Společnost Growth From Knowledge je německá společnost zaměřující se na spotřebitelský průzkum. Na základě statistických analýz jednotlivých zemí mimo jiné sestavuje mapy kupní síly obyvatelstva. Ty slouží prodejcům k identifikaci nejlukrativnějších regionů.
Kupní silou je myšleno kolik peněz ročně zbude průměrnému občanovi po zaplacení průměrných daní.
V roce 2018 sestavila GFK tuto mapu pro Evropu. Škála se liší od tmavě modré (nejméně) po tmavě červenou (nejvíce). Na mapě lze stále zřetelně rozlišit hranici bývalého “východního bloku”.

Na špici Evropy je Lichtenštejnsko se 65 000 eur. Následuje Švýcarsko se 40 000 eur. Česká republika je dle barevné škály v dolní třetině (tmavě zelená) pod průměrem, který je 14 000 eur. Data 2019 zde.
Ke zvážení je zde fakt, že první dvě země s nejvyšší kupní silou mají politický systém založený na přímé demokracii a dále, že z prvních pěti “nejbohatších” zemí čtyři nejsou členy EU ani nepoužívají euro. Co se týká HDP na osobu je z evropských zemí s Lichtenštejnskem srovnatelné pouze Monako.

Z mapy vyplývá, že mezi naší zemí a sousedním Rakouskem a Německem je stále skokový rozdíl a velký potenciál k růstu. Ano, v bohatších zemích jsou vyšší náklady na život, ale i po nezbytných výdajích tam zůstává občanům v peněženkách více. Příkladem budiž třeba cena (a kvalita) stejných potravin prodávaných u nás a v Německu, která pravidelně budí rozhořčení občanů.
STANOVISKO HNUTÍ ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE
Myslíte si, že by zavedení švýcarských politických principů pomohlo naší zemi vyrovnat skokový rozdíl mezi námi, Německem, Rakouskem či dokonce Švýcarskem? My si myslíme, že ano, a to je náš cíl.
Pochopitelně je náš cíl přijetí Švýcarské Ústavy.
EU nás dostala mezi rozvojové země.