Proč se Švýcaři bouří proti zavádění 5G

Žena protestující proti zavádění 5G na demonstraci v Bernu v květnu 2019.



Švýcarsko bylo mezi prvními zeměmi, které začaly zavádět 5G, ale obavy o zdraví kvůli radiaci z antén, které přenášejí mobilní technologii nové generace, vyvolaly celonárodní vzpouru.

Demonstranti proti této technologii mají zaplnit ulice Bernu později během září 2019, ale na řadu kantonů již byl vyvíjen tlak, aby plánovanou výstavbu antén kompatibilních s 5G „dali k ledu“.

Technologie 5G se zmítá v prohlubující se obchodní válce mezi Čínou a Spojenými státy. Ty se pokouší omezovat čínského giganta Huawei – světového lídra v superrychlém 5G přenosu – kvůli obavám, že jeho produkty a služby umožní Pekingu špehovat komunikaci v zahraničí.

5G vysílač u obce Montpreveyres v kantonu Vaud.



Ale daleko od souboje titánů, v zemi známé svými demokratický systémem, stále větší počet Švýcarů vyjadřuje znepokojení před možnými účinky na lidské zdraví působením elektromagnetických paprsků vyzařujících z nových antén a hrozí, že tuto otázku předloží v referendu.


Takhle to být nemělo

V únoru 2019 učinilo Švýcarsko velký krok směrem k zavádění nové technologie, když přidělilo frekvence 5G třem hlavním mobilním operátorům: Swisscom, Sunrise a Salt, což do státní pokladny přineslo téměř 380 milionů franků (9,5 miliardy korun).

Operátoři poté závodili prostřednitvím televizních reklam a billboardů, že špičková technologie bude v roce 2019 k dispozici ve městech, na venkově a dokonce i v horských oblastech.

Na začátku července 2019 bylo v celé zemi v provozu 334 vysílacích antén pro 5G, informovaly o tom úřady tiskové agentuře AFP.


Referendum?

Zavádění však narazilo na vážné překážky v podobě internetových petic žádajících zastavení výstavby infrastruktury 5G. Jen několik kantonů, včetně Ženevy, se tomuto tlaku vzepřelo.

V ostatních částech země, ačkoli se tam žádné nové antény nebudují, operátoři stále převádějí stávající 4G antény na technologii 5G – to mohou dělat bez povolení.

Národní operátor (vlastněný z 51% státem) Swisscom říká, že očekává, že 90 procent populace bude mít do konce roku 2019 přístup k 5G.

Odpůrci mezitím varují, že 5G představuje bezprecedentní rizika pro zdraví lidí a pro životní prostředí ve srovnání s předchozími generacemi mobilních technologií, a naléhavě žádají úřady, aby na zavedení uvedly plnohodnotné moratorium.

Na 21. září 2019 naplánovali velký protest před vládními budovami v Bernu a rovněž usilují o to, aby se o této otázce hlasovalo v referendu.

„Myslím, že máme většinu občanů na naší straně,“ řekla agentuře AFP Coco Tache-Berther z organizace Frequencia a uvedla, že rychlé zavedení 5G ve Švýcarsku bylo „mimořádně šokující“.

Olivier Pahud, který před OSN v Ženevě pravidelně demonstruje proti 5G .



Olivier Pahud, který před OSN v Ženevě pravidelně demonstruje proti 5G, souhlasil a trval na tom, že tato technologie bude mít „dopady na zdraví, na životní prostředí, na schopnost lidí myslet“.

Pro lidi jako on, kteří trpí „elektromagnetickou přecitlivělostí“, bude nová technologie podle něj zničující.

Tato citlivost není ve většině zemí považována za zdravotní poruchu, ale trpící trvají na tom, že expozice mobilním telefonům, Wi-Fi routerům, televizorům a dalším přístrojům, jim způsobuje širokou škálů problémů od mírného nepohodlí až po těžké zdravotní postižení.

Mocná Švýcarská federace lékařů také volá po zvýšené opatrnosti a tvrdí, že „pokud neexistují vědecké důkazy o tom, že zvýšení limitů záření nebude mít dopad na zdraví, je nutné zavádění 5G zastavit“.


Škodlivé účinky?

V Ženevě je v čele bitvy Daniel Buchs, lékař a kantonální poslanec spolu s centristickou Křesťanskodemokratickou stranou.

„Čekáme na seriózní, nezávislou studii, která ukáže, zda 5G má nebo nemá na populaci škodlivý účinek,“ řekl pro AFP.

Trvá na tom, že taková studie by mohla pomoci světu vyhnout se zdravotnímu skandálu podobnému tomu, který jsme zažili s azbestem. O tom se dlouho vědělo, že je bezpečný, ale teprve dnes je známo, že každý rok po celém světě zabije nejméně 107 000 lidí.

Očekává se, že zpráva vlády o rizicích 5G bude k dispozici koncem roku 2019.



Již nyní probíhá několik studií, včetně jedné, na níž pracuje Světová zdravotnická organizace. Ta agentuře AFP sdělila, že začala „provádět hodnocení zdravotních dopadů při expozici vysokofrekvenčním rádiovým polím“.

Již v roce 2018 byla švýcarskou vládou jmenována skupina odborníků, která zkoumá rizika spojená se zavedením 5G, a jejich zjištění by měla být zveřejněna do konce roku 2019.

Tato studie měla být původně zveřejněna v první polovině roku. Jako důvod zpoždění vláda uvedla, že to bylo dáno „velikostí úkolu“. To vyvolalo pobouření mezi odpůrci 5G, kteří mají podezření, že tu mohl hrát roli tlak ze strany operátorů.

„Opravdu si musíte položit otázku, co je za tím,” řekl Tache-Berther z organizace Frequencia.

Zdroj: thelocal.ch 18.9.2019

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/