Velikost Švýcarska není překážkou, ale výhodou

Mnoho lidí tvrdí, že jako stát jsme příliš malí na to, abychom mohli být nezávislí nebo neutrální. Že sami nemůžeme uspět nebo se ubránit. Že musíme být součástí většího celku jako je Evropská unie nebo Severoatlantická aliance.

Webová stránka thetruesize.com nám dnes dává šanci porovnat velikost zemí v nezkresleném měřítku. Níže přikládáme ke srovnání velikost Švýcarska a naší země.Švýcaři si z velikosti hlavu nedělají. Nejsou členy EU ani NATO, drží si svou vlastní měnu. Ačkoli jsou, co se týká velikosti, až na 132. místě na světě, pyšní se 20. největší ekonomikou světa měřeno dle velikosti HDP. V přepočtu HDP na obyvatele tvoří špičku světa, kdy jsou v první „pětce“. Zlaté rezervy mají 7. nejvyšší na světě!STANOVISKO ŠVÝCARSKÉ DEMOKRACIE

Na počátku druhé světové války byl počet obyvatel Švýcarska méně než třetinový oproti Československu (4 miliony oproti 15 milionům). I přesto nehledali Švýcaři spojence a spoléhali pouze sami na sebe. My jsme spoléhali na spojence a ti nás nakonec stejně zradili.

Ano, historické a geografické okolnosti Švýcarsku pomohly k úspěchu, ale brání nám dnes nějaké historické a geografické okolnosti vydat se švýcarskou cestou? Není čas přestat hledat spojence a začít se spoléhat sami na sebe? Začít se chovat jako sebevědomý a nezávislý národ?

Budeme pokračovat v předávání naší suverenity do rukou cizinců v EU? Předáme jim i naši měnu? Budeme spoléhat na cizince v rámci obrany naší země? Necháme si poškozovat potravinou soběstačnost členstvím v EU? Švýcaři nic z toho nedělají.

V roce 1918 jsme bez váhání převzali model řízení státu po vzoru Francouzské republiky a USA. Není, po sto letech, čas zhodnotit výsledky těchto zřízení a vybrat si nějaké lepší? S ohledem na výborné výsledky třeba to Švýcarské? My si myslíme, že ano, a to je i náš cíl.

Jeden komentář u “Velikost Švýcarska není překážkou, ale výhodou”

  1. Proto Klaus odmítl Švýcarskou přímou demokracii.
    To by jinak nemohl on a další určovat chod státu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/