačkových lanovkách a vlecích.
Vláda vyčlenila z rozpočtu až 400 mil. franků (10 mld. korun) na zajištění různých typů roušek. Zajištění vlastních zásob roušek však zůstává odpovědností nemocnic, firem a domácností.
Ministr financí Ueli Maurer varoval, že nucená uzavření některých provozů a záchranné balíčky by za rok 2020 mohly stát ekonomiku až 40 mld. franků (1 bilion korun) přičemž HDP švýcarska je okolo 600 mld. franků (15 bilionů korun).
Vláda odsouhlasila dodatečné financování sociálních dávek v případě nezaměstnanosti ve výši 14,2 mld. franků (355 mld. korun).
V návaznosti na obavy vyjádřené sportovním sektorem vláda oznámila, že přiděluje 500 mil. franků (12,5 mld. korun) pro sportovní ligy, sdružení a organizace v zemi. Mezi největší příjemce patří profesionální fotbalová a hokejová liga, které by mohly získat až 350 mil. franků (8,75 mld. korun) na podporu sezóny 2020–2021.
Švýcarské ministerstvo zahraničí oznámilo, že poskytne rozvojovým zemím balíček pomoci ve výši 400 mil. franků (10 mld. korun). Polovinu prostředků obdrží ženevský mezinárodního výbor Červeného kříže jako bezúročnou půjčku. Finanční prostředky budou poskytnuty také Mezinárodnímu měnovému fondu a dalším mezinárodním organizacím, které pomáhají rozvojovým zemím během krize.
Zdroje: swissinfo.ch 18.1.2021 a wikipedia.org 19.1.2021