Švýcarsko pořádá referendum o tom, zda zbavit Vládu její moci ukládat opatření proti koronaviru

Obecní policista, kanton Wallis.


Švýcarsko uspořádá referendum o tom, zda zbavit vládu její moci ukládat opatření proti šíření koronaviru. Referendum přichází uprostřed rostoucí národní debaty o právech jednotlivců, uvedly Financial Times.

Petiční výbor nazvaný Přátelé ústavy ve středu 13.1.2021 vyvolal referendum předložením petice s 86 000 podpisů požadujících celonárodní hlasování o tom, zda zrušit zákon COVID-19 z roku 2020.

Referendum se bude moci konat nejdříve v červnu. Švýcarsko je jednou z nejstarších demokracií na světě a klade velký důraz na svobodu jednotlivce. Její federální ústava se zavazuje chránit „svobodu a práva lidu“.

Během koronavirové pandemie švýcarská vláda, narozdíl od mnoha evropských zemí, nezavedla striktní opatření. Namísto toho zdůraznila roli osobní odpovědnosti.

Tento týden zpřísnila stávající opatření kvůli obavám z nových, přenosnějších kmenů viru, které jsou spojeny s rostoucí mírou infekce, uvedla agentura Reuters.

Byly uzavřeny obchody, které nejsou nezbytné, pracovníci dostali příkaz zůstat doma a soukromá setkání byla omezena na maximálně pět osob. Christoph Pfluger, člen výboru Přátelé ústavy, řekl Financial Times, že výbor věří, že vláda „využívá pandemie k zavedení větší kontroly a omezení demokracie“.

Dle švýcarského modelu přímé demokracie mohou občané vyvolat referendum o hlasování o zákonech schválených parlamentem, pokud během 100 dnů od jejich schválení shromáždí více než 50 000 podpisů. Švýcarsko každoročně pořádá několik referend o otázkách týkajících se např. nepodmíněného základního příjmu či manželství osob stejného pohlaví až po lov vlků.

Začátkem tohoto roku Vláda zrušila referenda naplánovaná na květen a pozastavila kampaně pro další referenda ve snaze zpomalit šíření koronaviru.

Zdroj: businessinsider.com 14.1.2021



STANOVISKO ŠVÝCARSKÉ DEMOKRACIE


Chtěli byste mít taková demokratická práva jaká mají Švýcaři? Myslíte si, že už je nejvyšší čas na celkovou změnu politického systému v naší zemi? Že švýcarský politický systém by nám měl být ve všech ohledech vzorem? My si myslíme, že ano, a to je náš cíl.


Očkování je ve Švýcarsku dobrovolné. Neexistují žádné plány povinného očkování proti COVID-19

11 komentářů u „Švýcarsko pořádá referendum o tom, zda zbavit Vládu její moci ukládat opatření proti koronaviru“

      1. Žádná země na světě nemá ideální systém (ten budeme ještě dlouho hledat), Švýcarský systém je však aktuálně asi nejlepší na světě (s ohledem na výsledky). Švýcaři a Češi mohou být rozdílní, to nám však nebrání zavést jejich systém u nás – stejně jako jsme v roce 1918 mohli být rozdílní vůči Francouzům a Američanům a nebránilo nám to zavést demokratický stát po vzoru Francie a USA. Viz https://svycarska-demokracie.cz/2020/08/27/nas-vzor-statniho-zrizeni/

      2. Souhlasím s tím, že ani ve Švýcarsku není vše ideální. Ale jako švýcarský občan nesouhlasím s mentálním rozdílem. Jsme si více podobní, než si obě strany připouští. Chybí nám jen krůček, abychom začali žít a pracovat, jako oni. Výsledky se budou krůček po krůčku dostavovat

    1. Moc bych si přála, aby bylo i u nás zavedené referendum, jako ve Švýcarsku o možnosti hlasování lidí, kteří nesouhlasí s nařízením naší vlády, které situaci v naší zemi nijak nezlepšuje….

