Švýcarsko je jednou z nejméně zkorumpovaných zemí na světě

Švýcarsko se v žebříčku za poslední tři roky umísťuje mezi sedmi nejlepšími zeměmi. Podle Transparency International (TI) však stále existuje prostor pro zlepšení ve snižování míry korupce.



Již druhý rok po sobě se Švýcarsko umístilo na 3. místě v žebříčku vnímání korupce Transparency International (TI), který se zaměřuje na korupci ve veřejném sektoru. Na třetím místě se umístilo současně s Finskem, Švédskem a Singapurem (pozn. překl.: dlouhodobě se Švýcarsko drží v první desítce zemí, ČR pak v desítce čtvrté).

Žebříček zveřejněný 29.1.2019 ukázal, že nejméně zkorumpovaným národem je Dánsko následované Novým Zélandem. Studie analyzuje úroveň korupce vnímané podnikateli a odborníky ve veřejném sektoru dané země.

Somálsko bylo vyhodnoceno jako nejzkorumpovanější země, za ním následovaly Sýrie a Jižní Súdán. Od roku 2012 pouze 20 zemí výrazně zlepšilo své skóre, 16 jich naopak výrazně pokleslo.

Spojené státy sklouzly o čtyři body níže a poprvé od roku 2011 vypadly z první dvacítky nejméně zkorumpovaných zemí.

Mapa vnímání korupce ve světě za rok 2018. Tmavě červená nejvyšší korupce. Žlutá nejnižší korupce. Zdroj: transparency.org
Mapa vnímání korupce v Evropě za rok 2018. Tmavě červená nejvyšší korupce. Žlutá nejnižší korupce. Zdroj: transparency.org


Ve studii za rok 2018 bylo provedeno křížové srovnání s různými žebříčky demokracie a byla zjištěna jasná souvislost mezi kvalitou demokracie a úspěšným bojem proti korupci ve veřejném sektoru. V tiskové zprávě TI uvedla, že „přetrvávající neschopnost zemí významně kontrolovat korupci přispívá ke krizi demokracie po celém světě“.

Prostor pro zlepšení

Za poslední tři roky Švýcarsko figurovalo mezi sedmi nejlepšími zeměmi. Stále však existuje prostor pro zlepšení, konstatovala TI.

“Švýcarsko má vážné nedostatky v klíčových oblastech protikorupční práce, které nejsou zahrnuty v žebříčku, jako je praní špinavých peněz, ochrana oznamovatelů a korupce v soukromém sektoru a sportu,” uvádí se v prohlášení.

V posledních letech byly švýcarské banky a i další finanční instituce po celém světě zapleteny ve velkých kauzách praní špinavých peněz a korupčních skandálech jako například 1MDB v Malajsii (obvinění malajského ministra financí za vyvedení 700 mil. dolarů ze státní společnosti v roce 2015) nebo Odebrecht a Petrobas v Brazílii (úplatek stavební firmy manažerům státní ropné společnosti ve výši 30 mil. dolarů v roce 2015).

Transparency International použila průzkumy a hodnocení k měření korupce ve veřejném sektoru ve 180 zemích a teritoriích světa, přičemž každá z nich získala skóre od nuly (vysoká korupce) do 100 (velmi malá korupce). Žebříček nehodnotí vnímání korupce ze strany veřejnosti – ve veřejném sektoru, soukromém sektoru nebo ve financování politických stran.

Zdroj: swissinfo.ch 29.1.2020

4 komentáře u „Švýcarsko je jednou z nejméně zkorumpovaných zemí na světě“

  1. Vazeni,
    jako Svycarska obcanka jsem velmi hrda na moji ZEM. Cesko je rovnez krasna Zeme a mohla by dosahnout na positivni hodnoceni ale dokud nebudou tyto samozrejmosti tak se Cesko bohuzel nikdy na ten zebricek NEDOSTANE!!
    Chybi vam SVYCARSKE MOTTO – !!!
    1. respektovat povinosti ke statu
    2.platit poctive DANE
    3.navzajem se respektovat a pomahat
    4.chodit k volbam
    5.neudavat se do BRUSELU!!! Pirati poskozujete jen povest sve ZEME
    6.respektovat viteze VOLEB!!
    7. oposicni zumpa – zakaz spojovani proti VITEZI!
    8.ruzne strany v parlamnetu spolupracovat a prestat se podrazet, nadavat,udavat!!!
    9.Cesko nemusi mit tolik stran – sedi tam nezodpovedni,nekvalitni poslanci a podrazi stale viteze voleb a pro obcany nic nedelaji
    10.Cesko by melo ZRUSIT SENAT – je to velmi zbytecne a sedi tam jen odpadlici co se nedostali na politicke funkce a nic se tam neresi!!
    11.zvolili jste si BRUSEL a nyni je tezko pro vas vystoupit-jak jsi to predstavujete-viz.ANGLIE!! Jste zavisli na ostatnich statech a ty vam nedovoli odejit-

