Nejmenší inflace je stále ve Švýcarsku, v ČR je jedna z nejhorších v Evropě

Stejně jako na konci ledna má Švýcarsko (spolu s Lichtenštejnskem, které je se Švýcarskem v měnové unii a používá Švýcarský Frank) nejnižší inflaci v Evropě.

Švýcarská národní banka si užívá silného směnného kurzu Franku, který drží pod pokličkou inflaci, která jinde ve světě prudce roste. Představitelé Švýcarské národní banky nedávno dokonce projevili obavy z růstu hodnoty Švýcarského Franku, který 4. března dosáhl rovnosti s eurem.

Vývoj hodnoty Švýcarského Franku k Euru za poslední rok. Zdroj: google.com 23.3.2022



Za prezidenta Thomase Jordana zůstává centrální banka v Curychu jednou z pouhých čtyř na celém světě, které uplatňují úrokové sazby pod nulou. Dalšími jsou Evropská, Dánská a Japonská centrální banka. S hodnotou úroku -0,75% je aktuálně níž než všechny ostatní. Švýcarská inflace je znatelně nižší než v jiných velkých ekonomikách. Nyní je na 1,9% ve srovnání s 5,9% v eurozóně. Míra ročního růstu spotřebitelských cen v USA je ještě vyšší, a to 7,9%. Silný Švýcarský Frank poskytuje významný nárazník. I poté, co ruská invaze na Ukrajinu dále zvýšila náklady na energie, vládní úředníci předpověděli, že růst spotřebitelských cen bude letos ve Švýcarsku v průměru pouze 1,9% (tj. pod 2% stropem Švýcarské národní banky), a sníží se na 0,7% v roce 2023.


Inflace v Evropě dle tradingeconomics.com 29.3.2022


Zdroj: swissinfo.ch 23.3.2022, tradingeconomics.com 29.3.2022



STANOVISKO HNUTÍ ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE:

Neustále jsme přesvědčováni, že mít silnou měnu je chyba. Naše národní banka dokonce uměle znehodnocovala naši měnu devizovými intervencemi pod záminkou udržení vysoké zaměstnanosti. Ano, nezaměstnanost máme dlouhodobě jednu z nejnižších v EU, ale výměnou za to nám neroste životní úroveň. V HDP na obyvatele jsme dosud nedohnali ani sousední Německo a Rakousko. Připomeňme si HDP na obyvatele (a tomu odpovídající životní úroveň) v sousedních zemích:

Lichtenštejnsko …. 180 367 USD
Švýcarsko …………… 86 602 USD

Rakousko …………… 48 105 USD
Německo ……………. 45 724 USD
Česká republika … 22 762 USD
Slovensko …………… 19 157 USD
Polsko ………………… 15 656 USD
Zdroj: Světová Banka prostřednictvím google.com 8.4.2022


Během první republiky jsme se pyšnili silnou měnou. Jedna Říšská Marka stála v roce 1932 85 haléřů a Švýcarský Frank byl za zhruba 6 korun. Dnes je následovníkem Marky Euro za cenu 25 Kč a Švýcarský Frank stojí zhruba stejně.

Pro představu jak moc je devastována hodnota České koruny (oficiálním názvem Koruna česká) si připomeňme, že v roce 1993 byl nejmenší mincí 10 haléř a v roce 2008 národní banka haléře zcela zrušila a nejmenší mincí se stala 1 koruna. To odpovídá znehodnocení měny na jednu desetinu za pouhých 15 let. Švýcaři mají jednotnou měnu od roku 1850 a dodnes si své rappeny (haléře) nezrušili.

Dnes se nám v kombinaci s Covidovou krizí a válkou na Ukrajině slabá koruna vrací jako bumerang. Inflaci máme jednu z nejhorších v Evropě.

Myslíte si, že bychom si měli zachovat Českou korunu a dbát na udržování její hodnoty? Myslíte si, že by nám to pomohlo k hospodářské stabilitě a prosperitě? My si myslíme, že ano, a pevná Česká koruna je náš cíl.

15 komentářů u „Nejmenší inflace je stále ve Švýcarsku, v ČR je jedna z nejhorších v Evropě“

  1. Nezlobte se, ale jako obvykle musím korigovat. Prezentujete jen to, co se hodí a zamlčujete ostatní.

    1)
    Švýcarsko sice má jednu měnu od roku 1850, ale za tu dobu zrušilo 1 a 2-Rappeny, takže podle Vaší logiky devalvovalo měnu na 20% ??

