
Odhalení skutečné pravdy o takzvaném „švýcarském ráji“ a informování afrických migrantů o rizicích cestování do Evropy, to je cílem Švýcarskem sponzorovaného televizní seriálu, který bude uveden v Nigérii (nejlidnatější africké zemi o počtu 206 mil. obyvatel, pro srovnání Švýcarsko má 8,5 mil., USA 328 mil. a EU 446 mil. obyvatel).
Zobrazení Švýcarska je v něm velmi vzdálené od tradičních turistických kampaní zahrnujících slunce, hory, jezera a venkovní kavárny.
Život ve Švýcarsku není vždy snadný – jak ukazuje příběh Joshuji. Mladý Nigérijec, kterému švýcarské úřady odepřely azyl a nyní ve Švýcarsku žije nelegálně, má hlavní roli v „Chybějících krocích“ – seriálu švýcarsko-nigerijské koprodukce, která byla vytvořena v rámci migračního partnerství podepsaného oběma zeměmi v roce 2011.
Třináctidílná série má jasný cíl: odradit nigerijské migranty od hledání lepší budoucnosti ve Švýcarsku.
„Chceme poskytnout objektivní informace o migraci a ukázat, že přechod (přes Středozemní moře) je nebezpečný, a že šance, že občanu Nigérie bude udělen azyl, jsou nízké.” Chceme také vysvětlit, že život nelegálních přistěhovalců ve Švýcarsku není snadný, “uvedl Lukas Rieder, mluvčí Státního úřadu pro migraci (SEM), který financoval celý rozpočet tohoto seriálu ve výši 450 000 franků (11,25 mil. korun).
Není to poprvé, co se tento úřad pustil do takového projektu. V roce 2007 financoval dvouminutovou reklamu, která běžela v několika afrických zemích jako např. v Kamerunu a Nigérii. Poselství: „Nevěřte všemu, co vám bylo řečeno.“
Klip vyvolal kritiku, protože ukázal Švýcarsko „ve špatném světle“. V roce 2013 přišlo na řadu Kosovo, kde byla na YouTube zveřejněna videa zaměřená na mladé lidi.
Švýcarsko není jedinou zemí, která financuje takovéto kampaně. Německo, Itálie a Austrálie také vytvořily videa s agresivními zprávami zaměřenými na migranty.
Účinnost?
Funguje však tato strategie? Jill Alpes, expertka na migraci, není přesvědčena, že takové filmy mají vliv na toky migrantů.
„Většina lidí si plně uvědomuje rizika migrace, a to díky přátelům a rodině,“ řekla švýcarské veřejnoprávní televizi SRF Alpes, která v Kamerunu provedla studii o tom, jak se migranti informují před odjezdem do Evropy.
„Žádné nové informace se k nim často nedostanou. Lidé si pečlivě vybírají, kterým zdrojům důvěřovat.“
„Švýcarsko by především mělo usilovat o zlepšení situace v oblasti lidských práv a přerozdělování zdrojů v Nigérii.“ Jsou to základní předpoklady pro to, aby lidé vůbec měli důvod zůstat ve své vlastní zemi. “
Zásadní rozdíl
Samozřejmě ne všechny státem financované kampaně se snaží cizince od Švýcarska odradit. Obsah se zásadně liší, pokud se jedná o kampaň určenou pro turisty nebo pro migranty, viz myswitzerland.com, státní stránky propagující turistiku ve Švýcarsku (počkejte několik vteřin na přehrávání videa, stojí za shlédnutí).

Zdroj: swissinfo.ch 21.2.2017
STANOVISKO ŠVÝCARSKÉ DEMOKRACIE
Jsme hnutí, jehož cílem je zavedení švýcarského politického systému v naší zemi a následování ověřené konzervativní politiky Švýcarska. Švýcarský politický systém a směr považujeme za maximálně pronárodní, demokratický, konzervativní a vedoucí k prosperitě všech občanů.
71% vězňů ve Švýcarsku tvoří cizinci, největší podíl usvědčených tvoří Afričané.
I’m not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great information I was looking for this info for my mission.