Přispělo Švýcarsko k prodloužení války?

Zatímco uzavření švýcarských hranic uprchlíkům získalo během války velkou pozornost nejen v samotném Švýcarsku, zdá se, že v šedesátých letech a v poslední době se zájem USA soustřeďuje na vypleněná aktiva, zlato a zejména na prodloužení války.

Zjištění mezinárodní komise odborníků

Obvinění vznesené proti Švýcarsku, že přispělo k prodloužení války, a tím i k utrpení s ní spojenému, ​​bylo velmi emociální. Bylo vzneseno během války … a pak znovu v předmluvě ke zprávě Eizenstat z roku 1997. Teorie, která tvrdí, že služby, vývoz a půjčky poskytované Švýcarskem do značné míry ovlivnily průběh války, však nemohla být doložena.

Více než s celkovou „bezvýznamností“ švýcarského vývozu a finančních služeb, to souvisí s obřím ekonomickým rozměrem této války a rozmanitými činiteli, které určovaly válečnou ekonomiku a vývoj událostí na frontě. Strategické bombardování, bitevní taktika zúčastněných stran, komunikační systémy a propagandistická válka – to vše jsou důležité faktory, na které Švýcarsko nemohlo mít žádný, nebo alespoň žádný přímý, významný vliv.

Dodávky zbraní ani financování dodávek strategických surovin tedy neměly žádný prokazatelný vliv na trvání války. Komise nenašla žádné důkazy, které by to naznačovaly. V některých oblastech byly předpokládané účinky podpory poskytnuté Německu přímo vyvráceny. Švýcarští výrobci kuličkových ložisek byli horlivými dodavateli, ale v žádném případě nemohli kompenzovat ztráty způsobené spojeneckým bombardováním.

Nelze ani vyvodit závěr, že bez Švýcarska by válka skončila dříve, a to vzhledem k rezervám, které zůstaly v německé ekonomice a odhodlání Německa bojovat až do hořkého konce. To neznamená, že přístup ke švýcarské měně a velkorysé půjčky poskytované pro určité oblasti německé válečné ekonomiky neměly žádný význam. … Německé Clodiusovo memorandum z června 1943 uvádělo, že dodávky válečného materiálu ze Švýcarska představovaly pouze 0,5% německé výroby.


(Nezávislá komise expertů: Švýcarsko – druhá světová válka, závěrečná zpráva, str. 518, údaj 0,5% je uveden podle německé verze zprávy, str. 543)

Abychom těmto závěrům porozuměli, je důležité si uvědomit, že:

– Švýcarsko je velmi malá země (během druhé světové války měla pouze 4 miliony obyvatel), stejně tak i jeho výrobní kapacita. A to navzdory vynikajícím výsledků v některých oblastech, které mohou falešně zakrývat jejich kvantitativní význam.
– Množství válečného materiálu použitého ve druhé světové válce Německem i Spojenci bylo obrovské. Výrobní kapacita kontinentální Evropy v oblasti s více než 50násobkem obyvatel Švýcarska, byla pod německou kontrolou až do roku 1944.
– Švýcarsko nemá ložiska surovin.
– Odhodlání bojovat, dokud jedna nebo druhá strana tuto válku nevyhraje, bylo ze strany německých stranických a vojenských vůdců ještě nekompromisnější než ze strany Britů. Druhá světová válka byla obrovskou bitvou o suroviny a němečtí představitelé by se nevzdali kvůli malým omezením v dodávkách zbraní.

Nedatovaná fotografie švýcarských vojáků.


Jiné zhodnocení odborníka

„Ze všech neutrálních zemí má Švýcarsko největší právo na výjimku. Bylo jedinou mezinárodní silou spojující škaredě rozvrácené národy s námi. Co na tom záleží, zda by nám dokázalo poskytnout obchodní výhody, které bychom chtěli, nebo jich dalo příliš mnoho Němcům, aby přežilo. Bylo demokratickým státem, který si za svou svobodu stál sám uprostřed svých hor a v myšlení, navzdory rase, byl převážně na naší straně.“
Winston Churchill 3. 12. 1944, britský válečný předseda vlády

Zdroj: history-switzerland.geschichte-schweiz.ch 2004



STANOVISKO ŠVÝCARSKÉ DEMOKRACIE

V roce 1938 nás zradil Západ (Mnichovská dohoda), roce 1968 nás zradil Východ (Varšavská smlouva). Máme nějakou záruku, že nebudeme zrazeni i do budoucna? Nejsou vojenské pakty právě to, co nás ohrožuje? Nezajistí nám větší bezpečí vyhlášení neutrality – deklarace, že nebudeme s nikým proti nikomu? Není na čase začít se po vzoru Švýcarska spoléhat hlavně sami na sebe? My si myslíme, že ano, a to je náš cíl.

POZN.: Sousední Rakušané vojenskou neutralitu po vzoru Švýcarska vyhlásili v roce 1955. Vyhlášení neutrality předcházelo jednání se SSSR a západními mocnostmi.

Jeden komentář u “Přispělo Švýcarsko k prodloužení války?”

  1. Hiya, I am really glad I have found this information. Today bloggers publish just about gossips and web and this is really frustrating. A good blog with interesting content, that’s what I need. Thank you for keeping this site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/