    2)
    Udáváte HDP v nominálních ukazatelích, což má opodstatnění pro některé ekonomické analýzy, ale pro životní úroveň je podstatný PPP – tedy přepočet podle parity kupní síly a tady už není rozdíl tak propastný. To ale vůbec nezmiňujete. Přitom v praxi se používá takřka výhradně tento ukazatel.

    3)
    Švýcarská CB nevyužívá silného kurzu pro potírání inflace, ale roky proti němu bojuje – je to exogenní faktor, který jí není po chuti. Důvodů je víc, na to tu nemám prostor. Roky proti silnému Franku intervenuje a stojí jí to hodně peněz a energie. Dlouhodobé záporné úroky jsou pro místní ekonomiku malá katastrofa.

    4)
    Inflace je nízká, ale s Ruskem to moc nesouvisí. Mj. jde o to, že místní ekonomika je na Rusku minimálně závislá (energie, suroviny).

    5)
    Životní úroveň v ČR neroste, ale nikoliv “výměnou za nízkou nezaměstnanost”, ale mizernou strukturou ekonomiky a dalšími faktory, které si Češi způsobili částečně sami.

    6)
    Napsat: “V HDP na obyvatele jsme dosud nedohnali ani sousední Německo a Rakousko.” je totální faux pas. Obě země patří mezi ty vůbec nejvýkonnější a představa, že je rychle doženeme je zcestná. S nimi se nemůžeme srovnávat. Ani Itálie nebo Francie nedoženou Německo, a to neměli 40 let socialismu… Nám se západ už 2 roky zase VZDALUJE. Nikdy nedoženeme SRN a Rakousko. A nikdo rozumný to ani nečeká. Neexistuje pro to žádný důvod.

    7)
    Srovnávat ČS korunu mezi válkami s Říšskou Markou je čírá demagogie. Německo prožilo hyperinflaci a náhodně vybrat jeden rok z období 1919-1938 je o ničem. Navíc logicky poražené Německo mělo dost mizerné podmínky… jak jinak by to mohlo být? A (vnitřní) propad koruny byl hlavně za 40 let po roce 1948 – což nesouvisí se stavem po roce 1990. Naopak – posledních 30 let je Koruna jedna z nestabilnějších samostatných měn světa. V roce lednu 1996 stál 1 Frank 23 Kč, dnes ca 24! To znamená, že Koruna se 26 let drží asi nejpevnější měny světa !!

    8)
    Inflace posledních let je úplně jinej román. Ať si autor nastuduje kvantitativní uvolňování a definici inflace podle ek. teorie.
    Především ale Šv. Frank má přesně opačný problém per definition. Je-li jinde inflace, nota bene nejistota na akc. trhu, zákonitě lidé utíkají k alternativní měně – tedy CHF. Pak je všude inflace a právě tím v CH tlak přesně opačný.

    Omlouvám se za ostřejší tón, ale to opravdu volalo po rázné korekci.
    Honza CH

    1. Dobrý den,

      děkuji za komentář.

      1) Ano, i Švýcarsko znehodnocuje měnu, ale zdaleka ne tak rychle jako my a ostatní země. V roce 1971 bylo možné si koupit za 1 Americký dolar 4 Švýcarské franky, dnes 1 americký dolar koupí už jen 1 frank).

      2) Přepočet dle parity kupní síly je značně zkreslená veličina. Ano, ekonomové a politici ji rádi používají, protože pak naše výsledky nevypadají tak špatně. Ano, v bohatších zemích jsou životní náklady vyšší, ale v dnešní době globálního obchodu větší HDP na obyvatele znamená větší platy a větší množství zboží, které si můžete koupit. Auta, benzín, elektřina, solární panely, počítače, mobily…

      3) Ano, i Švýcarská národní banka intervenovala proti silnému franku (a nakonec s tím přestala), ale intervenovala takovým způsobem, že frank je pořád jedna s nejsilnějších měn světa a Švýcaři si užívají jednu z nejvyšších životních úrovní na světě. To o nás nelze říct. Ve Švýcarsku více než kde jinde měly intervence opodstatnění.

      4) Švýcarští politici mají ústavou několikrát nařízeno zajišťovat nezávislost a prosperitu země. Naše ústava pojmy nezávislost a prosperita země vůbec nezná.

