Švýcarské školy zůstávají i během pokračující diskuze o šíření koronaviru otevřené

Dítě v šatně Vídeňké školy; v Rakousku zůstávají otevřené pouze školní družiny.


Rakousko uzavřelo všechny školy, aby potlačilo rychle rostoucí počet případů koronaviru, ale sousední Švýcarsko nemá v plánu ho následovat. Švýcarské úřady založily toto rozhodnutí částečně na víře, že děti nejsou šiřiteli pandemie, i když výsledky výzkumu v této oblasti se různí.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz nařídil všem školám, aby od úterý 16.11.2020 přešly na dálkové studium v ​​rámci nové národní karantény, která bude trvat nejméně dva a půl týdne. Mateřské školky a základní školy zůstanou otevřené pouze těm, kteří vyžadují péči o děti.

V první vlně na jaře byly školy ve Švýcarsku uzavřeny, nyní však zůstávají školy otevřené. Jak hlášené případy koronaviru v zemi prudce narůstají, kdy začátkem listopadu dosáhly více než 10 000 nových případů denně, objevují se hlasy ohledně toho, jestli mají školy zůstat otevřené.

„Švýcarsko se chce vyhnout druhé vlně uzavření škol tím, že pošle do karantény pouze postižené studenty, případně třídy,” řekl Beat A. Schwendimann, člen předednictva Federace švýcarských učitelů pro swissinfo.ch a dodal, že je důležité, aby dotčení dostali počítačové vybavení a výukové materiály, které budou potřebovat pro dálkové studium.

Švýcarští představitelé po celou dobu pandemie zastávali názor, že pro vzdělávání dětí je lepší, pokud mohou školu navštěvovat osobně.

„Rozhodnutí zda znovu zavřít školy leží v rukou kantonálních ministerstev školství nebo švýcarské Vlády,” řekl Schwendimann.

Ve Švýcarsku je vzdělávání kantonální záležitostí (normálně by měly rozhodovat o zavírání škol kantony) . Rozhodnutí švýcarské Vlády, která na jaře zakročila a zavřela školy celostátně, nemělo v historii obdoby.

Švýcarská Vláda koncem října zpřísnila opatření ve švýcarských školách, včetně povinnosti nošení roušek pro učitele a žáky starší 12 let. Další omezení byla ponechána na vůli jednotlivých kantonů.

Jakou roli hrají děti?

Klíčovou otázkou, která ovlivňuje rozhodování o případném uzavření škol, je do jaké míry šíří virus děti. Švýcarští představitelé již delší dobu dávají na jevo, že děti nepovažují za primární šiřitele.

Vědci se touto otázkou také zabývali. Susi Kriemler, vedoucí probíhající studie Ciao Corona v kantonu Curych zabývající se rolí školáků v pandemii, nedávno řekla švýcarské veřejnoprávní televizi SRF, že dosavadní výsledky studie ukazují, že problémem obecně nejsou mladší děti. Ty jen velmi zřídka nakazí vrstevníky nebo rodiče.

„V tuto chvíli to vypadá, že jsou více postiženi náctiletí.“ Jejich chování a zdá se, že i imunita, se liší, “uvedla profesorka z univerzity v Curychu.

Průběžné výsledky studie protilátek, zveřejněné v září, podle ní pomáhají ospravedlnit pokračování prezenční školní docházkyy. Výsledky ukázaly dva zajímavé body: že 2,8% dětí testovaných v kantonu Curych vykazovalo protilátky proti novému koronaviru SARS-CoV-2, což bylo přibližně stejné procento jako u náhodně vybraného vzorku dospělých.

Příznaky jako je kašel, nemají velkou vypovídací hodnotu, protože se vyskytovaly ve stejné míře jak u infikovaných, tak u dětí bez koronaviru. Celkově však v první vlně nedošlo ke vzniku hromadných infekcí Covid-19 na školách v kantonu Curych, říká závěr studie.

Během studie Ciao Corona, která probíhala od poloviny června do poloviny července 2020, bylo napříč kantonem Curych otestováno 2500 žáků, s cílem zjitit, zda byli během raného nástupu pandemie infikováni, a proto si vytvořili protilátky proti koronaviru. Testy ze slin a vzorků krve probíhají i nyní a další budou probíhat na jaře 2021.

Více dětí pozitivních, ale méně jich onemocní

Někteří známí vědci ve Švýcarsku však tvrdí, že ve školách může být vysoký počet nezaznamenaných případů. Ženevská viroložka Isabella Eckerle proto vyzvala k zavedení dalších testů a nošení roušek pro žáky základních škol.

Epidemioložka Olivia Keizerová pro SRF uvedla, že existuje několik indikátorů, které naznačují, že role dětí v pandemii byla podceňována. „Školy byly v první vlně zavřené. Od té doby procento dětí s pozitivním testem vzrostlo,“ uvedla.

Specialista na infekční nemoci v Curyšské dětské nemocnici Christoph Berger potvrdil, že ve druhé vlně bylo nakaženo více dětí. Ale jen velmi málo z nich onemocnělo.

„Děti jsou nositeli viru, ale protože nemají téměř žádné příznaky, nešíří ho dále,“ řekl pro SRF. Viry se přenášejí především kašlem nebo kýcháním, řekl.

Berger věří, že školy a školky by měly zůstat otevřené. “To je důležité pro děti i dospělé.” Musíme však zajistit, aby rodiče neinfikovali své děti. Děti pohromadě nejsou problémem. Pokud však bude druhá vlna pokračovat, roušky mohou mít smysl i pro mladší děti. Každá rouška ​​brání přenosu infekce,“ řekl.

Přísnější opatření ve školách

Protikoronová opatření ve školách byla od konce října zpřísněna kvůli nárůstu případů koronaviru v zemi.

Každý kanton má jiná pravidla. Učitelé na všech úrovních v zemi však již nosí masky, stejně jako studenti starší než 12 let, vysvětlil člen Federace švýcarských učitelů Schwendimann.

V současné době jsou žáci mladší 12 let ve Švýcarsku osvobozeni od používání masek.

„Kromě toho jsou v platnosti sociální distanční opatření a dezinfekce rukou.“ Je obtížné vymáhat nošení masek u dětí, “říká Schwendimann.

Zavírání škol ve Francii, Itálii a Německu


U sousedů Švýcarska to vypadá jinak. Někteří učitelé ve Francii zahájili tento měsíc stávku a požadovali přísná bezpečnostní a hygienická opatření ve školách. Roušky jsou povinné pro všechny učitele a pro žáky od šesti let.

Německo vstoupilo do částečné karantény 2. listopadu, ale školy a školky zůstaly otevřené; v Itálii jsou všichni starší žáci od středních škol na online výuce.

Na druhé straně oceánu město New York oznámilo, že celý jeho systém veřejných škol bude od čtvrtka 19.11.2020 uzavřen. Uzavření škol přichází osm týdnů poté, co se školy znovu otevřely. Po Bostonu a Detroitu je to další město, které školy opět uzavírá. Města Las Vegas a Philadelphia školy na podzim ani neotevřely.

Zdroj: swissinfo.ch 19.11.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/