Nigerijec narozený ve Švýcarsku čelí deportaci

Věznice na letišti v Curychu slouží jako vyšetřovací vazba, nápravné zařízení a k umisťování osob určených k deportaci.


Osmadvacetiletý muž bude pravděpodobně deportován ze Švýcarska do Nigérie, a to navzdory skutečnosti, že sotva mluví anglicky a nikdy nebyl v žádné africké zemi. Úřady však tvrdí, že je to jeho vlastní chyba, protože spáchal vícero trestných činů.

Švýcarské zákony stanovují, že lidé bez švýcarského občanství mohou být deportováni až na 15 let, pokud spáchají závažný trestný čin, nebo dva méně závažné trestné činy během deseti let. Počátkem tohoto roku švýcarští voliči odmítli kontroverzní iniciativu (pozn. překl.: návrh na změnu ústavy) na automatické vyhošťování cizinců, kteří spáchají určité trestné činy.

Muž narozený ve Švýcarsku, avšak s nigerijským občanstvím, se do problémů dostával pravidelně od svých 14 let. Po několika případech kriminality v mladistvém věku, následovaly odsouzení za poškozování cizí věci, napadení, vyhrožování a sexuální napadení. Naposledy byl odsouzen ke čtyřem letům vězení za opakované pobodání osoby v souboji.

V loňském roce Úřad pro migraci v kantonu Curych rozhodl, že by muž měl opustit zemi okamžitě po výkonu trestu. Kantonální správní soud v Curychu potvrdil zrušení jeho povolení k pobytu. Rozsudek však ještě není pravomocný.

Soud uznal, že odchod ze Švýcarska, do v podstatě cizí země, může být velmi obtížný, ale uvedl, že odsouzený je dost mladý na to, aby se naučil nový jazyk a vybudoval si v Nigérii nový život.

V konečném důsledku převažuje zájem Švýcarska o bezpečnost země, uvedl soud a poukázal na to, že nigerijský občan dostal mnoho „dalších šancí“.

Zhruba 25% lidí žijících ve Švýcarsku nemá švýcarské občanství, protože se sice narodili ve Švýcarsku, ale jako potomci přibližně 300 000 cizinců. Narození na švýcarské půdě, na rozdíl od zemí jakými jsou např. USA, nezaručuje osobě právo na švýcarské občanství.

Zdroj: swissinfo.ch 13.7.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/