      5) Češi jako národ si nic moc sami nezpůsobili, protože tuto zemi již dlouhou dobu neřídí. V roce 1948 nám byl násilím vnucen socialistický režim a po roce 1993 nám politici ukradli zemi tím, že si hlavní pravidla (ústavu) napsali a schválili sami. Ve Švýcarsku naopak ústavu schvaluje a mění pouze lid. Narozdíl od Švýcarů nemáme právo na referendum, nemáme právo nařídit revizi ústavy, nemáme stropy daní. Narozdíl od Švýcarů naopak máme volební klauzuli, díky které byl v posledních volbách ignorován milion hlasů voličů. Malým stranám bylo sebráno 37 mandátů. Vláda této země tak nevychází z vůle lidu ani nesleduje jeho zájmy, je to opět menšinový diktát.

      6) Faux pas to není. Třeba stát Singapore začínal v roce 1965 z pozice, kdy lidé bydleli v chatrčích na kůlech a stát neměl ani dostatek vlastní pitné vody pro obyvatele (byl závislý na Malajsii). O třicet let později dohnali v HDP na obyvatele Německo. My jsme na tom tak špatně nikdy nebyli. Československo naopak bylo průmyslovým srdcem bývalého Rakouska Uherska a vyráběli jsme vše od jehel až po letecké motory. Byli jsme jedno z deseti nejrozvinutějších hospodářství na světě. Měli jsme nesrovnatelný náskok a dodnes jsme politickými režimy udržováni na nižší životní úrovni, než jakou si zasloužíme. Pokud nezměníme ústavu a zůstaneme členy EU, tak růst samozřejmě nepříjde.

      7) Demagogie to samozřejmě není. Současné Německo je pokračovatelem Výmarské republiky, Česká republika je pokračovatele Československa. Jestli byl frank v roce 1930 za 6 Kčs a dnes je za 24 Kč, tak to mluví samo za sebe. Ano, Německo na tom bylo špatně, proto mělo slabou měnu. O to smutnější je, že jsme si naší pozici nejenže neudrželi, ale výrazně jsme oproti Německu ztratili. Pošlete mi prosím zdroj, odkud čerpáte ty kurzy z devadesátych let. Ten silný kurz může být krátkodobě způsoben intervencemi. Dnes, když máme inflaci 11%, USA 8% a švýcaři necelé 2% je jasné, které měna je pevná (drží hodnotu) a která ne. Švýcaři mají od devadesátých let inflaci v průměru pod 1%. My okolo 5%, graf zde: https://svycarska-demokracie.cz/2020/04/25/svycarska-narodni-banka/

      8) Ano, mimo jiné jsem prostudoval i knihu Centrální bankovnictví (Zbyněk Revenda) a nijak mi z ní neplyne, že bychom nemohli dělat věci jinak a mít pevnější měnu. Vše je samozřejmě o diskuzi, která se u nás o měně nevede. Česká národní banka je totiž stát ve státě, mimo naši kontrolu. Dle zákona o české národní bance (§9) nesmí národní banka příjmat pokyny od vlády, parlamentu, prezidenta ani nikoho jiného, nikdo v ní není demokratický volený ani odvolatelný, přičemž národní banka má pravomoc manipulovat celým hospodářstvím státu. Lidé ukládají své úspory raději do cihel a do betonu, než aby je drželi v penězích na účtu. Se znehodnocováním měny se tak pojí neustálý růst cen nemovitostí a tím se dále snižuje životní úroveň občanů (pořídit si bydlení je stále dražší). Na všechny strany destruktivní politika.

      1. Je pravdou, že švýcarská ekonomika je minimálně závislá na ruské ropě, ale neplatí to pro plyn. Téměř polovina importovaného plynu přichází v současnosti z Ruska, spalováním plynu je vykrýváno 15% energetické spotřeby Švýcarska:
        https://www.srf.ch/news/wirtschaft/russische-energielieferungen-wohin-russisches-gas-und-oel-fliessen
        Ueli Maurer zadýchaně doběhl do Kataru hned v patách po Robertu Habeckovi:
        https://www.msn.com/de-ch/finanzen/top-stories/ueli-maurer-spricht-mit-katar-%C3%BCber-gaslieferungen/ar-AAVmies
        https://www.gmx.ch/magazine/politik/robert-habeck-station-katar-putin-freiem-gas-36706614

