Nezávislost a neutralita Švýcarska je dána ústavou

Zatímco švýcarská ústava ukládá hned několikrát povinnost chránit nezávislost a neutralitu země, česká ústava na potřebu nezávislosti či neutrality vůbec nedbá. Zmiňuje pouze nezávislost soudů, soudců nebo Nejvyššího kontrolního úřadu. Slovo neutralita nezmiňuje vůbec.

Čl. 2 ústavy Švýcarska
Čl. 54 ústavy Švýcarska
Čl. 173 ústavy Švýcarska
Čl. 185 ústavy Švýcarska



V průzkumech veřejného mínění prováděných bankou Credit Suisse ve Švýcarsku (Worry Barometer) je neutralita pravidelně hodnocena jako jedna z nejdůležitějších předností Švýcarska.

Graf ze zprávy společnosti Credit Suisse, Credit Suisse Bulletin 6/2012




STANOVISKO HNUTÍ ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE

Oficiálně je Švýcarsko neutrální od Vídeňského kongresu konaného v roce 1815. Dle wikipedie dnes v Evropě deklaruje neutralitu řada zemí: Švýcarsko, Rakousko, Irsko, Švédsko, Finsko, Malta, Srbsko, San Marino a Moldavsko. Dva ministáty jsou neutrální, ale de facto pod ochranou Švýcarska – Lichtenštejnsko a Vatikán.

V roce 1938 nás zradil Západ (Mnichovská dohoda), roce 1968 nás zradil Východ (Varšavská smlouva). Není čas začít se spoléhat sami na sebe? Není čas stát se sebevědomou samostatnou zemí, která si v prvé řadě hledí svého? My si myslíme, že ano, a to je i náš cíl.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/