Žije Švýcarsko z bank?

Klasickým vysvětlením švýcarské prosperity je jeho bankovní sektor – “Švýcarsko žije z bank”. Je toto často opakované tvrzení pravdivé? Dle článku internetového serveru swissinfo.ch, švýcarského veřejnoprávního informačního média, v roce 2014 finanční sektor ve Švýcarsku zaměstnával pouhých 5,8% pracovních sil. Pro srovnání ve stejné době finanční sektor v Singapuru zaměstnával 6,7% pracovních sil a v USA 5%.

Procento pracovních sil zaměstnaných ve finančním sektoru dle vybraných zemí.Dále pak v roce 2014 finanční sektor ve Švýcarsku tvořil 10,5% hrubého domácího produktu. Pro srovnání v Irsku nebo Austrálii tvořil okolo 8% HDP.

Podíl finančního sektoru na HDP dle vybraných zemí.V článku je následně diskutován i způsob výpočtu podílu finančního sektoru na HDP. V grafu byla použita horní hranice odhadu. Dolní hranice by mohla být blízko 6%. Hlavní rozpor zde vyvolává otázka, zda by se platby pojistek vůbec měly počítat do HDP.

Odhady podílu finančních aktivit na HDP jsou sporné. Uvedené údaje jsou horními odhady, někteří považují přidanou hodnotu finančních institucí na HDP Švýcarska za blížší 6% než 11% (podobně jako ve stavebnictví). OSN, OECD, Eurostat a Evropská banka vytvořily společnou pracovní skupinu pro určení nové metody měření podílu finančních aktivit na HDP. Hlavním sporem jsou platby pojistného, které zjevně představují důležitou část výnosů bank. Někteří tvrdí, že nepřináší žádnou hodnotu k HDP a nemělo by se s nimi počítat.


Zdroj: swissinfo.ch 18.9.2014STANOVISKO HNUTÍ ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE

S ohledem na výše uvedená čísla očividně nelze říct, že švýcarská prosperita stojí na finančním sektoru. Principy, díky kterým je Švýcarsko tak prosperující, se skrývají jinde. Naším cílem je ukázat kde.

Jeden komentář u “Žije Švýcarsko z bank?”

  1. Pro mnoho občanů je nedostupný příjem mít konto ve Švýcarsku.
    To je hlavně pro elitu,která káže vodu a pije víno.
    Hlavní úspěch je přímá demokracie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/