Švýcarský nejvyšší státní zástupce začíná vyšetřovat švýcarské vazby na teroristický útok ve Vídni

Minulé pondělí večer zabil střelec čtyři lidi v rakouském hlavním městě.

Příští týden převezme švýcarské Nejvyšší státní zastupitelství trestní řízení ve věci dvou mužů zatčených ve Švýcarsku kvůli údajným vazbám na vídeňského teroristického útočníka.

Převod případu z kantonu Curych na federální úroveň potvrdila v neděli kancelář nejvyššího státního zástupce po zprávě v novinách Sonntagsblick.

Dva muži ve věku 18 a 24 let byli minulé úterý zatčeni ve švýcarském městě Winterthur – den poté, co střelec v rakouské metropoli zastřelil čtyři lidi. Později v týdnu švýcarská federální policie potvrdila, že oba muži již byli vyšetřováni pro podezření z trestných činů souvisejících s terorismem.

V neděli německé noviny Sonntags Zeitung uvedly, že podle nejmenovaných zdrojů oba muži, zatčení ve Švýcarsku, navštívili v létě útočníka ve Vídni. Noviny však uvádí, že není jasné, zda šlo pouze o návštěvu, nebo zda existovala nějaká souvislost s útokem z minulého týdne.

Podle švýcarské národní tiskové agentury Keystone-SDA si nejvyšší státní zástupce klade za cíl vyjasnit vztah mezi těmito třemi muži, načasování kontaktu a to, jak k vztahu k mužům ve Švýcarsku došlo. Úřad úzce spolupracuje s místním Federálním policejním úřadem (fedpol), Federální zpravodajskou službou, soudem pro mladistvé ve Winterthuru, státním zástupcem v Curychu a rakouskými orgány.

Winterthur, který se nachází severovýchodně od Curychu, má nedávnou historii islámské radikalizace. V posledních letech byl jeden imám deportován do Somálska za kázání nenávisti a další osoba, přezdívaná „emír z Winterthuru“, byla odsouzena ke 4 letům a 2 měsícům vězení za nábor bojovníků džihádu. Mešita ve městě byla zavřena úřady.

Zdroj: swissinfo.ch 8.11.2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/