Švýcarsko počtvrté v řadě ohodnoceno jako „nejlepší země na světě“

Slavný švýcarský horský vlak zvaný ledovcový expres. Spojuje vysokohorská střediska Svatý Mořic a Zermatt. Během sedmihodinové cesty překonává 91 tunelů, 291 mostů a nadmořskou výšku až 2033 m n.m. Cena jízdenky první třídou je aktuálně 268 franků (6 700 Kč).



Švýcarsko se opět umístilo na prvním místě v globálním žebříčku „nejlepších zemí na světě“. První na seznamu je čtvrtým rokem po sobě, což znamená, že neutrální alpský národ je na vrcholu žebříčku pokaždé od jeho založení v roce 2016. Zde jsou důvody proč.

Žebříček, který každoročně sestavuje americký institut složený z několika významných zpravodajských a výzkumných organizací, umístil Švýcarsko nad průměr hned v několika kategoriích, od podnikání po kvalitu života.

Pozice Švýcarska na čele žebříčku je však dána všeobecně vysokým hodnocení země ve všech parametrech, než vysokým nadprůměrem v jediné kategorii.

Švýcarsko je všestranně „nejlepší“ zemí, ačkoli ve skutečnosti není na prvním místě v žádné z devíti hlavních kategorií žebříčku:

Hospodářství: kategorie hodnotí propojenost se zbytkem světa, vzdělanost obyvatelstva, zaměřenost na podnikatelský sektor, inovativnost, snadnost přístupu ke kapitálu, kvalifikovanost pracovní síly, technologické znalosti, transparentnost obchodních praktik, rozvinutost infrastruktury, rozvinutost legislativy

Kvalita života: hodnotí trh práce, cenovou dostupnost, ekonomickou stabilitu, přátelskost k rodině, rovnost příjmů, politickou stabilitu, bezpečnost, rozvinutost veřejného vzdělávacího systému, rozvinutost systému veřejného zdraví


Občanství: hodnotí péči o lidská práva, o životní prostředí, rovnost žen a mužů, progresivitu, náboženskou svobodu, respekt k vlastnickým právům, důvěryhodnost a rozložení politické moci

Rozvoj: hodnotí odlišnost, výraznost, dynamiku, jedinečnost

Vliv: hodnotí významnost z hlediska kultury, módnosti, modernosti, prestiže

Otevřenost podnikání: hodnotí úroveň byrokracie, výši výrobních nákladů, zkorumpovanost, příznivost daňového prostředí, transparentnost vládních praktik

Moc: hodnotí ekonomický, politický a vojenský vliv, kvalitu mezinárodních vztahů

Dobrodružnost: hodnotí přátelskost, zábavnost, kvalitu klimatu, scénickost a atraktivitu

Kulturní dědictví: hodnotí dostupnost kultury, historické bohatství, jídlo a kulturní zajímavosti


Město Lucern nazývané „Srdce Švýcarska“.



Proč je Švýcarsko nejlepší

Švýcarsko dosáhlo vysokého skóre v zejména v oblasti hospodářství.

Dosáhlo vysokých výsledků pokud jde o politickou a ekonomickou stabilitu, transparentnost a rovnost.

Umístilo se na druhém místě na světě v oblasti podnikání a je také považováno za druhou nejdůvěryhodnější zemi na světě.

Hodnocení švýcarské kvality života a hodnoty občanství byly také silné. V obou případech se Švýcarsko umístilo na sedmém místě.

Jak uvedli autoři zprávy: „Švýcarsko má nízkou nezaměstnanost, kvalifikovanou pracovní sílu a jeden z nejvyšších hrubých domácích produktů na obyvatele na světě… Silná ekonomika země je poháněna nízkými sazbami daně z příjmu právnických osob, vysoce rozvinutým sektorem služeb vedeným finančními službami a technologicky vyspělým výrobním průmyslem.“


Matterhorn (4 478 m n. m.), 5. nejvyšší hora Švýcarska. Lampy osvětlují cestu britského horolezce Edwarda Whympera, který jako první vystoupil na Matterhorn v roce 1865. Před Whymperovou úspěšnou cestou byla hora považována za nezdolatelnou.


Co je potřeba ještě vylepšit

Životní náklady jsou jako vždy hlavním problémem Švýcarska.

Švýcarsku se také nepodařilo zařadit do první dvacítky zemí „nejlepších pro zahájení kariéry“ a „nejlepších zemí, do kterých investovat“.

Švýcarsko se umístilo na 16. místě v žebříčku „nejvlivnějších“ zemí.

První desítka nejlepších zemí na světě

1. Švýcarsko
2. Kanada
3. Japonsko
4. Německo
5. Austrálie
6. Spojené království
7. Spojené státy americké
8. Švédsko
9. Nizozemsko
10. Norsko

Zdroje: thelocal.ch 15.1.2020 a usnews.com 2020



STANOVISKO ŠVÝCARSKÉ DEMOKRACIE

Po více jak třiceti letech od revoluce naše země hospodářsky stále nedohnala západní Evropu. Rozdíl mezi naší zemí, Rakouskem a Německem je skokový. Rozdíl mezi naší zemí a Švýcarskem je obří.

Skokový rozdíl je také v kvalitě justice a vymahatelnosti práva.

Švýcarsko má jiný systém uspořádání státu a řídí se v mnoha případech velmi odlišnými principy. Z úst našich politiků slyšíme pouze řeči o kvalitě občanů, nikdy ne o kvalitě systému.

V roce 1918 jsme neváhali přejít ze státního zřízení monarchie na republiku po vzoru Francie a USA. Myslíte si, že po sto letech nastal čas přejít opět na jiný politický systém? S ohledem na výborné výsledky třeba ten švýcarský? My si myslíme, že ano, a to je náš cíl.

4 komentáře u „Švýcarsko počtvrté v řadě ohodnoceno jako „nejlepší země na světě““

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/