Volební systém – žádný limit 5 % hlasů pro vstup do Poslanecké sněmovny

Ačkoli se naše ústava snaží vyvolat dojem, že chrání menšiny, minimálně při volbách je opak pravdou.

Výňatky týkající se menšin z Listiny základních práv a svobod České republiky.


Naše listina základních lidských práv a svobod sice říká, že příslušnost ke kterékoli národnostní či etnické menšině nesmí být nikomu na újmu, to však zcela popírají naše zákony.

Ty nedovolují menšinám, které ve volbách získají pod 5 % hlasů, prezentovat své politické názory ať už v Poslanecké sněmovně, Evropském parlamentu či v obecních a krajských zastupitelstvech. Kdo získá méně než 5 % hlasů je vyloučen ze skrutinia (z rozdělování mandátů), ačkoli matematicky třeba na zisk jednoho poslaneckého mandátu stačí jen 0,5 % hlasů.


Nejenže není dodržována listina základních práv a svobod státem samotným, také jsme zjistili, že Ústavní soud není schopen kompetentně rozhodovat. Nejen tím, že v roce 2021 odsouhlasil to, co o dvacet let dříve popíral, ale opět ignoroval nelogický a nedemokratický 5 % limit.

Ve Švýcarsku je logickým limitem pro získání poslance dostatek hlasů pro jeden mandát z 200, čili 0,5 % hlasů.

Ve švýcarské Poslanecké sněmovně je zastoupeno 11 různých politických subjektů. Některé pouhým jedním poslancem.V současné době jsou ve švýcarské Poslanecké sněmovně zastoupeny čtyři strany jedním poslancem a jedna strana třemi poslanci. U nás by si díky limitu 5 % rozdělily tyto mandáty ostatní strany.


Navíc má každý kanton nárok na alespoň jednoho poslance. Kanton Appenzell-Innerhoden s populací 16 000 obyvatel tak může prezentovat své názory ve sněmovně proti nedalekému kantonu Curych s populací 1,5 mil. obyvatel.

V našem volebním systému populace šestnácti tisíc občanů nemá šanci získat poslance ani při své stoprocentní účasti ve volbách.STANOVISKO ŠVÝCARSKÉ DEMOKRACIE

Účelem limitu 5 % (tzv. volební klauzule) je údajně „zabránit přílišnému štěpení politických sil v parlamentu a z toho případně plynoucí politické nestabilitě“. Švýcarsko žádný takový limit nemá a je dlouhodobě vyhlášeno svou politickou stabilitou.

Nezapomeňme, že náš stát politickým stranám vyplácí také nezanedbatelné peníze. Za rok 2019 to bylo 560 mil. Kč. Nárok na podíl z těchto peněz vzniká od volebního zisku 1,5%. Toho však v posledních volbách žádná z podlimitních stran nedosáhla.

Díky limitu 5 % bylo ve sněmovních volbách v roce 2017 ignorováno celkem 316 359 hlasů (pro srovnání třetí největší město v ČR, Ostrava, má aktuálně 284 000 obyvatel) a nadlimitní strany si rozdělily navíc zhruba 35 mil. korun.

Ve Švýcarsku je naopak malým politickým jednotkám tradičně přidělována větší politická váha než velkým. Nadpoloviční většinu senátorů ve švýcarském Senátu drží pouhých 21 % populace žijící v nejmenších kantonech, viz článek Senát není pojistkou demokracie.

Zdá se, že nás naši politici opět „utáhli na vařené nudli“. Myslíte si, že je nejvyšší čas přejít na švýcarský politický systém a začít u nás zavádět osvědčené švýcarské principy? Více rozhodování do rukou malých? Více rozhodování do rukou lidu? My si myslíme, že ano, a to je náš cíl.

4 komentáře u „Volební systém – žádný limit 5 % hlasů pro vstup do Poslanecké sněmovny“

 1. Ani 5% hranici ani 1.5% hranici jsem nikdy nepochopil.
  Vlastně jo, pochopil, pochopil jsem, že v České republice je snaha za každou cenu udržet TOTALITU.
  Malé politické strany nesmí dostat žádné peníze na svou propagaci, aby lidé nevěděli, o čem ty strany vlastně jsou. Proto je tu ta 1.5% hranice a proto nesmí malé politické strany do České televize.
  Když byl Petr Cibulka v televizi, tak přesně tohle kritizoval. Moderátor, totální hňup (nebo si na hňupa hrál), řekl “ale však jste v televizi”. “Ano, ale až na základě opakovaných soudních žalob” připoměl Petr Cibulka.
  Takže ano, malé politické strany se do televize již dostanou, ale JAK:
  Každá z malých politických stran je v televizi jen jednou, v navíc časově krátkém pořadu, což znamená, že
  1. nemá čas, aby v televizi řekli všechno důležité
  2. dává se tím signál voličům, že se s touto stranou nepočítá, aby je nevolili.

  Naproti tomu velké politické strany jsou v televizi nejméně 14x , protože jednou za každý kraj.
  Tím televize dává najevo se kterými stranami se počítá a ze kterých si musíš vybrat.
  Je to totalitní princip a Česká republika je bohužel totalitní stát.

  A pak ta 5% hranice, která vyloženě popírá demokracii a princip voleb. Proč je to 5% hranice? Proč to není rovnou 50% hranice?
  Od samého počátku, co to ten čurá* Zeman vymyslel, se mi to nelíbilo.
  Samozřejmě každý vláda, která od té doby byla, to mohla zrušit. Ale nezrušili. Proč?
  Protože u koryta je vždy velká politická strana (jinak by přece nebyla u koryta) a velká politická strana nechce, aby ji rostla konkurence z malých politických stran. A v poslanecké sněmovně chce být co nejvíce dominantní.
  Kdyby Babiš zrušil tuto 5% hranici, tak má jeho strana po volbách méně poslanců, a právě proto tu hranici rušit nebude. Naopak. Babiš by tu hranici rád ještě zvýšil.

  Proto by člověk už z principu neměl volit velké polické strany. Ale lidé se nechali zmanipulovat a napálit a volí velké politické strany, aby “nepropadl jejich hlas”, tím ale lidé dělají přesně to, co čurá** z velkých politických stran chtějí, aby dělali.
  A velké politické strany dokazují, že jim o dobro země opravdu nejde.

  1. Právě tímto zákonem velké politické strany dokazují, že jim nejde o dobro naši země, ale o moc.

  2. Ja bych to s vasim prominutim udelal jeste jinak.
   Nekde jsem nasel ze mame 92 politickych stran, ha, a na co?
   Ja si nemyslim ze tady musi byt strany ktere se akorat pretahuji o koryto a nedelaji absolutne nic.
   Strany nejsou potreba!!! Jako neni potreba EU!!! Akorat vysavaji penize od lidi a od statu!!!
   Jsou potreba odbornici kteri rozumi tomu co delaji!!!
   Byl jsem v soku kdyz jsem treba videl kdo se stal ministrem vnitra, Neuveritelne!!!
   Proto slysite ve zpravach co se deje, on vubec nevi co ma delat, absolutne bez zkusenosti!!!
   Mynistryne obrany, to same, mynistr obrany by mel byt Ales Opata!!! Muj byvaly velitel v Bosne. Prosel toho dost aby videl co ma delat, ale radeji odesel, ani se mu nedivim.
   A tak dale a tak dale, je toho moc co se musi zmenit!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/