      1. To je dobrá otázka. O Rakousku toho vím jen velmi málo, zato mohu už docela dobře srovnat česko-moravsko-slezské poměry se Švýcarskem. Vidím to dualisticky, nejspíš to nebude jen v lidech, ale možná hlavně v systému, který určuje, jak se lidé v dané zemi cítí – jeden z motivačních faktorů, výrazně ovlivňujících výkonnost. Náhodně jsem potkal jen 3 Švýcarky žijící v ČR, zato již asi desetkát tolik krajanů podporujících pilnou prací poměry ve Švýcarsku. Ty první potkaly mimořádného partnera, který lépe uplatnil své schopnosti v tuzemsku. Magnetem Švýcarska jsou nejen vysoké mzdy a atraktivní životní prostředí, ale také výrazně lepší sociálně-společenské klima. Kdo se zabydlí a dosáhne občanství, má možnost aktivně ovlivňovat poměry v blízkém nebo vzdáleném okolí, aniž by ztrácel čas planým politikařením. Vyžaduje to však určitou náturu lidí, spočívající v důvěře v bližního a preferenci kolektivního rozumu, což je velmi řídký jev v českých luzích a hájích.

      2. Dalším aspektem problému je, že Česko krásně potvrzuje tvrzení člena švýcarského parlamentu
        Gregor Rutz, SRF Arena 24.5.2019: Gekaufte Politiker? – Koupení politici? 13:33
        “To nejhorší co můžete mít, jsou profesionální politici.”
        https://www.srf.ch/play/tv/arena/video/gekaufte-politiker?urn=urn:srf:video:6eaf1d6a-44ae-4087-b24a-a4ef9add8b0c

        Desítky miliard korun daňových poplatníků letí oknem, když vysloužilí politici nacházejí další uplatnění v českém průmyslu, viz např. Vítkovice Power Engineering. Teplé místo zde dostali nejméně dvě bývalí členové parlamentu – jak to dopadlo najdete popsáno zde:
        https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/adularya-elektrarna-turecko-prodej.A190710_160837_ekonomika_mato

      3. Není v zájmu kolonizátora, aby v koloniích bylo dosaženo vyšší životní úrovně.

        a) Dá se někde vyčíst, kolik českého a slovenského kapitálu odteklo k přátelům na Západ po roce 1989? Nejen ruští oligarchové aktivně podporují přímou demokracii převodem peněz a daňových kompetencí do švýcarských bank a společností:
        https://www.msn.com/de-ch/nachrichten/other/die-schweiz-wird-gerade-als-putins-geldtr%C3%A4gerin-entbl%C3%B6sst/ar-AAVfFYC?ocid=msedgntp
        https://www.swissinfo.ch/ger/oligarchen—die-schwierigen-gaeste-der-schweiz/47470174?utm_campaign=teaser-in-channel&utm_content=o&utm_medium=display&utm_source=swissinfoch

        b) Ví někdo, kolik procent českých a slovenských podniků ještě zůstalo v domácích rukou? Proč jsme rezignovali na zemědělskou soběstačnost a nechali zruinovat české cukrovarnictví?

        c) Kdy Češi začnou předávat vojenské objekty pod správu USA po vzoru bratrů Slováků?
        https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3427184-slovenska-vlada-chce-americanum-umoznit-vyuzivat-vojenska-letiste-v-zemi-dle-opozice

      4. Navíc my nemáme podepsaný dobrý kontrakt a plyn kupujeme z Německa za 25 korun za kubík a Němci na něm vydělávají minimálně 15, ale taky třeba až 19 korun, protože ten samý kubík nakoupili z Ruska za 6 korun. Roční spotřeba plynu v České republice je 9 miliard kubíků, a tudíž Česko tím přichází o 140 až 150 miliard korun jenom na plynu.
        Jak živíme Německo cenami plynu a elektřiny:
        https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Takze-presne-Jak-zivime-Nemecko-cenami-plynu-a-elektriny-Expert-secetl-701264