    2. Ano je čas odebrati vladě moc co si sami dali ,aby o nas nemohla rozhodovat. Spojme se a udělame referendum .Věřim v hlas lidu co se neboji a nenechají se ovladati. Je mnoho nás rozumnych a vime ze leky jsou k dispozici a netřeba žadné očkovani . Jen vydělavaji velke korporace, velkoopchody a je to úmysl na likvidaci domluveny celosvětově.

  1. Je třeba si uvědomit základní rozdíly mezi fungující demokracií ve švýcarsku a nefungující demokracii v Čechách už proto že když si Švýcaři něco odsouhlasí tak to bez pochyby dodržují a dodržují to že vším všudy a nevybírají si jen to co se jím hodí do krámu,nepřemýšlejí jak co obejít ,ochcat a ojebat jsou zodpovědní,disciplinovaní a mají vůči sobě respekt a jsou vůči sobě ohleduplní v těchto aspektech je mezi Čech a švýcary naprostý morální rozkol a když se najdou jedinci kteří nerespektují pravidla zákony pak přijdou tvrdé postihy a tresty a každý zákon a pravidlo se tam striktně vymáhá a kontroluje což tady nefunguje.

    1. Nemáme fungující demokracii, možná proto se Češi chovají jinak než Švýcaři. Ve Švýcarsku nejvyšší zákon = ústava a každá její změna podléhá schválení lidem v referendu. U nás si ústavu napsali a schválili politici sami. Ve Švýcarsku drží stát v rukou lid, u nás politici. Švýcarská ústava stanovuje jasné stropy zdanění (např. DPH 7,7%) a Švýcarsko je tak dlouhodobě jednou z nejméně zdaněných zemí v Evropě. U nás žádné stropy zdanění občanů nejsou. Možná proto Češi stát neberou za svůj a snaží se podvádět. Justice je ve Švýcarsku nastavena jinak. Funguje např. časově omezený mandát soudců a lokální volba soudců. Soudci tak ve volbách skládají účty za svou práci. Nejvyšší státní zástupce je ve Švýcarsku volen celým parlamentem na období 4 let. U nás je jmenován pouze Vládou na časově neomezené období. Soudci jsou u nás nevolení, jmenováni na časově neomezené období a neskládají občanům účty. Vymahatelnost práva ve Švýcarsku je jedna z nejvyšších na světě, u nás je nízká. Tento systém si (nám) nastavili naši politici sami, bez souhlasu lidu, bez ústavy schválené v referendu. Je potřeba zásadní změny systému počínaje kompletní revizí ústavy. Švýcaři takovou revizi mohou kdykoli vyvolat, my ne. Švýcaři používají logičtější a demokratičtější systém. Kdybychom začali používat jejich systém, možná bychom byli všichni překvapeni, jak moc jsme jim ve skutečnosti podobní.

  2. Jsem pro to, aby se to udělalo i u nás. Takhle by vláda dělala věci pro lidi a né pro sebe. Vláda, která by neměla jistotu, že by mohla dokončit volební období, pak pracuje úplně jinak, než ta, co má moc.

  3. Je to trošku jinak. Švýcarsko má nejstabilnější politický systém proto, že parlament nemůže vystavit nedůvěru vládě a vláda nemůže rozpustit parlament. Ale na druhou stranu, švýcarský Bundesrat = Spolková rada = federální vláda je tvořen jen 7 zástupci čtyř lidmi ve volbách nejpodporovanějších politických stran, a to v poměru tzv. Kouzelné formule = Zauberformel = 2:2:2:1. Vláda nemá premiéra, z jejích členů se volí spolkový prezident s funkčním obdobím 1 rok, jedná se kolegiálně se snahou dosáhnout co možná nejlepší kompromis, ne vždy jen ve prospěch jednotlivců: https://de.wikipedia.org/wiki/Zauberformel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/