Poloprofesionální parlament

Vrcholní politici na částečný úvazek. Tak lze charakterizovat švýcarský parlament. Dle průvodce Švýcarskou konfederací z roku 2018 (viz. obrázek níže, vydává ho švýcarské Federální kancléřství) pouhých 18% členů Poslanecké sněmovny a 40% členů Senátu vykonávalo tuto funkci na plný úvazek.


Parlament se schází 4x do roka na třítýdenní jednání. Jednání jsou veřejná. Alespoň 1x ročně je uspořádáno společné jednání Poslanecké sněmovny a Senátu. Při tomto jednání je volen předseda a místopředseda konfederace na období dalšího roku popř. jsou voleni federální soudci, státní zástupci atd.

V průvodci je možné se dočíst, že roční odměna řadového poslance je 26 000 franků. Na poměry naší země slušná částka, nicméně s ohledem na průměrný švýcarský plat 6 000 franků to odpovídá čtyřem měsícům práce za průměrnou mzdu. Z této částky je dále odečtena daň z příjmu a sociální a zdravodní pojištění.



K tomu má poslanec nárok na 33 000 franků ročně na asistenty a hmotné výdaje. Dále pak na příplatky za jednání parlamentu, komisí, na dopravu, za vedoucí funkce atd. (příplatky nepodléhají zdanění). V součtu dostává člen švýcarského parlamentu za svou práci zhruba dvojnásobek průměrného platu. To stačí k tomu, aby Švýcarsko bylo jednou z nejlepších zemí k životu na světě.



STANOVISKO HNUTÍ ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE

Díky federativnímu uspořádání, kdy velké množství úkolů zůstává v rukou jednotlivých států, není švýcarský parlament ani jeho řadový člen zahlcen tolika činnostmi jako ten náš a ani nedrží v rukou takovou moc.

HDP na obyvatele naší země je čtvrtinové oproti Švýcarsku. Podobně je to s platy. Takový je výsledek práce našich plně profesionálních politiků. Myslíte si, že naši politici dělají více škody než užitku? Myslíte si, že federativní uspořádání státu a poloprofesionální parlament by pomohl k prosperitě i naší zemi? My si myslíme, že ano, a to je i náš cíl.

3 komentáře u „Poloprofesionální parlament“

  1. Poloprofesionální Parlament, politici si nebudou navýšovat neustále své příjmy a vyhýbat se zodpovědnosti, které tak rádi odhazují na daňové poplatníky.

  2. Ano,od Švýcarska bychom měli doma převzít spoustu věcí,ale nejsme schopni překročit bariéry EU a taky bariéry vlastní.Víme,které to jsou.Ale málo konáme a nepřesvědčivě.

  3. (a) Nejedna česká parlamentní strana má v programu nebo stanovách “maximální zapojení veřejnosti do rozhodování” nebo alespoň “posílení prvků přímé demokracie”
    https://wiki.pirati.cz/rules/st
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/stanovy-spd-43459

    (b) Ani jedna však nechce převzít zavedený a osvědčený systém švýcarské demokracie, který prokazatelně vede k lepším pocitům, výsledkům a perspektivě = lepší budoucnosti

    a + b = oblbování národa, a to ne ledajaké, ale hned trojí, chcete-li oblbování na třetí:

    (1) pohádka “místo osvědčeného vymyslíme něco lepšího” je přiblbým experimentem na lidech
    (2) přímá demokracie přináší celoživotní vzdělávání celého národa, zastupitelská jen oblbování
    (3) mnoho inteligentních a schopných lidí odchází za lepším systémem do exilu, chybí pak doma

    Výsledkem je genocida česko-moravsko-slezského genomu.
    Bude-li to pokračovat, zůstane v české kotlině genetický odpad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/