
Vláda a parlament ve Švýcarsku se přou ohledně reforem důchodového systému v zemi. Jak funguje švýcarský důchodový systém?
První pilíř
Tvoří ho státní penzijní fond, který se skládá z různých pojistných systémů jako je OASI (hlavní důchodový fond), pojištění pro případ invalidity a pojištění pro případ nezaměstnanosti. OASI a pojištění pro případ invalidity jsou povinné pro všechny obyvatele Švýcarska.
Muži ve věku 65 let a ženy ve věku 64 let mají nárok na starobní důchod. Platby mohou být zahájeny o jeden nebo dva roky dříve, ale v tomto případě se výše důchodu snižuje. Platby lze také odložit o jeden rok až pět let, což přináší naopak navýšení plateb – v závislosti na počtu odložených měsíců. V některých případech mohou příjemci starobního důchodu převést důchod na dítě a/nebo na svého manžela/manželku.
Druhý pilíř
Je založen na zaměstnaneckých penzijních fondech a úrazovém pojištění. Zaměstnanci, kteří vydělávají více než 21 150 franků (529 000 korun) ročně, jsou automaticky pojištěni v penzijním fondu druhého pilíře. Penzijní fond a úrazové pojištění jsou povinné pro všechny zaměstnance již více než 25 let. Osoby samostatně výdělečně činné se mohou připojit dobrovolně. V kombinaci s příjmy z prvního pilíře může člověk očekávat, že po odchodu do důchodu bude dostávat přibližně 60% svého posledního platu, aby si mohl udržet svou životní úroveň.
Třetí pilíř
Je soukromá, individuální možnost, kterou mohou zaměstnanci využít k dorovnání ke zbytku svého bývalého příjmu, na který se nevztahují první dva pilíře. Tyto fondy jsou rovněž chráněny zákonem a často nabízejí daňové výhody. Obvykle mají podobu důchodového spořícího účtu (s daňovými úlevami) nebo flexibilního spořicího účtu (málo případných daňových úlev).

Švýcarská populace však stárne, stejně jako v mnoha jiných západních zemích. Stále více lidí vstupuje do důchodu a díky prodlužující se délce života je na něm závislá déle, zatímco do systému přispívá méně lidí v produktivním věku.
Parlament v současné době diskutuje o reformách, včetně plánu na zvýšení důchodového věku žen ze 64 na 65 let a snížení konverzního poměru použitého pro výpočet výplaty důchodu z druhého pilíře.
Zdroj: swissinfo.ch 1.3.2017
Jako obvykle upozorňuji na značné nepřesnosti v článku. Např.:
– žádné “automatické” pojištění v druhém pilíři není,
– rozdíl mezi druhým a třetím pilířem není mj. v tom, že třetí je soukromý a druhý nikoliv,
– hranice pro pojištění vůbec nemusí být 21150 CHF/rok,
– zda by měl být pojištěn záleží i na jiných parametrech (věk)
atd. atd …
Proto – pokud to někoho opravdu zajímá, doporučuji hledat v relevantním zdroji a zde to brát jen pro hrubou orientaci…
H