
Švýcarští voliči v neděli 27.9.2020 schválili návrh utratit 6 miliard franků za nákup nových stíhacích letounů. Návrh bych schválen pouze těsnou většinou. Pokud však jde o to, kde letadla nekupovat, je švýcarská populace mnohem rozhodnější.
Pouze 4% švýcarských voličů chtějí, aby vláda koupila stíhačky ze Spojených států.
Tato čísla pocházejí z průzkumu veřejného mínění švýcarské zpravodajské organizace Tamedia.
Výsledky průzkumu však nejsou založeny pouze na názorech Švýcarů na prezidenta USA. Sociálně demokratická poslankyně parlamentu Priska Seiler Grafová uvedla, že hlavním problémem je, že američtí výrobci si ponechávají důležité bezpečnostní kódy, které by mohly použití stíhaček v „extrémních příkladech“ ohrozit.
„Vždy existuje určitá závislost na zemi výroby. USA však nezveřejňují své softwarové kódy. Už jsem byla za své výroky v tomto ohledu pokárána, ale stojím si za tím: V extrémním případě to může znamenat, že Američané pozmění software a my ztratíme kontrolu nad našimi stíhačkami.“
Grafová, která byla proti iniciativě o nákupu stíhaček, uvedla, že by dala přednost tomu, aby švýcarská vláda koupila stíhačky od evropského výrobce. Informovaly o tom švýcarské noviny 20 minuten.
Lewin Lempert ze Skupiny pro Švýcarsko bez armády (GSoA) – jedné z hlavních organizací, která odmítala nákup stíhacích letounů – uvedl, že průzkum dokazuje, že „my (Švýcarsko) nechceme Trumpovy stíhačky“.
Senátor Thierry Burkart člen Švýcarské demokratické strany prohlásil, že vláda, spíše než občané, by měla rozhodovat o nákupu stíhaček.
„Kde koupit je špatná otázka. Ministerstvo obrany musí nejprve dokončit hodnocení jaké letouny potřebujeme,“ řekl Burkart.
„Potřebujeme letadla, která budou nejlépe vyhovovat našim potřebám.” Kritériem je, kromě ceny, také stupeň automatizace a nezávislosti na pilotovi. Poté lze provést politické posouzení. Každý, kdo kvůli Trumpovi nechce nakupovat v USA, uvažuje v krátkodobém horizontu.“
Americký vůdce Trump je ve Švýcarsku nepopulární, stejně jako ve velké části Evropy. V průzkumech veřejného mínění z let 2016 a 2017 došlo po Trumpově zvolení mezi Švýcary k 25% poklesu důvěry ve Spojené státy.
Zatímco pouze 4% chtěla, aby vláda koupila letouny z USA, 31% uvedlo, že rozhodnutí by mělo být na vládě.
Dalších 28% uvedlo, že letouny by měly být zakoupeny od evropské společnosti jako Airbus nebo Dassault, zatímco 24% uvedlo, že chtějí jinou alternativu.
11% uvedlo, že to neví.
Stíhačky: Ano, ale s „odřenýma ušima“
Hlasování o vyčlenění šesti miliard švýcarských franků (150 miliard korun) na nové stíhačky prošlo těsnou většinou 50,1% hlasů.
Hlasování bylo mnohem těsnější, než se očekávalo. O celostátní otázce rozhodlo méně než 9 000 hlasů.
Toto rozhodnutí končí více než deset let trvající debatu o nahrazení stárnoucí flotily stíhacích letounů. Ačkoli je možné, že poté, co vláda určí, jaká letadla chce koupit, bude vyvoláno další referendum.
V roce 2014 se švýcarský stát chystal nakoupit 22 stíhaček Gripen E od švédské skupiny Saab, jen aby viděl, jak lidé v referendu rozhodli proti uvolnění finančních prostředků potřebných k realizaci nákupu. Ten se pohyboval v řádu miliard franků (desítek až stovek miliard korun).
Zdroj: thelocal.ch 28.9.2020
Náhrada dosluhujících stíhaček F-5 Tiger nebyla lidovou iniciativou, ale požadavek federální vlády, schválený oběma komorami parlamentu. Částka 6 miliard franků z vojenského rozpočtu má být použita i na posílení švýcarské ekonomiky – 20% na přímé a 40% nepřímé offsety, není však nic konkrétně specifikováno:
https://www.fedlex.admin.ch/eli/fga/2019/2995/de
První verze tohoto zákona z roku 2013 předpokládala poloviční výdaj 3.13 miliard franků na financování vývoje nových švédských gripenů, za které mělo být pořízeno 22 stíhaček vybavených raketami. Odmítnuto v referendu 18. května 2014 většinou 53% hlasujících:
https://de.wikipedia.org/wiki/Eidgen%C3%B6ssische_Abstimmung_%C3%BCber_die_Beschaffung_des_Gripen