Narozdíl od většiny zemí Evropy ve Švýcarsku neexistuje uzavírací klauzule – nesmyslný limit 5% hlasů potřebný pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Tento limit má údajně bránit politické nestabilitě. Nelze však říci, že by naše země byla vyhlášená politickou stabilitou (ani ničím jiným). Švýcarsko však politickou stabilitou vyhlášeno je.
Pokud rozdělíme 100% odevzdaných hlasů na 200 mandátů poslanců, vyjde nám, že na zisk jednoho mandátu stačí 0,5% hlasů voličů.
Pokud do výpočtu vstoupí 5% limit, počet mandátů a to, kdo bude vládnou, se dramaticky mění. Pokud sečteme počet hlasů stran v rozmezí 0,5% – 5% zjistíme, že v letošních volbách bylo ignorováno celkem 969 169 hlasů (18% všech voličů, kteří přišli k volbám – více, než kolik činí počet voličů města Prahy). Největší strany naopak dostaly o 37 mandátů více, než jim náleží.

Z tohoto švýcarského i logického pohledu nemá a nemůže mít vládní koalice demokratickou legitimitu.
Pokud přihlédneme k faktu, že samotná naše ústava a její změny nebyly předloženy ke schválení lidu, což je nutnou podmínkou ve Švýcarsku, nemá celé naše státní zřízení z pohledu Švýcarů demokratickou legitimitu.
Stejně tak nemá z pohledu Švýcarů demokratickou legitimitu naše členství v mezinárodních organizacích. Ve Švýcarsku musí být přistoupení k mezinárodním organizacím předloženo ke schválení lidu. O členství v OSN a NATO rozhodli naši politici zcela bez diskuze s občany. Zajímavostí je, Švýcarsko je jedinou zemí na světě, kde o členství v OSN rozhodl přímo lid.
Jediné referendum o přistoupení k mezinárodní organizaci (EU) zmanipulovala naše vláda kampaní za 200 mil. korun, ve které informovala občany pouze o výhodách členství, nevýhody byly zamlčeny. Takto zmanipulované referendum by ve Švýcarsku zrušil Nejvyšší federální soud.
Samostatnou kapitolou je dále neexistence pravomoci občanů vetovat rozhodnutí parlamentu či vlády. Švýcaři tuto pravomoc mají. Věděli jste, že v roce 2014 zrušili záměr parlamentu nakoupit předražené Gripeny?
Zdroje: volby.cz 14.10.2021 a zakonyprolidi.cz 14.10.2021
STANOVISKO HNUTÍ ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE
Naše země ve srovnání se Švýcarskem trpí zásadním demokratickým deficitem. Tento demokratický deficit považujeme za základ politických a hospodářských problémů naší země. Zde leží základ systémové korupce. Před tím, než je možno začít dělat politiku, musí být nastaven spravedlivý demokratický řád země.
Myslíte si, že by zavedení výše uvedených demokratických principů pomohlo i naší zemi k hospodářskému růstu, politické stabilitě a omezení systémové korupce? My si myslíme, že ano a jejich zavedení je náš cíl.
Děkuji za objektivní stanovisko a logické objasnění nedemokratického systému našich voleb. Naprosto souhlasím s Vaší analýzou, kdy připravovanou koaliční vládu považuji za nelegitimní a ne demokraticky zvolenou.
Volby byly zmanipulované, protože není možné, aby si český národ zvolil tuto sebranku, která je u moci!!!
No tak volby jsou zmanipulované už jen samotným volebním zákonem.
18% hlasů propadlo. A dalších 18% hlasů, co nepropadlo, jsou lidé, kteří volili někoho jiného, než chtěli volit, pod heslem “nezahoď svůj hlas”.
Další manipulace je, že malé strany nejsou slyšet a vidět, což je záměr těch velkých.
A volební zákon si Ti velcí ušili na míru sami sobě.
A pak je tu mediální manipulace, která se snaží udělat z voleb duel,
“Babišovci vs. antibabišovci”.
A nakonec chytře vychcaně pospojované malé strany pětikoalice, kdy jedné z těch stran by se klidně mohlo stát, že tu hranici 5% nepřekročí, kdyby nebyla součástí koalice.
A úplně nakonec je tu malá volební účast, takže lidé, kteří si svou stranu nevybrali a k volbám nešli. A to jsou 1. ti, kteří jsou naštvaní, že vždy “vyhodí” svůj hlas a mají pocit zbytečné námahy jít k volbám , 2. ti, kteřé dříve volili velké strany, ale pokaždé byli naštvaní, jak se nechali napálit, 3. ti, kteří by si možná vybrali, ale neví, o čem je například tato strana švýcarská demokracie. Pokud ti lidi mají však internet, tak je to na facku, protože by si mohli snadno vyhledat tyto webové stránky. Ale u nás je také hodně bezdomovců a ti nemají internet, protože nemají ani domov.
A darebáci v některých volebních obvodech mohou falešně hlasovat za lidi, kteří k volbám nepřišli.
Jinak mě Babišovci a Antibabišovci přijdou jako jedna a tatáž pakáž, která spolu ještě navíc zákulisně spolupracuje.
V USA jsou volby zmanipulované totálně, protože se hlasuje elektronicky a do toho softwaru nikdo nevidí. Navíc lze hlasovat na dálku, bez návštěvy volební místnosti. Ale ve volební místnosti jsou stejně jen elektronické volební automaty, do kterých nikdo nevidí.
Je možné prosadit referendum, když ,,vítězná” pětikoalice, mající většinu, udělá cokoliv, jen aby jednání o něm zablokovala?
Občané jsou asi příliš hloupí na to,
aby se pletli do politiky ,,svobodně”
zvolených zástupců!