Zároveň s prezidentskými volbami proběhlo v USA 120 referend

Navzdory opatřením spojeným s probíhající pandemií koronaviru byla volební účast v USA rekordní.


Zatímco se většina zpráv ohledně všeobecných voleb v USA zaměřuje pouze na nejvyšší post – prezidentský úřad -, téměř 160 milionů voličů rozhodlo také o tisících dalších volebních témat, stejně jako o místních a celostátních iniciativách a referendech.

Stejně jako v mnoha jiných zemích, které používají k rozhodování o veřejných záležitostech přímou demokracii, proběhlo po celých USA také mnoho státních referend. V Kalifornii, nejlidnatějším státě s více než 20 miliony voličů, hlasovalo 55% zúčastněných voličů proti návrhu č. 18, který by dal sedmnáctiletým občanům volební právo v primárních volbách (v Kalifornii se to týká volby prezidenta, poslanců a senátorů).

Rovněž byla poražena iniciativa na Floridě (pozměňovací návrh 4), která by znesnadňovala přijetí občanské iniciativy. Celkem 3. listopadu proběhlo v USA 120 referend ve 32 státech, což občanům USA, kromě volby politických zástupců, nabídlo mnoho dalších způsobů jak utvářet jejich komunity.

Zdroj: swissinfo.ch 4.11.2020Pozn. překl.: Ve státech Arizona, Montana a Jižní Dakota byla například legalizována marihuana (stejně jako alkohol pro občany od věku 21 let).

Výsledek hlasování o legalizaci marihuany v Arizoně.
Zdroj: https://ballotpedia.org/Arizona_Proposition_207,Marijuana_Legalization_Initiative(2020)

Jeden komentář u “Zároveň s prezidentskými volbami proběhlo v USA 120 referend”

  1. Já bych 17. letým volební právo dal.
    Nemyslím si, že by to něco v něčem změnilo. Náš stát by zůstal stejně blbým, jako je již třicet let. Je to jen nepatrný zlomek voličů, který nemůže nic ovlivnit. A pravděpodobně by navíc hlasoval stejně blbě, jako voliči starší.
    Tedy nemůže se tím nic změnit, není to pro mě důležitá otázka. Ale dal bych jim volební právo. Nevidím žádný důvod, proč by 17. letí neměli mít volební právo.

    Avšak vidím důležitější otázky. Myslím si, že by libovolné dítě libovolného věku mělo mít právo odmítnout vakcínu. A nikdo by neměl mít právo tohle odmítnutí zvrátit. Každý by měl mít právo rozhodovat sám o sobě, o svém vlastním těle, a to by mělo být svaté. Jde o princip, kdy rozhodnutí jedince by mělo mít vždy přednost, před rozhodnutím kolektivu.
    Pokud si celá škola odhlasuje, že chce být naočkována, tak je to špatně, protože správně by se měl každý jedinec rozhodnout sám za sebe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/