
Švýcarsko odložilo plány na další uvolnění omezení spojených s Covid-19. Počet nových infekcí začal od konce února stoupat. Částečná omezení zůstávají v platnosti a probíhá očkování.


• 19. března švýcarská vláda oznámila, že odkládá plány na další uvolnění omezení, jak se všeobecně doufalo. Jako argument uvádí rostoucí počet případů koronaviru a nedostatečný pokrok v očkování. V únoru vláda potvrdila plány na zmírnění řady vnitrostátních opatření uložených v polovině ledna. Od 1. března se například znovu otevřely obchody, muzea a sportovní zařízení.
• „Bohužel budeme muset být trochu trpělivější,“ řekl ministr vnitra (pod které spadá i zdravotnictví) Alain Berset 19. března. „Situace se zhoršuje a jsme možná na začátku třetí vlny.“
• Ve Švýcarsku, které má 8,6 milionu obyvatel, zemřelo více než 9 400 lidí v souvislosti s Covid-19.
• Švýcarská vláda objednala téměř 36 milionů dávek vakcín od pěti společností. Regulátor léčiv Swissmedic povolil dvě vakcíny od společností Pfizer / BioNTech a Moderna. V celé zemi probíhají očkování, ale kvůli problémům s výrobou očkovacích látek jsou odkládána.


• Od 4. ledna (očkování začalo koncem prosince) začala vláda realizovat svůj očkovací plán. Stanovila ambiciózní cíl: naočkovat – na základě dobrovolnosti – do léta šest milionů lidí (70% populace, až 70 000 vakcín denně).
• Úřady objednaly okolo 36 milionů dávek vakcín od společností Pfizer / BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Curevac a Novavax pro celou populaci 8,6 milionu lidí. Schváleny byly prozatím jen dvě.

Viral vector vaccine – genetický materiál z viru COVID-19 je vložen do jiného druhu oslabeného živého viru (adenovirus). Oslabený virus (virový vektor) slouží jako dopravní systém. Když se virový vektor dostane do buněk, dodává genetický materiál z viru COVID-19, který dává buňkám pokyn k vytváření kopií proteinu S. Jakmile buňky zobrazí S proteiny na svých površích, imunitní systém reaguje vytvořením protilátek a obranných bílých krvinek. Pokud se tělo nakazí virem COVID-19, budou protilátky proti viru bojovat.
Messenger RNA – geneticky upravená mRNA dává buňkám pokyny, jak vyrobit neškodný kousek S proteinu nacházejícího se na povrchu viru COVID-19. Po očkování začnou imunitní buňky vytvářet kousky S proteinu a zobrazovat je na buněčných površích. To způsobí, že tělo začne vytvářet protilátky. Pokud se tělo nakazí virem COVID-19, budou tyto protilátky proti viru bojovat.
Zákazy
• Částečné zákazy byly uloženy 18. ledna, přičemž obchody nepodstatné povahy byly uzavřeny a práce na dálku začala být povinná. Tyto opatření následovaly po dřívějším nařízení o uzavření restaurací a barů z 22. prosince 2020. Lyžařské areály zůstávají otevřené, pokud splňují bezpečnostní předpisy.
• Vláda 24. února potvrdila své plány na uvolnění některých omezení, včetně opětovného otevření obchodů, muzeí, knihoven a sportovních zařízení počínaje 1. březnem. Od tohoto data jsou povolena také venkovní setkání až 15 lidí.
• Restaurace a bary však zůstávají zavřené, kulturní a sportovní akce s diváky zůstávají zakázány a bylo zachováno nařízení práce z domova.
• Od 1. února mohou lidé porušující opatření k boji proti pandemii, jako je například nenosení masky ve veřejné dopravě nebo účast na velkých soukromých shromážděních, dostat pokutu ve výši 50 až 200 franků (1250 až 5000 korun) dle rozsahu porušení předpisů.
Povinnost nosit roušku
• Cestující ve švýcarské veřejné dopravě jsou povinni nosit roušky, nařízení platí od 6. července 2020, v letadlech pak od 15. srpna 2020. Ve veřejné dopravě se požadavek na roušku vztahuje na všechny osoby ve věku od 12 let cestující ve vlacích, tramvajích, autobusech, horských železnicích, lanovkách a na lodích. Zaměstnanci Federálních železnic mohou požádat kohokoli, kdo nemá roušku, aby opustil vlak; každý, kdo odmítne, bude pokutován.
• Na všech lyžařských zařízeních, včetně sedačkových lanovek a vleků, musí cestující používat roušky. Milovníci zimních sportů musí nosit roušku nejen v uzavřených čekárnách, ale také ve frontách venku.

Finacování
Ministr financí Ueli Maurer varoval, že omezení a záchranné balíčky by v roce 2020 mohly vést k deficitu až 40 miliard franků (1 bilión korun). Vláda celkem vyčlenila více než 65 miliard franků (1,6 biliónu korun) na podporu ekonomiky, protože velká část ekonomické aktivity v zemi se dočasně zastavila, včetně 40 miliard franků (1 biliónu korun) v nouzových půjčkách pro postižené společnosti. Rovněž představila plán nabídnout začínajícím firmám další půjčky v celkové výši až 154 milionů franků (3,8 mld. korun). Parlament schválil záchranný balíček ve výši několika miliard franků (desítek miliard korun).
Vláda vyčlenila rozpočet až 400 milionů franků (10 mld. korun) na nákup různých typů masek. Zajištění vlastních zásob zůstává odpovědností nemocnic, firem a domácností.
Vláda také hodila záchranné lano firmám ohroženým bankrotem. Firmy se mohou zpozdit s oznámením svých finančních obtíží soudům, přičemž menším společnostem bude poskytnut minimálně tříměsíční odklad ke splacení dluhů.
Další opatření
Dále Vláda přijala rozšířenou strategii testování spolu s koncepcí sledování osob, ve snaze zmírnit sociální distanční opatření. Obyvatelé Švýcarska si také mohou stáhnout aplikaci pro smartphony SwissCovid, systém sledování osob.
Vláda vytvořila seznam zranitelných osob s rizikem vážného průběhu onemocnění, pokud se nakazí virem. Zahrnuje osoby starší 65 let a osoby s určitými již existujícími negativními stavy nebo nemocemi, jako je cukrovka, rakovina a chronické onemocnění dýchacích cest. Seznam zahrnuje také těhotné ženy.

Zdroj: swissinfo.ch 19.3.2021