Očkování je ve Švýcarsku dobrovolné. Neexistují žádné plány povinného očkování proti COVID-19

Eingang am Hauptsitz des Schweizerischen Heilmittelinstituts Swissmedic
Budova Swissmedic (švýcarského státního úřad pro kontrolu léčiv) v Bernu.

12.1.2021 schválil švýcarský úřad pro kontrolu léčiv druhou vakcínu COVID-19 pro použití ve Švýcarsku. Federální vláda podepsala dohodu o zajištění 7,5 milionů dávek vakcíny Moderna. První dávky vakcíny budou dodány v lednu 2021.

Vakcína Comirnaty® od společnosti Pfizer / BioNTech byla schválena úřadem Swissmedic dne 19.12.2020. Na základě údajů o bezpečnosti, účinnosti a kvalitě je vakcína vhodná pro všechny dospělé od 16 let.


COVID-19

Přestože se u většiny infikovaných lidí objeví jen mírné příznaky nebo vůbec žádné, u některých lidí, obzvláště v rizikových skupinách, jsou symptomy velmi silné. Přibližně 15% hospitalizovaných pacientů vyžaduje léčbu na jednotkách intenzivní péče a přibližně 1% známých případů COVID-19 v populaci zemře.

Počet hospitalizací ve Švýcarsku v období duben 2020 až leden 2021:

Zobrazeny jsou pouze údaje z nemocnic, pro které jsou k dispozici údaje o počtu hospitalizací a pacientů na jednotkách intenzivní péče. Tyto nemocnice představují více než 95% hospitalizací souvisejících s koronavirem. Kanton Curych poskytuje údaje pouze o osobách na ventilátorech, takže se počítají jako pacienti na jednotce intenzivní péče. Aktuální údaje jsou průběžně aktualizovány a údaje z předchozích dnů se mohou v grafu měnit.Cíle očkování proti COVID-19

Cílem je snížit počet závažných případů onemocnění a počet úmrtí. Zajistit zachování dostupnosti zdravotní péče. Omezení negativních zdravotních, psychologických, sociálních a ekonomických dopadů koronavirové pandemie.


Kdo má být očkován?

Cílová skupina 1: Osoby se zvláště vysokým rizikem (zranitelné osoby; s výjimkou těhotných žen)

Cílová skupina 2: Zdravotničtí pracovníci v kontaktu s pacientem / lidmi pečujícími o osoby se zvláště vysokým rizikem

Cílová skupina 3: Blízcí příbuzní (členové domácnosti nebo příbuzní poskytující péči) osob se zvláště vysokým rizikem

Cílová skupina 4: Lidé ve společných zařízeních se zvýšeným rizikem infekce a ohnisek (například domovy pro zdravotně postižené)

Vzhledem k tomu, že na počátku očkování nebude k dispozici dostatečné množství vakcín, bylo v rámci cílové skupiny 1 stanoveno toto pořadí.

Nejprve bude vakcína poskytnuta:
– Lidem ve věku 75 let a více
– Lidem s chronickým onemocněním a největším rizikem bez ohledu na jejich věk

Poté budou následovat:
– Lidé ve věku od 65 do 74 let
– Lidé do 65 let a lidé s chronickými chorobami, kteří dosud nebyli očkováni

Po očkování osob v cílové skupině 1 bude očkování nabídnuto lidem v ostatních cílových skupiných v pořadí 2, 3 a 4.

Ve vhodný čas dostanou možnost nechat se očkovat i dospělí, kteří nejsou v cílové skupině 1 až 4.

Očkování dětí zatím není plánováno. Údaje ze studií pro příslušné věkové skupiny zatím nejsou k dispozici.

Přestože očkování chrání před nemocí, dosud není jasné, zda zabrání přenosu koronaviru. Dodržování hygienických pravidel a odstupů proto zůstávají důležitými opatřeními na ochranu před koronavirem.

Očkování je ve Švýcarsku dobrovolné. Neexistují žádné plány pro povinné očkování proti COVID-19. Občané se mohou vždy sami rozhodnout, zda chtějí být očkováni.

Podle oficiálních odhadů bylo ve Švýcarsku od konce prosince naočkováno proti Covid-19 více než 60 000 lidí.

Zdroje: Švýcarský federální úřad pro veřejné zdraví 18.1.2021, swissinfo.ch 18.1.2021 a swissmedic.ch 18.1.2021STANOVISKO HNUTÍ ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE

Myslíte si, že člověk by měl mít právo na integritu (nenarušování) svého těla? Že tělo je výsadní soukromé vlastnictví každé osoby, a že by nikdo (ani stát) neměl mít právo do něj zasahovat? Že by nikdo neměl být očkován proti své vůli? Že za nezletilé by měli v této věci převzít zodpovědnost rodiče?

Myslíte si, že by právo na integritu (nenarušování) těla mělo být zakotveno přímo v ústavě? My si myslíme, že ano, a toto prosazovat je náš cíl.Švýcaři nemají povinné očkování

Jeden komentář u “Očkování je ve Švýcarsku dobrovolné. Neexistují žádné plány povinného očkování proti COVID-19”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/