Může se v období sucha stát Švýcarsko vodárnou Evropy?

Švýcarsko má 5% všech zásob sladké vody na evropském kontinentu.


Vesnice v západním Švýcarsku zakázala stavbu nových domů, protože nemá k dispozici dostatek pitné vody. Odborník na zásobování vodou tomu říká „inteligentní rozhodnutí“, kterým by se měla řídit i další společenství.

S 1500 jezery, 890 km² ledovců a nesčetnými řekami a potoky by Švýcarsko nemělo mít problém s dodávkami vody. Na některých místech jsou však obyvatelé a zemědělci pravidelně konfrontováni s nedostatkem vody. Tento jev se podle vědců, v důsledku změny klimatu a předpokládaného snížení letních srážek, zvýší, říká studie.

Nedostatek pitné vody přinutil malou obec Enges s 270 obyvateli v kantonu Neuchâtel přijmout preventivní opatření. V polovině dubna se úřady rozhodly zablokovat projekt bydlení pro 140 osob a zakázat výstavbu nových domů na nejméně dva roky.

Neuchâtel
Obec Enges leží v kantonu Neuchâtel na západě Švýcarska.


Ačkoli leží obec Enges jen pár kilometrů od jezera Neuchâtel, největšího jezera ve Švýcarsku (218 km²), a zároveň nedaleko od jezera Biel, má celá obec pouze jeden zdroj vody: studnu. Ta však sotva postačuje k pokrytí spotřeby v důsledku sucha v posledních letech. Enges může počítat s dodatečnými dodávkami vody ze sousedních obcí. Ty jsou ale v létě a na podzim také v obtížích.

Obec učinila „inteligentní rozhodnutí“, uvedl Raffaele Domeniconi ze Švýcarské asociace pro plyn a vodu (SVGW).

„Ve Švýcarsku máme štěstí, že máme spoustu vody.“ Podzemní voda je však v rostoucím ohrožení v důsledku intenzivního zemědělství a rozšiřování stavebních činností.“

Pohled z hory Rigi směrem k jezeru Zug ve středním Švýcarsku.


„Ve Švýcarsku lze více než jednu třetinu spodních vod pít bez předchozí úpravy. Pokud však neochráníme vodní zdroje, mohlo by se mnoho z nich v budoucnu stát nepoužitelnými,“ dodal.

Enges není jediná švýcarská obec, která čelí problémům s dodávkami vody. V zájmu zachování zásob pitné vody v budoucnu se Domeniconi zasazuje o preventivní bezpečnostní opatření. Doporučuje rozšiřovat síť vodovodních potrubí společně s růstem obydlených oblastí, propojovat potrubní sítě mezi obcemi nebo využívat nové zdroje vody.

Švýcarsko disponuje zhruba 5% zásob sladké vody na evropském kontinentu. Přibližně 40% pitné vody je čerpáno z přírodních pramenů nebo studní, dalších 40% z podzemních vrtů a zbývajících 20% z nádrží na povrchovou vodu, zejména z jezer.

Zdroj: swissinfo.ch 6.5.2019

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.