Po rakouském teroristickém útoku požadují švýcarští politici uvolnění zákonů o držení zbraní

Švýcarsko má posedlost zbraněmi, která v Evropě nemá obdoby.

Pravicoví švýcarští politici vyzvali k uvolnění švýcarských zbrojních zákonů v důsledku vídeňského teroristického útoku.

S druhou nejvyšší mírou vlastnictví zbraní po USA je švýcarská kultura zbraní silná a neobvyklá.

Ale zatímco „evropské hlavní město zbraní“ Švýcarsko má lásku ke zbraním téměř v americkém stylu, má také relativně přísný režim kontroly zbraní.

V návaznosti na vídeňský teroristický útok ze dne 2.11.2020 – kde po řádění střelce v historickém centru města byli zabiti čtyři lidé a několik vážně zraněno – požaduje několik pravicových švýcarských politiků reformu švýcarských zbrojních zákonů.

Volání po reformě

Zatímco v současné době je vlastnictví zbraní ve Švýcarsku relativně svobodné, po majitelích zbraní je však vyžadováno speciální povolení, pokud chtějí nosit zbraň na veřejnosti.

Členové pravicové SVP (Švýcarská lidová strana) a FDP (Svobodní liberálové) požadují, aby vlastníci zbraní mohli nosit své zbraně na veřejnosti bez povolení.

Nicolas Rimoldi (FDP) k tomu uvedl na svém Twitteru: „Svobodní občané musí být schopni bránit sebe a své blízké proti teroristům: právo nosit zbraně veřejně hned teď!“

Jean-Luc Addor z SVP ve Valais předložil v roce 2017 podobnou myšlenku formou parlamentní iniciativy a řekl, že zváží, zda tak neučiní znovu. „Tento návrh jsem předložil Parlamentu v roce 2017. V té době jsem byl s touto myšlenskou jediný. Myslíte si, že nový parlament je na takovou myšlenku připraven?“

Švýcarské právo v současné době požaduje, aby lidé v případě teroristického útoku „uprchli, schovali se a uvědomili úřady“.

Švýcaři milují zbraně

Národ o počtu 8,3 milionů obyvatel vlastní přibližně 2,3 milionu zbraní, což je třetí nejvyšší míra vlastnictví zbraní na světě po Spojených státech a válkou zmítaném Jemenu. Přibližně 48 procent švýcarských domácností vlastní alespoň jednu zbraň.

Na USA má však Švýcarsko stále daleko. Počet zbraní v USA v roce 2009 převýšil počet občanů. Studie Švýcarského vysokoškolského institutu mezinárodních a rozvojových studií zjistila, že v USA bylo v roce 2018 okolo 393 milionů zbraní při populaci 326 milionů lidí.

Přibližně 41 procent amerických domácností vlastní alespoň jednu zbraň.

Ve Švýcarsku nedošlo k masové střelbě téměř 20 let. Dle studie však došlo v roce 2019 v USA k více masovým střelbám, než kolik je dnů v roce.

Nakupující v obchodě se zbraněmi ve Švýcarsku. Foto: Stefan WERMUTH / AFP


Zatímco má Švýcarsko vyšší míru úmrtí střelnými zbraněmi než je evropský průměr, je to hlavně kvůli sebevraždám.

Švýcarské zbraňové zákony

Švýcarská zbraně milující kultura je usměrňována silnou sérií předpisů o zbraních pro stávající i budoucí majitele zbraní.

Cílem švýcarských regulačních orgánů je v oblasti zbraní zabránit tomu, aby „násilníci a nekompetentní lidé“ vlastnili zbraně. Každému, kdo prezentuje „násilné nebo nebezpečné chování“, je vlastnictví zbraně odepřeno.

Existují federální zákony, které regulují vlastnictví zbraní, ale velká část regulací pro držení zbraní je v kompetenci kantonů.

Švýcarské úřady v každém kantonu vedou registr všech vlastníků zbraní v regionu, zatímco kantonální policie má také pravomoc hovořit s psychiatry nebo představiteli jiných kantonů v rámci procesu prověřování, když někdo požádá o zbrojní průkaz.

Lidé, kteří byli odsouzeni za trestný čin nebo například jednotlivci, kteří mají problémy se zneužíváním návykových látek, nemají možnost vlastnit zbraň.

Zdroj: thelocal.ch 5.11.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/