2021 – Zhodnocení výsledku sněmovních voleb

Vážení členové, příznivci a voliči, moc rádi bychom Vám tímto poděkovali za náš společný výsledek ve volbách. Do mediálního prostoru jsme vstoupili zveřejněním kandidátek na začátku srpna. Po dvou měsících v médiích a zhruba jednomu milionu korun na kampaň lze označit výsledek 0,31% za velmi dobrý. Nezapomeňme, že jiné strany disponovaly 50x větším rozpočtem a 100x delší dobou mediální existence.

V naší kampani zazněly důležité informace, které od nikoho jiného nezazněly, počínaje rozdělením moci ve státě mezi občanem a politikem. Zákon číslo jedna, kterým je vše dáno – ústavu – ve Švýcarsku schvaluje a mění pouze lid. Politici pak na základě pravidel daných ústavou spravují zemi. Pokud se jim něco nepovede, mají švýcarští občané opravný prostředek – mohou v referendu zrušit rozhodnutí parlamentu. V roce 2014 například zrušili záměr nákupu předražených Grippenů. U nás si ústavu politici napsali a schválili sami. Opravný prostředek pro občana neexistuje. Politici si sami píší a schvalují pravidla. To je základ politických a hospodářských problémů naší země.

Ve volbách jsme předložili občanům dokument nesrovnatelný s ničím jiným, co bylo předloženo – ústavu Švýcarské konfederace. Předložili jsme v češtině občanům všechny ústavní zákony špičkově fungující země. Ne beletrii s povídáním o vůdci strany a mlhavými vizemi, předložili jsme fungující principy, které se od našich velmi liší nebo zcela chybí – subsidiarita, federalismus, neutralita.

Stav demokracie v naší zemi zůstává žalostný. Volby jsou jen jedním důkazů. Pokud bychom měli rozdělit 100% odevzdaných hlasů na 200 mandátů, logicky stačí na zisk jednoho mandátu a vstup do sněmovny 0,5% hlasů. Naši politici však nastavili desetinásobně vyšší hranici pro vstup – 5%. Tento limit má údajně zajisťovat politickou stabilitu. Nelze říci, že by naše země byla vyhlášena politickou stabilitou. Ve Švýcarsku tento limit neexistuje a Švýcarsko politickou stabilitou vyhlášeno je. Díky tomuto nesmyslnému limitu bylo v letošních volbách ignorováno 18% zúčastněných voličů, celkem rekordních 970 000 hlasů – více, než kolik činí počet voličů hlavního města Prahy.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je obrazek-1.png.Na politické scéně se nic zásadně nezměnilo, došlo pouze k pravidelnému vystřídání levice a pravice. Zásadní systémové změny nikdo nenabízí. Systém se tedy nezmění. Z toho důvodu nelze očekávat ani viditelné změny ve fungování hospodářství. Zhruba za dvě volební období dojde opět ke znechucení voličů a přepólování politického spektra – hra daná ústavou bude pokračovat v nezměněné podobě. Ačkoli je efektivní justice nezbytnou součástí dobře fungujícího hospodářství, je reforma justice v nedohlednu. Přímou volbu soudců a veřejnou diskuzi o fungování naší justice bude i nadále nahrazovat jalová diskuze o demokracii a volbách v USA, Rusku či ve Francii.

Nedemokratické vláčení naší země po světových stranách pokračuje. Po čtyřiceti letech nedemokratického směřování na Východ pokračuje 30 let nedemokratického směřování na Západ. Základním švýcarským principem je, že o mezinárodních smlouvách nerozhodují politici, ale občané. Těm jsou v referendu předložena pro a proti k dané mezinárodní smlouvě. Na základě těch občané rozhodnou. U nás jediné referendum ke světové orientaci (členství v EU) zmanipulovala naše vláda tím, že dala 200 mil. korun na kampaň, která informovala občany pouze o výhodách členství. Nevýhody byly zamlčeny. Ve Švýcarsku by takto neobjektivní referendum zrušil Nejvyšší federální soud. O členství v NATO se s českými občany nikdo ani nabavil a to samé lze očekávat o přijetí EURA. O nás bez nás, to je demokracie na český způsob.

Neutralita a nezávislost zůstávají i nadále ignorovány. Zbytečná ztráta peněz a poškozování dobrého jména naší země účastí na pochybných vojenských misích – Srbsko, Libye, Afganistán – bude i nadále pokračovat. Mise v Afganistánu nás stála 17 mld. korun a vítězem se stal Talibán, který se díky vybavení afgánské armády v hodnotě 80 mld. dolarů stal silnějším, než kdy před tím. Stejně tak pokračuje poškozování potravinové soběstačnosti naší země díky našemu členství v EU. Švýcaři neztrácejí peníze na pochybných zahraničních misích stejně jako si nenechávají ničit svou potravinovou soběstačnost. Vztahy s EU si uspořádali sobě na míru s důrazem na ochranu zemědělského sektoru. Na některé druhy masa, zeleniny a mléčných výrobků uvalili dovozní cla vyšší než 100%. Povinnost chránit neutralitu a nezávislost země je švýcarským politikům nařízena ústavou.