    1. Osobně si myslím, že tato paní není občanskou Švýcarska. Federativní uspořádání a s ním související druhá komora parlamentu Senát, je základním kamenem Švýcarské konfederace. Limitovaná centrální vláda a silné zastoupení i těch nejmenších kantonů je to, na čem Švýcaři lpí.

      Nedávno jsem mluvil s jedním rodilým Švýcarem žijícím v Lucernu a ten mi sám několikrát doporučil, abychom jako země přijali federativní uspořádání státu, pro jeho značné výhody. Více informací na toto téma je v našem článku, který si výše zmíněná paní zřejmě nepřečetla…

      https://svycarska-demokracie.cz/2020/06/02/senat-neni-pojistkou-demokracie/

    2. Na úroveň Švýcarska se samozřejmě můžeme dostat.

      V článku uvádíme příklad Liechtenštejnska, které bylo, stejně jako my, součástí Rakouska-Uherska a bylo chudé. Po rozpadu Rakouska-Uherska však, narozdíl od nás, převzalo švýcarský politický systém a dnes je dvakrát bohatší než Švýcarsko měřeno dle HDP na obyvatele.

      https://svycarska-demokracie.cz/2020/08/03/proc-je-dnes-lichtenstejnsko-jednim-z-nejbohatsich-statu-sveta-v-vacha/

  2. Jen krátce se vyjadřuji k předchozímu komentáři.
    Paní se v mnoha věcech zjevně mýlí, protože nezná realitu české republiky. Vzhledem k tomu, že žije ve Švýcarsku je pro ni naprosto nepředstavitelné, že českému národu mohou vládnout totálně zkorumpované kriminální živly, lháři, zloději a vrazi. Jenomže právě taková je realita české politiky. Je sice hezké mít ambice být loajálním občanem svého státu a je to jistě správné, ale jen v případě, že by v ČR byla vláda práva a zákona. Agent STB Babiš s krycím jménem Bureš představuje to nejhorší co česká politika kdy vygenerovala, a pokud vím, tak byl tvrdě odmítnut i krajany a jejich sdruženími ve Švýcarsku a jsem tomu naprosto rád. Co se týče opozice chvála Bohu za ní, protože ač jsou také nasměrováni politicky špatně, nejsou tam taková monstra jako Babiš. Co se týče zrušení senátu, tak to je bohužel také úplně špatně. I ve Švýcarsku je senát jako pojistka špatných rozhodnutí parlamentu.

    Obecně se paní mýlí v mnoha věcech, které zde sděluje a nechápe podstatu problému ČR. ČR má špatnou Ústavu, kterou bez toho, aniž by prošla lidovým hlasováním vnutili polistopadovému parlamentu její tvůrci, komunisté Uhde a Rychteský, což je od počátku po roce 89 pro ČR naprostá katastrofa. Celý politický, právní a ekonomický systém je ve svěrací kazajce předchozí bolševické legislativy a kryptokomunistů v establishmentu a v naprosto zvráceného systému postkomunistické justice. Paní nechť si přečte knihy od Aleny Vitáskové, přední české odbornice na justiční zločinnost, která si justiční peklo prožila na vlastní kůži.

    Největší a zásadní problém v ČR je tedy ten, že se po vzoru Lichtenštejnska nevydala cestou Švýcarska a kompletně neimplementovala po roce 89 politický, ekonomický a právní systém Švýcarska. Nějaké dílčí změny a kosmetické úpravy zvráceného politického systému nikdy nepovedou k nápravě věcí veřejných. Občané ČR proto nikdy za těchto podmínek nemohu být loajální k státní Hydře, nikdy nemohou být spokojení a prosperující, protože to zrůdný systém v ČR prostě neumožňuje. Proto jsou Švýcaři ve všech ukazatelích úplně někde jinde než Češi. Paní ať je ráda, že nežije v ČR, ale v úžasném Švýcarsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/