Švýcarský frank – nejstabilnější měna

Za nejstabilnější a světovou rezervní měnu je stále oficiálně považován americký dolar.

Věděli jste, že za posledních 50 let ztratil americký dolar oproti švýcarskému franku 76% hodnoty? V roce 1971, v roce, kdy americký dolar přestal být oficiálně krytý zlatem, jste si za 1 dolar mohli koupit 4 švýcarské franky. Dnes si za 1 dolar koupíte už jen 1 frank!

Švýcarský frank byl oficiálně krytý zlatem až do roku 1999 (minimálně ze 40% hodnoty). Byl poslední měnou na světě, která přestala být kryta zlatem. Doufejme, že bude i první měnou, která opět začne být zlatem kryta. Ve Švýcarsku již probíhají iniciativy za opětovné krytí franku zlatem. Ačkoli je Švýcarsko rozlohou až na 132. místě na světě, má 7. největší zásoby zlata na světě.

Co se týká sousedního Německa, to se pyšnilo stabilní německou markou. I ta byla stabilnější než americký dolar. V roce 1971 jste si mohli za 1 dolar koupit 3,6 marky. V roce 1999, kdy v devizové (bezhotovostní) podobě začalo fungovat euro, jste si za jeden dolar mohli koupit už pouze 1,7 marky. Dolar oproti marce ztratil během těchto 28 let 55% své hodnoty.

Mimochodem, věděli jste, že 75% Němců bylo proti zrušení německé marky a 84% si přálo referendum o Maastrichtské smlouvě (vytvoření pevnějšího svazku mezi státy EU)? Níže přikládáme úryvek z knihy Umění vládnout od bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové vydané v roce 2002. Thatcherová v knize říká, že je přesvědčena, že: „…země, které se ještě k projektu eura nepřipojily, by udělaly dobře, kdyby zůstaly mimo.“Pro zajímavost si také připomeňme, jaké měny předcházely euru a zhruba jaký v něm po jeho zavedení měly procentuální podíl. Z 50% procent to byla německá marka a francouzský frank.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/European_Currency_Unit


Jak je na tom švýcarský frank oproti všem bývalým evropským měnám tj. oproti euru? Euro začalo existovat v devizové (bezhotovostní) podobě od 1.1.1999. Ve valutách (mincích a bankovkách) začalo fungovat od 1.1.2002. V lednu 2002 jste si mohli koupit za jeden frank 0,68 eura. Dnes si za jeden frank koupíte 0,9 eura. Euro tedy za posledních 19 let ztratilo oproti franku 25% hodnoty.

Kurz švýcarského franku k euru. Zdroj: google.com.


Dobrou zprávou je, že i naše měna je dlouhodobě stabilnější než euro. V roce 2003 jste si mohli pořídit za jednu korunu 0,031 eura. Dnes si za jednu korunu pořídíte 0,038 eura. Euro tedy oproti české koruně ztratilo za posledních 18 let 19% hodnoty.

Kurz české koruny k euru. Zdroj: google.com.Na závěr by bylo dobré se ohlédnout zpět na kurz české koruny vůči švýcarskému franku. Prvorepublikové Československo se pyšnilo silnou měnou. Dle wikipedie si naši předkové mohli koupit švýcarký frank za zhruba 6,25 koruny a říšskou marku za pouhých 85 haléřů.

Zdroj: Wikipedia.org – První republika
STANOVISKO HNUTÍ ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE

V roce 1919 proběhla v Československu měnová reforma. Důvodem bylo oddělení peněžního oběhu od bývalého Rakouska-Uherska a zavedení České koruny. Kontrola vlastní měny je zásadním prvkem státní suverenity.

Centrální banka má moc řídit celou ekonomiku země. Dnes se někteří chtějí vzdát české koruny ve prospěch eura. Evropská centrální banka sídlí v německém Frankfurtu nad Mohanem. V případě zavedení eura bude mít náš názor váhu jednoho hlasu oproti 19 hlasům ostatních zemí používajících euro.

Myslíte si, že by cizinci v zahraničí neměli řídit ekonomiku naší země? Nebylo to přesně to, proti čemu bojovali a proč umírali naši předkové? Myslíte si, že bychom se měli raději vydat švýcarskou cestou vlastní a velmi stabilní měny? My si myslíme, že ano, a to je náš cíl.Švýcarská národní banka – čtvrtinová inflace oproti ČR

3 komentáře u „Švýcarský frank – nejstabilnější měna“

  1. Nestačí porovnat kurzy měn. Je třeba vyjádřit také třeba inflaci spotřebitelských cen.
    Jinak srovnáváte dvě virtuální čísla. Pravda je , že CHF pak z toho vyjde ještě lépe 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.