
Na jaře 2020 schválila švýcarská Vláda balíček osmnácti nouzových proticovidových opatření, které zahrnovaly např. povinnost nošení roušek, zákaz pořádání hromadných akcí, zavírání některých obchodů či omezení pohybu přes hranice. Dle švýcarských zákonů musí nouzová opatření Vlády do šesti měsíců potvrdit Parlament. Ten tak učinil v září 2020.
V rámci švýcarského systému přímé demokracie však mohou občané rozhodnutí parlamentu (zákon) vetovat v celostátním referendu, pokud se do 100 dnů od jeho schválení Parlamentem podaří občanům shromáždit nejméně 50 000 podpisů.
Několik občanských výborů, včetně Přátel ústavy, shromáždilo přes 90 000 podpisů a vynutilo tak referendum. To se konalo 13.6.2021. V tomto referendu 60,2% voličů opatření daná zákonem schválilo. Švýcaři tak byli prvním národem na světě, který o covidových opatřeních rozhodnul v referendu.

Protože byl covidový zákon mezitím novelizován, mohou o něm Švýcaři opět rozhodnout v referendu.
Několika občanským výborům, mezi které patří skupina „Volba v očkování“ a sdružení „Přátelé ústavy“, která stála za květnovým hlasováním, se podařilo shromáždit dostatek podpisů k vynucení dalšího referenda. Potřebných 50 000 podpisů údajně nasbírali během tří týdnů, což je podle nich rekord švýcarské přímé demokracie. Celkem prý vybrali okolo 186 000 podpisů.
Podpisy byly předány k ověření Federálnímu kancléřství 8. července 2021. Referendum se bude konat 28. listopadu 2021.
Bude to podruhé za méně než šest měsíců, kdy švýcarský lid vynese svůj verdikt nad stejným zákonem – poprvé v historii švýcarské přímé demokracie.

Kritika covidové zákona směřuje proti rozšíření pravomocí Vlády a zejména proti certifikátu Covid-19.
Stejně jako minule měla kampaň za referendum tóny obecného protestu proti Vládní politice, kdy aktivisté tvrdili, že výkonný orgán převzal příliš mnoho moci a „promrhal více než 130 miliard franků z peněz daňových poplatníků“ (zhruba 3 bilióny korun – HDP Švýcarska je zhruba 17 bilionů korun, HDP ČR je zhruba 5 bilionů korun).
Odpůrci opatření tvrdí, že certifikát, který bude vyžadován pro mezinárodní cesty, pro vstup na hromadné akce a možná i pro další sociokulturní aktivity (od 13. září je povinný pro vstup do vnitřních prostor), diskriminuje neočkované lidi.
„Závislost účasti ve společnosti na tom, zda jste či nejste očkováni, je protiústavní, zavrženíhodná a neospravedlnitelná jakoukoli bezprostřední hrozbou“, říkají účastníci kampaně za referendum.
Zdroje: swissinfo.ch 18.4.2021, swissinfo.ch 13.6.2021, swissinfo.ch 8.7.2021 a swissinfo.ch 18.10.2021
STANOVISKO HNUTÍ ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE:
Švýcaři mají pojistku proti tomu, aby stát jednal nepřiměřeně, jednal v rozporu s ústavou (Švýcarsko nemá ústavní soud) nebo jednal pod vlivem lobystů – lid může v referendu zrušit přijatý zákon. V roce 2014 tak Švýcaři například zrušili rozhodnutí parlamentu nakoupit předražené Gripeny.
Myslíte si, že by taková pojistka pomohla i nám stát se špičkovou prosperující zemí? My si myslíme, že ano a zavedení lidového veta je náš cíl.
Dobrý den,
určitě by nám takováto pojistka pomohla, bylo by to fajn , pokud schválí vláda nějaké nesmyslné věci a zákony.
Hezký den 🙂
Dobrý den,
naprosto souhlasím s těmito referendy.Myslím si,že si každý občan má právo rozhodnout,jak chce žít.
Jen zdraví a Zdravý rozum!
Změna covidového zákona fixující 3G-certifikát (geimpft, genesen, getestet) byla v dnešním hlasování podpořena o téměř 2% více než původní znění zákona, proti zůstaly jen kantony Schwyz a Appenzel Innerrhoden – celkově 62% pro, 38% proti:
https://www.swissinfo.ch/ger/resultat-covid-gesetz-zertifikat/47141410
Překvapením je přijetí iniciativy pro zlepšení podmínek práce ošetřovatelského personálu, která byla spuštěna v roce 2017 a do 4 let má být parlamentem plně implementována, přičemž během půldruhého roku musí vláda přijmout opatření na odstranění nedostatku odborného ošetřovatelského personálu:
https://www.swissinfo.ch/ger/die-resultate-der-pflegeinitiative/47141320
Je to teprve 24. schválená iniciativa v historii švýcarské přímé demokracie (z 223 úspěšně podaných od roku 1891), a vůbec první úspěšná, kterou iniciovaly odbory. Prošla navzdory nepřímému protinávrhu parlamentu a vlády, jakož i negativnímu postoji sdružení kantonálních zdravotních ředitelů, kteří argumentovali nutností zachovat nezávislost rozhodování na úrovni kantonů a zařízení poskytujících péči.
Oficiální stránka Pflegeinitiative: https://www.pflegeinitiative.ch/
Text změny ústavy: https://www.pflegeinitiative.ch/media/files/2021/11/2021_06_07_def_Initiativtext_d.pdf