Z chudobince nejúspěšnější zemí – čtyři pilíře švýcarského státu

Budova švýcarského parlamentu v Bernu. Zdroj: wikipedia.org



Švýcarsko se od většiny států světa odlišuje svým zvláštním uspořádáním a politickým směřováním. Díky nim dosahuje výjimečných výsledků prakticky ve všech oblastech. Jak tyto principy úspěchu definují samotní Švýcaři? Podívejme se do programu největší švýcarské politické strany:

„Švýcarsko, jako malá na zdroje chudá země, se z kdysi evropského chudobince stalo jednou z nejúspěšnějších a nejvíce prosperujících zemí světa. Za to v podstatě vděčí své zvláštní formě státu stojící na nezávislosti, přímé demokracii, neutralitě a federalismu. Ty spojeny dohromady dělají ze Švýcarska jedinečný typ státu. Jsou zárukou svobody a blahobytu. Pouze díky těmto pilířům bylo Švýcarsko schopno dosáhnout a udržet si pozici světového ekonomického lídra. Pouze díky těmto pilířům jsou svoboda a blahobyt zachovávány. Pouze díky těmto pilířům lze realizovat to, co chtějí občané – nikoli politici a státní úředníci.“

Zdroj: svp.ch 2015



STANOVISKO HNUTÍ ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE

Naše země nestojí ani na jednom z uvedených pilířů. Lze říct, že se jim přímo vyhýbá.

Předávání stále většího podílu moci nad naší zemí do rukou cizinců v EU, odmítání jakékoli formy referenda, zaplétání se do mezinárodních mocenských her a pragocentricky uspořádaný stát. Takto lze definovat čtyři pilíře našeho státu.

Myslíte si, že je potřeba začít budovat náš stát na švýcarských principech? Že i nám přinesou prosperitu a stabilitu? My si myslíme, že ano, a prosazovat tyto principy je náš cíl.

7 komentářů u „Z chudobince nejúspěšnější zemí – čtyři pilíře švýcarského státu“

    1. Podle slovníku Merriam-Webster je to svoboda od politického vlivu ze zahraničí nebo potřeby zahraniční pomoci. Do toho zcela jistě nezapadá předávání zákonodárné moci do rukou cizinců (EU), zřeknutí se vlastní měny (EURO), spoléhání se na zahraniční vojenské aliance (NATO) nebo poškozování své potravinové soběstačnosti (levný dovoz a kvóty v rámci jednotného trhu EU)… https://www.merriam-webster.com/dictionary/independence

  1. Tak ja by som to Čechom velmi prial , aby tam zavládla švýcarská demokracia. My už tu ve Švycarsku žijeme viac než 50 rokov a aj sa tak trochu vyznáme v švýcarských pomerov. Naše dcery sù vydaté za švajciarov a naši vnuci už nerozumejù česky alebo slovensky. Je to dlhá historická cesta, aby politický system tak fungoval ako vo Švajciarsku. Je to predovšetkým politická vyspelosť národa. Tak zvany Suverén {t.j. Národ) rozhoduje (alebo može rozhodovať) prakticky o každom detaile. Volby su asi tak 3-4x do roka.
    Vo volbách može Suveren zavrhnuť alebo prijať návrhy vlády alebo navrhy politických strán. Dokonca o výške daní rozhoduje Suveren. To nám velmi závidia iné krajiny zvlášť EU. Kde ludia prakticky sù vylùčení z procesu rozhodovania. Bola by to dlhá prednáška. Vela ùspechov zo Švajciarska !

  2. Já bych byla ráda, kdyby se to vše povedlo, ale co dělat, když je naše země v rukách cizích států, voda, plyn, eletrika, fabriky, vždyť jsme cizinci ve vlastní zemi. Povede se to i u nás?? Je to potřeba, neprodávat ještě další, co nám ještě patří! Mohli by jste mi poslat Vaše papiry, co budete vše prosazovat, když se tam do sněmovny dostanete. Chci se pokusit, aby o Vás vědělo vice lidí.

    1. Dobrý den,

      občané jsou zřizovatelé této země, takže je to na nás, zda dovolíme, aby na distribuci vody parazitovaly zahraniční společnosti. Je to na nás, zda začneme budovat potravinovou a energetickou nezávislost země.

      Bohužel náš politický systém je odpočátku nastavený tak, že si politici dělají, co chtějí. Ve Švýcarsku je systém nastavený tak, že pravidla hry – ústavu – schvaluje a mění pouze lid, a politici podle pravidel daných ústavou spravují zemi. Pokud se jim něco nepovede, mají Švýcaři opravný prostředek, mohou v referendu zrušit rozhodnutí parlamentu. U nás si politici ústavu napsali a schválili sami a občané nemají žádný opravný prostředek. To je potřeba v prvé řadě změnit.

      Můžeme vyřešit dlouhodobé problémy naší země, nebo započít jejich řešení jedním velkým krokem – přijetím nové ústavy.

      To jsou naše hlavní cíle, které chceme ve sněmovně prosazovat. Více informací najdete zde: https://svycarska-demokracie.cz/program/

  3. Švýcarsko, jako malá na zdroje chudá země, se z kdysi evropského chudobince stalo jednou z nejúspěšnějších a nejvíce prosperujících zemí světa.. na zdroje chudá? hodinky, sýry, čokoláda, banky, které nejspíš dodnes profitují z kořistí z 2. svv, tak asi ty zdroje byly, jsou a budou.. kdysi evr. chudobince? omg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/