Švýcarské letectvo připraveno k akci 24 hodin denně

Stíhačka F/A-18 vzlétající z vojenské základny Payerne v kantonu Vaud.


Švýcarské letectvo bude od čtvrtka 31.12.2020 v pohotovosti 24 hodin denně. Dvě plně vyzbrojené stíhačky F/A-18 budou připraveny vzlétnout do 15 minut. Piloti strávili téměř měsíc cvičením nočních vzdušných manévrů v Británii.

Výzvy k větší připravenosti letectva existují již léta, ale staly se vrcholně diskutovaným tématem v roce 2014, kdy unesené osobní letadlo společnosti Ethiopian Airlines přistálo přibližně v 6 hodin ráno v Ženevě. Zatímco se italské a francouzské vojenské letouny předháněly, kdo bude letadlo doprovázet, Švýcarsko nemohlo nasadit stíhačky a zasáhnout, protože letectvo pracovalo pouze v úředních hodinách (8:00-12:00 a 13:30-17:00).

Drama skončilo bez krveprolití, ale Švýcaři se po celém světě stali zdrojem posměchu.

Tehdejší ministr obrany Ueli Maurer vinil z neschopnosti zaručit nepřetržitou ochranu švýcarského vzdušného prostoru nedostatek financí.

Od 1.1.2019 byly švýcarské stíhačky v pohotovosti od 6:00 do 22:00.

„Horké mise“

Obě ozbrojená letadla budou používána hlavně pro „horké mise“ a „živé mise“, uvedla švýcarská armáda v svém prohlášení. Do „horkých misí“ vzlétají za letadly, která porušují švýcarskou vzdušnou suverenitu nebo předpisy o letovém provozu. „Živé mise“ jsou náhodné kontroly cizích státních letadel, která mohou létat nad Švýcarskem na základě diplomatických dohod.

V roce 2020 bylo dosud provedeno patnáct „horkých misí“ a 290 „živých misí“, uvedla armáda.

V samostatném prohlášení armáda vysvětlila, že „aby byla optimálně připravena na nepřetržitou provozní připravenost“, byla v období mezi 24. listopadem a 18. prosincem 2020 v Yorkshire v severní Anglii prováděna cvičení nočního létání se 40 piloty, 70 členy pozemní posádky a deseti letadly F/A-18 švýcarského letectva.

Švýcarští piloti a jejich kolegové z Royal Air Force (RAF) procvičovali letové manévry nad Severním mořem za tmy bez omezení, která se jinak nočních letů týkají.

„Jednotka rychlého zásahu“

Hlavním místem stálé služby letecké policie, která se bude jmenovat „Quick Reaction Alert (Jednotka rychlého zásahu)“, je vojenská letecká základna Payerne v západním Švýcarsku. Přechod na 24-hodinové vzdušné zabezpečení vyžadoval vytvoření přibližně 100 nových zaměstnaneckých pozic a bude stát ročně asi 30 milionů franků (750 milionů korun), uvedla armáda. Tuto částku tvoří hlavně osobní náklady, náklady na řízení letového provozu a provozní náklady.

Zdroj: swissinfo.ch 30.12.2020



STANOVISKO ŠVÝCARSKÉ DEMOKRACIE

Po zveřejnění tohoto článku jsme vznesli dotaz na Ministerstvo obrany naší země, jak je chráněn náš vzdušný prostor.


Švýcarsko-Česko, srovnání 24-hodinové vzdušné obrany:

Švýcarsko Česká republika
Velikost území41 tis. km279 tis. km2
Počet letadel22
Počet misí za rok 20203058
Náklady750 mil. Kč10 mil. Kč

U nás i ve Švýcarsku zajišťují nepřetržitou ochranu dva plně vyzbrojené letouny, které jsou schopny vzlétnout do 15ti minut. V poměru k velikosti území má Švýcarsko nasazeno více letadel a k misím vzlétá výrazně častěji.

Ačkoli jsme součástí aliance NATO, nevíme, jak se tato aliance zachová v případě globálního konfliktu. Situace se může vyvíjet podobně jako v roce 1938. Tehdy nás naši spojenci obětovali Německu.

Mnichovská dohoda, cs.wikipedia.org


Myslíte si, že by pro naší zemi bylo lepší vydat se po vzoru Švýcarska cestou ozbrojené neutrality? My si myslíme, že ano, a to je náš cíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/