    2. Rušení drobných mincí souvisí s devalvací měny, ne však přímo úměrně, kupříkladu švýcarské 2-Rappeny byly zrušeny o 29 let dříve než 1-Rappeny
      https://de.wikipedia.org/wiki/Rappen
      https://www.snb.ch/de/iabout/cash/id/qas_muenzen_1#t12
      Pamatuji ještě pětníky a trojníky
      https://cs.wikipedia.org/wiki/Hal%C3%A9%C5%99#T%C5%99%C3%ADhal%C3%A9%C5%99
      Intuitivně člověk vnímá devalvaci nikoliv jako oslabení domácí měny vůči zahraničním měnám, ale jako snížení kupní síly dané měny, tj. to co dříve stávalo korunu nekoupím dnes ani za patnáct (kvalitní jogurt ve vratné skleničce, dole marmeláda, nahoře hliníková zátka)

    3. Je pravdou, že švýcarská ekonomika je minimálně závislá na ruské ropě, ale neplatí to pro plyn. Téměř polovina importovaného plynu přichází v současnosti z Ruska, spalováním plynu je vykrýváno 15% energetické spotřeby Švýcarska:
      https://www.srf.ch/news/wirtschaft/russische-energielieferungen-wohin-russisches-gas-und-oel-fliessen
      Ueli Maurer zadýchaně doběhl do Kataru hned v patách po Robertu Habeckovi:
      https://www.msn.com/de-ch/finanzen/top-stories/ueli-maurer-spricht-mit-katar-%C3%BCber-gaslieferungen/ar-AAVmies
      https://www.gmx.ch/magazine/politik/robert-habeck-station-katar-putin-freiem-gas-36706614

    4. Mizerná struktura ekonomiky souvisí nezanedbatelně s tím, že inteligentní, vzdělaní a pracovití lidé houfně opouštějí svou vlast. A to nejen z důvodu ekonomických, ale také politických. Dobré pocity jsou základem dobrých výsledků. Změní-li se politické klima, může i v Česku vykvést ekonomika podobně jako ve Švýcarsku za posledních 150 let (není to zas tak dávno, co Švýcaři utíkali do Ameriky za prací).

  2. Kamarád z Frýdku psal, že nevěřícně kroutí hlavou nad aktuálními cenovkami v supermarketech. Zase se vyplatí zajet za nákupy do Polska:
    https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Do-Polska-na-nakup-i-taxikem-Nefotit-ceny-zni-pokyn-Ale-my-fotili-695822
    Udělal jsem malý průzkum, jak se odrazilo zvýšení cen surovin dovážených z Ruska na cenách potravin ve Švýcarsku – dle pokladních lístků ze 27. ledna a 30. března letošního roku:
    Přepočet v kurzu z 5. dubna: 23.9 CZK/CHF
    27.01.2022 30.03.2022 Kandersteg BE
    CHF CHF CZK COOP
    2.40 2.50 59.75 salát směs sáček 260g
    1.95 2.20 52.58 Knorr rajčatová polévka 102g
    1.90 2.20 52.58 Knorr ovesná polévka 75g
    1.20 1.20 28.68 pšeničný chléb 500g
    3.20 3.20 76.48 bio alpský chléb 400g
    3.45 3.45 82.46 dobré máslo 250g
    1.20 1.20 28.68 bio jogurt bílý 3.8% tuku 500g
    0.80 0.80 19.12 bio jogurt boruůvky 3.8% 180g
    2.35 2.35 56.17 camembert měkký sýr 125g
    3.20 3.20 76.48 bio mrkev sáček 1kg
    1.95 1.95 46.63 mrkev vážená 1kg
    3.30 3.30 78.91 gala jablka 1kg
    0.55 0.55 13.15 česnek 1ks
    2.20 2.20 52.66 cibule 1kg
    5.40 5.40 129.06 lesní med 550g
    3.20 3.20 76.48 bio čočka hnědá 500g
    1.30 1.30 31.07 džem meruňky 450g
    2.50 2.50 59.75 džem jahody 460g
    3.30 3.30 78.87 džem černé třešně 460g
    1.80 1.80 43.02 čoko ořechová Halba 100g
    2.35 2.35 56.17 čokoláda Ovomaltine 100g
    2.40 2.40 57.36 čoko Lindt mléč-ořech 100g
    1.75 1.75 41.83 džus červené hrozny 1L
    Volg
    1.40 33.46 džus pomeranče 1.5L
    1.00 23.90 jogurt bílý 3.8% tuku 500g
    1.85 44.22 čokoláda mléčná 3x100g
    9.20 219.88 salátová omáčka fr 1L
    Benzín
    1.76 2.00 47.80 bezolovnatý 96
    1.86 2.10 50.19 super 98
    2.20 52.58 diesel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/