Devastace měny a směřování k celkové ztrátě kontroly měnové politiky. V roce 1993 byl nejmenší mincí 10 haléř, v roce 2008 pak Česká národní banka haléře zcela zrušila a nejmenší mincí se stala koruna. To zhruba odpovídá znehodnocení měny na jednu desetinu za 15 let. Švýcaři mají jednotnou měnu od roku 1850 a dodnes si své rappeny (haléře) nezrušili. Důkazy o dramatickém znehodnocování měny budou nakonec zničeny přijetím EURA. Naši předkové umírali ve dvou světových válkách za to, abychom byli svobodnou zemí, která si vládne sama. Ne proto, abychom byli zemí, kterou řídí cizinci. Ať už z Bruselu (EU) nebo z Frankfurtu nad Mohanem (Evropská centrální banka).
Máme daleko ke stabilnímu a prosperujícímu státu jakým je Švýcarsko, protože nedodržujeme základní logická pravidla, na kterých je švýcarský stát vybudován. Většina občanů bohužel dosud neví, jaká pravidla to jsou. Naším cílem je občany informovat a nabídnout jim řešení. Náš program je program na příštích 100 let. Logické chyby v organizaci a řízení státu, stejně jako jeho demokratický deficit, dříve či později povedou k nutnosti zásadních změn. Lepší systém uspořádání a řízení státu je již naštěstí na stole.

Nyní pokračujeme k dalším, komunálním a senátním volbám. I zde budeme potřebovat Vaši podporu. Ať už přímou jako kandidáti hnutí, nebo nepřímou jako podporovatelé hnutí. Těšíme se na další spolupráci. Jak říká národní motto Švýcarska: „Jeden za všechny, všichni za jednoho.“S pozdravem

Ing. Tomáš Raždík – předseda hnutí pro rok 2021
Ing. Mgr. Pynelopi Cimprichová – 1. místopředsedkyně hnutí
Ing. Luděk Šarman – 2. místopředseda hnutí

6 komentářů u „2021 – Zhodnocení výsledku sněmovních voleb“

 1. Bohužel máte naprostou pravdu. A obávám se že odspodu, od lidí, se v této zemi nezmění nikdy nic. Ani ta sametová “změna” přece nebyla změna vyvolaná lidem, ale těmi za oponou. Dokud bude v obchodech pivo a sleva, budou se v českých zemích držet krok i ústa.

  Děkuji za Vaši práci a že jsem měl tyto volby koho volit.

  Paní Pekové děkuji že se k Vám přidala.

  Lidí, kteří dokážou udělat co je třeba bez ohledu na okolnosti a okolí, je žalostně málo.

 2. Za ty dva měsíce výborný výsledek. Myslím že teď je potřeba se více zviditelnit, získat další osobnosti a odborníky pro medializaci jako je p.Peková a jít do boje. Jakým právem mají možnost být v televizních debatách z našich daní a poplatků jen vládní strany, dokonce rozhoduje i nějaká soukromá agentura které hnutí nebo strana může a nemůže do médií debatovat, tomu říkají demokracie a svoboda, jakým právem?
  Vládě nejde o blaho lidí, bohužel u moci jsou psychopati (kravaťáci), těm jde jen o moc a peníze, jsou to manipulátoři, dejte mi hlas a já to zařídím. Když se dívám na válečné filmy o Hitlerovi a jeho propagandě jak dovedl zmanipulovat celou Evropu, tak mi to silně připomíná i ty naše politiky, lezou Bruselu do…jako kdysi lezli nacistům, je to plíživý a pozvolný diktát, vymývání mozků, ten Covid mi otevřel oči, vyvolat v lidech strach.
  Vláda straší lidi že vystoupení z EU bude pro nás katastrofou, byl tu přece Covid a taky jsme neumřeli hlady, naši předkové přežili období daleko horší válečné a po válce, ale problém je v lidech, moc spohodlněli, lidí kteří jsou ochotni udělat něco bez ohledu na okolnosti a okolí je opravdu málo.

  1. Dobrý den,

   ano, budeme pracovat na další propagaci našeho hnutí. V rámci předvolební kampaně jsme byli pozváni do předvolební debaty na ČT24. Jedno vystoupení ale samozřejmě nemá zásadní dosah.

 3. Bohužel to platí nejen pro dobu, kdy Melanie Monitor se svou dcerou Martinou Hingis opustily v roce 1988 Rožnov pod Radhoštěm a zakotvili ve švýcarském Trübbach v kantonu St. Gallen.
  https://www.srf.ch/play/tv/dok/video/martina-hingis?urn=urn:srf:video:fa1db8fc-184a-4daf-9fce-db8c75be2264
  Současná politická garnitura – srovnejte 17+premiér+prezident vs 7 včetně prezidenta a bez premiéra – tlačí na pilu, aby poměr platů brzy dosáhl kritické hodnoty (1:10), kdy většina imobilních pochopí, že tak to opravdu, ale opravdu, již nejde.
  Všichni mobilní, kterým to aspoň trochu myslí, ale utečou dávno předtím. Z tohoto pohledu můžeme směle označit současnou vládní politiku jako genetickou genocidu.

  1. Také bych rád utekl do Švýcarska, ale mám jazykovou bariéru a jsem antitalent na jazyky. Také nevím, jestli by mě Švýcaři přijali, nemám v tomto informace.
   Asi jsem blbec, že jsem tolik let v tomhle zkurveném státě.
   No ale kdyby se celá Česká republika nastěhovala do Švýcarska, tak bude ve Švýcarsku přelidněno. Alespoň do té doby, než se postaví velká spousta nových domů.
   A kdyby se do Švýcarska chtěla nastěhovat celý Evropa… tak to by opravdu nebylo možné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

„Unus pro omnibus, omnes pro uno“ - „Jeden za všechny, všichni za jednoho“ - národní motto Švýcarska
/** záloha footer řádek 45-63
Švýcarská demokracie Používáme WordPress (v češtině).
*/