
Zatímco Švýcarsko v roce 2017 deportovalo téměř 57% odmítnutých žadatelů o azyl zpět do jejich rodných zemí, evropský průměr byl pod 37%.
Noviny Sonntags Blick informovaly, že tato čísla pocházejí z interního dokumentu švýcarského Sekretariátu pro migraci (SEM). Dle vyjádření tiskového mluvčího SEM Daniala Bacha je důvodem tak vysokého procenta deportací to, že Švýcarsko uzavřelo smlouvy o deportacích s více státy, než málokterá jiná země, jmenovitě se šedesátičtyřmi zeměmi.
Dokument Sekretariátu pro migraci také upozorňuje, že v rámci Dubliského systému Švýcarsko předává výrazně více lidí do jiných zemí Dublinské dohody, než kolik z nich přijímá.
Mluvčí nicméně odmítnul tvrzení novin Sonntags Blick, že Švýcarsko deportuje odmítnuté žadatele do nebezpečných oblastí. Dle dokumentu SEM Švýcarsko “důrazně dbá v každém jednotlivém případě, aby byly naplňovány právně závazné pokyny týkající se daného státu”. Seznam deportací obsahuje například speciální let do Iráku v roce 2017, navrácení imigrantů policejní eskortou do Somálska v listopadu 2018 či návrácení imigrantů do Afganistánu v březnu 2019 – poprvé po téměř dvouleté blokádě.
Dle mluvčího není Afganistán obecně kvalifikován jako válečná zóna a některé oblasti, včetně hlavního města Kábulu, jsou považovány za vyhovující pro navrácení imigrantů. Tento stav se nezměnil. To samé platí pro Somálsko. SEM riziko pronásledování v případě navrácení do vlasti posuzuje.
Zdroj: swissinfo.ch 21. 4. 2019