Naše země je nechvalně známá pro výši zdanění práce, která patří mezi nejvyšší na světě. Vysoké zdanění práce je nevýhodné v mnoha směrech. Naše ekonomika tím ztrácí.
Oproti tomu Švýcarsko má dlouhodobě jedno z nejnižších zdanění práce ze zemí OECD. Nižší než USA, které byly v minulosti symbolem kapitalismu a nízkých daní.

Zdroj: oecd.org 2017 a 2021
STANOVISKO HNUTÍ ŠVÝCARSKÁ DEMOKRACIE
Koluje mnoho mýtů o tom, proč je Švýcarsko tak úspěšné. Faktem zůstává, že Švýcarsko má nízké daně. Mezi lety 2017 – 2019 bylo dokonce na EU seznamu daňových rájů, protože bylo možné se přes Švýcarsko vyhnout některým daním.
Nízké daně jsou součástí hospodářské svobody. Hospodářská prosperita je přímo úměrná hospodářské svobodě. To dokládají mnohé studie. Švýcarsko pouze potvrzuje tento princip.
Myslíte si, že by naší zemi pomohly k prosperitě nižší zdanění práce a větší hospodářská svoboda? My si myslíme, že ano, a to je náš cíl.
Většina českých politiků,by nejraději zdanila i třeba za nadechnutí, vydechnutí (viz.ŽP),otevřená okna,zavřenà okna atd.
Čím více elita lidi zdaní,tím se ona má lépe.
Dovolím si poznamenat:
1)
Odkaz “studie” vede na stránky srbského “libertariánského klubu” – Homepage. V odkazu “ekonomické analýzy” jsou chronologicky řazené různé studie v domácím jazyce (ta poslední zrovna momentálně o konopí :-)). I kdyby se tam nějaká relevantní studie nacházela, bez znalosti srbštiny ji čtenář těžko dohledá a přečte. (Jinak bývá slušným zvykem dělat odkazy tak, aby vedly na samostatně otevřené okno prohlížeče – čtenář neztratí původní stránku.)
2)
Česko není ani tak známé pro vysoké zdanění práce, jako pro vysoké odvody. Je to dobře vidět i z grafu umístěného výše – odvody zaměstnavatele proti dani+odvodům zaměstnance patří k nejvyšším na světě. Vzhledem k charakteru těchto odvodů jsou někdy k daním přiřazovány, ale formálně tomu tak není.
3)
Srovnání daní obecně není jednoduché a v případě Švýcarska a Česka je obzvláště těžko souměřitelné.
Například odvody na zdravotní pojištění nelze jednoduše srovnat a je otázkou, zda a jak jsou v grafu zahrnuty. Ve Švýcarsku není veřejné zdravotní pojištění a poměrně vysokou částku na povinné soukromé zdravotní pojištění si platí každý sám a to ve velmi rozdílné výši (dle druhu pojištění, franchizy, kantonu, pojišťovny atd.). Jako jakýsi průměr byl nedávno stanoveno pro povinnou základní část 480 CHF měsíčně (ca 11.000 Kč) – což musí platit každý bez ohledu na to, zda pracuje – i děti (ale nižší částku), nezaměstnaní a důchodci. Zaměstnavatel běžně platí jen podíl na pojištění pracovní neschopnosti – UTG (NBUV + BUV) a KTG.
4)
Obecně jakékoliv průměrné číslo pro CH je zavádějící. Zdanění je nejen závislé na výši příjmu (často i v jiných zemích), ale především dle místa přihlášeného pobytu pracovníka. Daň z příjmu tedy tentýž člověk s týmž příjmem platí v některé obci např. 20% a jinde jen 3%. Proto se nedá průměrné číslo nikdy vztahovat na konkrétní situaci jedince bez udání místa zdanění.
5)
Obecně vede nízká míra zdanění, nízké sociální dávky, vysoké platy a především VYSOKÁ MÍRA SPOLUÚČASTI obyvatel k velké míře zodpovědnosti a snahy se co nejlépe zapojit do pracovního procesu. Výsledkem je logicky vysoká produktivita.
V ČR je v tomto ohledu špatně snad všechno.
– Nejnižší podíl spoluúčasti obyvatel na nákladech na zdravotnitví na světě vede k plýtvání a zhoršování jeho úrovně i nízké péči o vlastní zdraví u obyvatelstva.
– Vysoký poměr sociálních dávek k průměrné nebo minimální mzdě vede k nízké chuti pracovat, a tím produkovat.
– Nízké mzdy vedou k najímání levné pracovní síly (nejlépe načerno) místo robotizace a pokroku v digitalizaci.
– Vysoké odvody ze mzdy odrazují od zakládaní nových firem.
– Výjimečně vysoké platy ve státním sektoru proti soukromému vedou k nechuti mladých pracovat v oblastech, kde se produkuje národní bohatství.
– Vysoké dotace každému, kdo umí nakašírovat jakýkoliv “výzkumný úkol” nebo vymyslet potřebný fígl, nenávratně křiví trh a hubí ty zdravě podnikající a tvůrčí firmy.
– Neprovedená důchodová reforma, kde si lidé nespoří (jako ve Švýcarsku) sami na sebe, ale sobecky vykrádají principem černého pasažéra mladší generaci, vede k dalšímu růstu nezodpovědnosti, a tím k nízké produktivitě v kapitálovém chování obyvatel.
atd. atd…
Honza CH
Spravny komentar ohledně daní. V tomto krasne nizkem souctu odvodu neni vubec zspocteno zdravotni pojisteni. Ono v odvodech prostě neni. Plati si kazdy sam a je nezavisle na vysi vydelku. Uklizecka nebo popelar musi odvest to same jako nejaky manazer. A pokud ma popelar doma zenu s ditetem, tak musi odvest jeste vice, za sebe, za manželku a jeste za dite. Nebo za dve. Oba jmenovani budou vydelavat hodne podprumernou mzdu , ale tohle pojisteni jsou m.urcite vyjde na minimalne 1000 CHF. Zalze to svycarske zdaneni práce se klidne muze zhoupnout na nejmene dvojnasobek.