Švýcaři nemají povinné očkování

Evropské fórum pro dobrovolnost v očkování (EFVV) se sídlem v Lucembursku vypracovalo zajímavou mapu Evropy ukazující, jaké povinnosti ohledně očkování platí v zemích Evropy.

Ve Švýcarsku, které obecně preferuje svobodu před regulacemi (dle organizace Heritage.org je např. dlouhodobě jednou z nejsvobodnějších ekonomik Evropy) je očkování dobrovolné. Naše země se naopak nachází na úplně opačném konci žebříčku s povinným, důsledně vymáhaným, očkováním.

Povinnost očkování v Evropě. Zdroj: http://efvv.eu/map-of-vaccination-status-by-country/



V roce 2013 odhlasovali Švýcaři v referendu federální zákon (pro bylo 59% zúčastněných voličů), který, mimo jiné, umožňuje státu v případě epidemie nařídit povinné očkování pro určité skupiny osob. Informační brožurka k tomuto referendu, ze září 2013, říká následující:

Současný zákon o epidemii umožňuje kantonům stanovit povinné očkování. Tato možnost je v novém zákoně přísně omezena. Kantony budou moci stanovit povinné očkování pouze v případě, že je vážně ohroženo veřejné zdraví a obyvatelstvo nelze chránit jinými opatřeními. Kromě toho může být povinnost uložena pouze pro přesně definované skupiny lidí – například pro zaměstnance novorozeneckého oddělení nemocnice za účelem ochrany zdraví kojenců a matek. Nikdo však nemůže být očkován proti své vůli.

Regulace na národní úrovni


Pokud se nebezpečná nemoc rychle šíří, jsou nutná celostátní opatření. To je jediný způsob, jak zabránit, aby onemocnělo nebo dokonce zemřelo větší množství lidí. Pokud by bylo nutné jednat na národní úrovni, mohla by nyní Vláda po konzultaci s kantony stanovit povinné očkování pro určité skupiny lidí. Taková výjimečná situace nikdy předtím nenastala. Kromě toho stále platí: Nikdo nesmí být očkován bez jeho souhlasu.

Odmítnutí státem nařízeného očkování by znamenalo pouze zákaz vykonávat určitá povolání. I v době součané koronavirové krize je Švýcarsko spíše umírněné, co se týká restrikcí, viz:

Švýcarsko odmítá pokračování plošné karantény

V naší zemi je naopak nařízeno očkovat 9 vakcín a neočkované děti mají zakázán přístup do jeslí a školek. Stránky EFVV však odkazují na přelomové rozhodnutí našeho ústavního soudu z ledna 2016, který umožňuje odmítnout očkování nejen z náboženských důvodů, ale i z důvodu svobody svědomí.



STANOVISKO HNUTÍ ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE

Myslíte si, že bychom se měli vydat (nejen v očkování) cestou větší svobody občanů? Že by očkování mělo být dobrovolné? Že by stát mohl nařídit povinnost očkování, ale pouze v krajním případě, pro vybrané skupiny osob a odmítnutí očkování by znamenalo pouze zákaz vykonávat povolání? My si myslíme, že to jsou rozumně nastavená pravidla a je naším cílem prosazovat jejich zavedení v naší zemi.

9 komentářů u „Švýcaři nemají povinné očkování“

 1. Očkování proti virům je nesmysl a proti bakteriím by neměly být kombinované….ale to by se doktorům asi málo rentovalo. Člověk není na pokusy co snese! Pokud by bylo zdravotnictví v pořádku, lepší by bylo nemocné dát včas do karantény, než vakcinovat co není životu nebezpečné.

 2. Nemožnost vykonávat povolání je přece to, čemu se nemá bránit. Tak z čeho teda ten neočkovaný člověk pak bude žít? Proč je tam to pouze vždyť přece o to jde aby člověk mohl vykonávat povolání i když nechce být očkován. Žádnou rozumnost v tom nevidím

 3. Povinné si můžou strčit za klobouk nejsme otroci vlády či jiných států nikdo nás nemůže nutit očkovat se neznámými vakcínami

 4. Není nad přirozený výběr. Na konci příštího roku se spočte, zda zůstalo více očkovaných nebo neočkovaných, a rozhodování bude relevantnější.

 5. Rozhodne nesouhlasim s povinnou vakcinou,osobne ji odmitam a nikdo me nebude nutit proti me vuli.Za me,nebude nikdo rozhodovat,odmitam ten sajrajt si nechat pichnout.Ackoliv jsem tzv.risikova skupina,rikam jasne NE!!!!

 6. Mám rád svobodu volby.
  Nikdo mě nebude do ničeho nutit a vyhrožovat. Následky si ponesu sám, ale pokud už budu zoufalý, musí společnost počítat s tím, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci…

 7. Švýcarský model je nastavený rozumně. Ostatně celé pojetí švýcarské státnosti nám, jako malému státu, může být příkladem. Nejenom, co se vakcinace týká.

  1. máte pravdu, také tady ve Švýcarsku není tolik autoimunitních onemocnění, jako v zemích, kde se očkuje povinně..já češka ve 25 letech jsem dostala diabetes 1. typu (nikdo jiný v rodině to nemá), manžel švýcar nikdy nebyl očkovaný a ve věku 50 let je zdravý jako rybička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/