Výroční zpráva 2022

Vážení členové, příznivci a voliči,

rádi bychom vám tímto poděkovali za vaši přízeň v roce 2022.

Hlavní událostí roku 2022 byly samozřejmě komunální volby. Vlivem událostí jsme byli schopni sestavit kandidátku a udělat kampaň pouze v Ostravě. Dobrou zprávou je, že jsme ve stejném městě dostali oproti sněmovním volbám 2,5x více hlasů. V roce 2021 ve sněmovních volbách jsme získali v Ostravě 0,36% hlasů, v komunálních volbách v roce 2022 jsme získali 0,87%. To lze nepochybně považovat za úspěch. Jednak s ohledem na růstový trend a jednak s ohledem na to, že je Ostrava třetím největším městem v ČR a jde tedy o dostatečně velký statistický vzorek.

Výsledky voleb jsou k dispozici na stránkách volby.cz. Volební program pro Ostravu najdete zde.

Co ovlivnilo volby, byla vnitřní situace v hnutí. Ta byla krizová. Při založení hnutí v roce 2021 jsme byli panem Mikulou z hnutí Zdravé Hradiště opakovaně varováni, abychom nepřijímali více jak deset členů. Jeho slova zněla: „Oni vám to zničí. Oni vás budou chtít odvolat.“ Jako zakládající členové jsme naplněni optimismem jeho slov nedbali, ale doslova do roka a do dne se tato slova stala pravdou. V roce 2022, krátce poté, co počet členů překročil deset, začali někteří noví členové proti jiným členů rozvíjet agresivní obviňování, pomluvy, lži a zastrašování. Někteří se netajili tím, že jejich cílem je vyvolat konflikt. Celou situaci eskalovali do té míry, že předsednictvo bylo nuceno zbavit funkce předsedu a jeho a několik nových členů vyloučit. Ti pak dále narušovali řádnou činnost hnutí. Jménem hnutí si svolávali schůze a konference, či narušovali řádně svolané schůze. K tomu podali na hnutí několik trestních obvinění a žalobu k soudu. Situace v hnutí je nyní stabilní a probíhající soudní spor se vyvíjí ve prospěch hnutí a nemá potenciál fungování hnutí narušit.

Poučením nejen pro naše hnutí je si uvědomit, jaká technika byla použita. Technika agresivního nedůvodného obviňování, pomluv, lží, urážení a zastrašování. Ta je obzvláště zákeřná a lze ji použít prakticky kdykoli, proti komukoli. V politice je to zřejmě základní nástroj převzetí moci. Jak v roce 1939, tak v roce 1948, jsme se nechali zastrašit a kapitulovali bez odporu. Ustupovat se nevyplácí.

Když už zmiňujeme rok 1939, kdy náš prezident Hácha podepsal Hitlerovi vojenskou kapitulaci Československa, věděli jste, že švýcarská ústava jakoukoli vojenskou kapitulaci zakazovala? Nikdo ve Švýcarsku neměl opravnění jménem Švýcarska kapitulovat.

Článek č. 11 švýcarské ústavy platné do roku 1999.

Es dürfen keine Militärkapitulationen abgeschlössen werden. Přeloženo: Nesmí být uzavřena žádná vojenská kapitulace.Na webových stránkách se nám opět podařilo publikovat řadu originálních článků a myšlenek, které doporučujeme k přečtení.

Výroční finanční zpráva pro Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran včetně informací o financování kampaně je k dispozici zde. Od úřadu pro dohled hnutí obdrželo pokutu ve výši 10 000 Kč za účetnictví ke sněmovním volbám. Účtová osnova účtů nebyla vedena po měsících, ale po dnech.

Ing. Tomáš Raždík
předseda hnutí Švýcarská demokracie

2 komentáře u „Výroční zpráva 2022“

 1. Děkuji za vysvětlení, proč se mi vloni už neozval předseda hnutí, poté co mě pozval na konferenci poreferovat o chybějícím bodu ve stanovách – Obecní sněm (Gemeindeversammlung, Obecní shromáždění).

  Trocha víc transparence může být lékem na problémy s disciplínou. Navrhuji možnost online připojení pro vzdálené podporovatele hnutí (předem přihlášené do diskuze) a také publikaci zápisů z každého jednání. Pro začátek to může pomoci, pak vyspecifikovat kulturu v hnutí – závazná pravidla jednání.

  Přeji mnoho zdaru v další činnosti,
  Miloslav Dorda

 2. Dnes – v neděli – probíhají volby ve 3 švýcarských kantonech.
  Suveréni volí nejen jednokomorový neprofesionální (civilní) parlament, ale přímo také členy kantonální vlády (Regierunsrat, Vládní rada).

  Počet členů Vládní rady se liší v jednotlivých kantonech: 5-LU, 7-GE, 5-TI
  Různý je také počet členů kantonálních parlamentů: 120-LU, 100-GE, 90-TI

  Kantony jako samostatné státní subjekty si individuálně nastavují také volební systém, např. v kantonu Tessin se volí vláda i parlament proporcionálně (Proporzsystem).
  Kromě kandidátů zavededných velkých stran (SP – sociální demokracie, SVP – lidová strana, FDP.Liberalen – svobodomyslní&liberálové, Mitte (CVP) – střed (dříve křesťanská lidová strana), Grünen – Zelení, GLP – Zelení liberálové) se očekává zejména v kantonu Tessin navýšení vlivu malých stran.

  https://www.gmx.ch/magazine/schweiz/luzern-genf-tessin-waehlen-regierung-parlament-37995868

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/